Strona głównaEsportCounter-StrikeTrendy w e-sporcie w 2023 roku

Trendy w e-sporcie w 2023 roku

E-sporty to dziedzina, która od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Rozgrywki elektroniczne, w których zawodnicy rywalizują ze sobą, przyciągają miliony widzów na całym świecie, a zawodowi gracze cieszą się niemałymi zarobkami.

Pule nagród w turniejach rosną, podobnie jak wydatki na sponsoring. Nic więc dziwnego, że rynek ten rozwija się bardzo dynamicznie. Analitycy prognozują, że w ciągu najbliższych kilku lat branża ta będzie rosła w tempie ponad 15% rocznie. Szacuje się, że do 2025 roku wartość rynku e-sportów przekroczy 3 miliardy dolarów, a liczba regularnych widzów e-sportowych wydarzeń przekroczy 600 milionów.

Przyszłość e-sportów wydaje się obiecująca, a branża może być zrewolucjonizowana przez wiele nowych trendów i rozwiązań technologicznych. W tym tekście rzucimy okiem na kilka z nich i postaramy się przewidzieć trendy na 2023 rok i najbliższe lata.

Augmented reality

Jednym z ciekawszych trendów, który może wpłynąć na rozwój e-sportów, jest rozszerzona rzeczywistość (AR). Dzięki temu rozwiązaniu widzowie będą mogli uczestniczyć w grze i oglądać rozgrywki w zupełnie nowy sposób, np. wchodząc w interakcję z graczami lub śledząc wydarzenia z różnych perspektyw.

Wprowadzenie AR do e-sportów wymaga niemałych nakładów finansowych, zarówno ze strony deweloperów, jak i organizatorów rozgrywek. Jednak już dzisiaj można zauważyć coraz śmielsze wchodzenie tej technologii w świat e-sportu. Przykładem takiego eksperymentu jest Hado, gra wirtualna, w której gracze rzucają sobie piłki, a obraz z gry oglądany jest przez specjalne gogle AR. Gracze korzystają z gestów, aby odbijać piłkę i atakować przeciwników, co pozwala na bardziej precyzyjną interakcję bez zastosowania interfejsu w postaci klawiatury czy myszy.

Lecz AR w sporcie to nie tylko interakcja z graczami, ale także nowe możliwości w zakresie śledzenia wydarzeń z różnych perspektyw. Weźmy choćby aplikację AR Live, która stanowi świetny, choć znajdujący się we wczesnym stadium rozwoju przykład technologii AR w e-gamingu. Aplikacja ta pozwala na śledzenie rozgrywek z różnych perspektyw. Widzowie mogą wybrać widok z kamery na pokładzie drona, aby zobaczyć, jak wygląda plansza z lotu ptaka. Mogą także wybrać widok z kamery umieszczonej na głowie gracza, aby zobaczyć, jak on wykonuje swoje ruchy i wczuć się bardziej w rozgrywkę. Dzięki tym rozwiązaniom przed graczami otwierają się zupełnie nowe możliwości.

Nowe technologie u bukmacherów i w kasynach online

Oczywiście branża bukmacherska również trzyma rękę na pulsie. W ślad za nią idzie branża hazardowa. Współczesne automaty do gier coraz bardziej zaczynają przypominać gry wideo. Oczywiście daleko im do produkcji klasy AAA – i zapewne nieprędko je dogonią – ale trend ten jest już w 2023 roku coraz bardziej zauważalny. Czy sloty zmienią się w pełnoprawne gry 3D przypominające te, w których rozgrywane są e-sporty? Możliwe!

Póki co fani zakładów mogą obstawiać dziś wszystkie najpopularniejsze e-sporty: Valorant, League of Legends, CS:GO, Dota 2, FIFA, King of Glory, Arena of Valor, Mobile Legends, Rainbow Six, Starcraft – to klasyczne dyscypliny. I każdego roku przybywają kolejne. Obecnie wszyscy polscy operatorzy, od STS po Betclic, mają dziś w ofercie od kilku do kilkunastu dyscyplin e-sportowych. Liczba ta stale rośnie!

Sztuczna Inteligencja

Kolejnym trendem, który może zrewolucjonizować e-sporty, jest sztuczna inteligencja (AI). Dzięki niej gracze są w stanie już dziś trenować z komputerowymi przeciwnikami, którzy będą umieli dostosować się do ich stylu gry. AI może też pomóc w analizowaniu ruchów graczy i wskazywaniu im błędów, co pozwoli im na szybszy rozwój.

Jednym z przykładów zastosowania AI w grach jest tzw. maszynowe uczenie się (machine learning), które pozwala grze na nauczenie się zachowań graczy. Dzięki temu gra może dostosować poziom trudności do umiejętności gracza, co zapewnia lepsze wrażenia. Ponadto AI może w przyszłości pomóc w projektowaniu postaci, które odpowiadają preferencjom graczy oraz w tworzeniu bardziej realistycznych animacji i efektów wizualnych.

Innym zastosowaniem AI w e-sporcie jest analiza danych i statystyk, która pozwala na opracowanie bardziej skutecznych strategii gry. Wiele drużyn e-sportowych stosuje narzędzia do analizy danych, aby zidentyfikować słabości w swojej grze i usprawnić swoje umiejętności. Innowacyjne technologie AI pozwalają również na tworzenie wirtualnych trenerów, którzy mogą pomóc graczom w doskonaleniu swoich umiejętności. Wirtualni trenerzy mogą na przykład analizować posunięcia gracza i doradzać, jakie zmiany wprowadzić, aby poprawić swoją efektywność w grze.

Ponadto AI jest wykorzystywane do optymalizacji procesów zarządzania turniejami i ligami e-sportowymi. AI może pomóc w monitorowaniu graczy, weryfikacji oszustw, analizie transmisji i w przetwarzaniu płatności. Dzięki temu organizatorzy turniejów mogą skupić się na zapewnieniu jak najlepszych wrażeń z gry, a AI zajmie się resztą.

Podsumowanie

Dwa powyższe trendy stanowią oczywiście tylko drobny wycinek całości. Najbliższe lata pokażą, czy nasze przewidywania okażą się trafne. Być może rewolucja nadejdzie z zupełnie innej strony?

Artykuł sponsorowany.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

REKLAMA
Reklamy na portalu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię