Mobilne procesory AMD Ryzen 4000 bardzo szybko zjednały sobie grono nowych użytkowników, co jest jeszcze bardziej zaskakujące, są to osoby, które wcześniej używały komputerów przenośnych z procesorami Intela.
Do testów otrzymaliśmy nowego ultrabooka Asus ROG Zephyrus G14. Wyposażonego właśnie w najnowszy procesor AMD Ryzen 7 4800H. Laptop ten według producenta ma oferować wydajność do tej pory niespotykaną w tak małych konstrukcjach. Czy to stwierdzenie okaże się prawdziwe. Dowiecie się z dalszej części tego artykułu.
Asus ROG Zephyrus G14 – dane techniczne
Asus ROG Zephyrus G14 otrzymał bardzo wydajne komponenty, na szczególne wyróżnienie zasługuje zastosowanie procesora AMD Ryzen 7 4800H, który jest prawie najwydajniejszym układem mobilnym AMD. Częstotliwość bazowa rdzenia wynosi 2,9 GHz, a w trybie Turbo osiąga wartość 4,2 GHz. Procesor do swojej dyspozycji ma osiem rdzeni oraz szesnaście wątków. Procesor został wykonany w litografii 7 nanometrów, więc powinien być energooszczędny, ale też nie nagrzewać się zbytnio. Jednostka centralna tego laptopa została połączona z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q, która to jest wykonana w procesie litograficznym 12 nm i na tę chwilę jest to podstawowy model Nvidii z serii RTX 2000 dla laptopów, który oferuje wszystkie najnowsze techniki generowania obrazu włącznie ze śledzeniem promieni (ray tracing), jak i rekonstrukcją obrazu z wykorzystaniem techniki DLSS, która to wspiera się rdzeniami Tensor. Taktowanie bazowe rdzenia wyniosło 975 MHz, by w trybie Boost osiągnąć wartość 1375 MHz. Dzięki zainstalowanej aplikacji ROG Armour Crate wartość tą możemy podnieść o 100 MHz, zapewniając sobie dodatkowy zastrzyk wydajności. Model RTX 2060 Max-Q został wyposażony w 6 GB pamięci VRAM GDDR6 pracującej z częstotliwością 11000 MHz.
Nośnik SSD, jaki został zamontowany w tym laptopie to Intel zainstalowany w złączu m.2 NVMe. Prędkość odczytu danych to 1724 MB/s, a zapis danych odbywa się z prędkością 1500 MB/s Wyniki te nie odbiegają od wartośći, do jakich przyzwyczaiły nas nośniki danych wykorzystujące protokół NVMe 1.3.
Asus ROG Zephyrus G14 – wygląd i budowa
Asus przy projektowaniu modelu ROG Zephyrus G14 postanowił połączyć ze sobą dwa trendy stylistyczne – klasyczny stonowany wygląd i nowoczesność. Pierwszy kontakt z tym komputerem przenośnym jest bardzo przyjemny, jego bryła jest bardzo skromna. Nie uświadczymy w niej, żadnych dramatycznych przetłoczeń dynamizujących jego wygląd. Na pierwszy rzut oka możemy nawet uznać, że sama sylwetka tego komputera jest trochę nudna, że jednak przydałyby się jakieś akcenty stylistyczne, że perforowana klapa ekranu to trochę za mało i tak pewnie byśmy narzekali na wygląd tego laptopa w nieskończoność, do momentu jego włączenia. Wtedy też Asus ROG Zephyrus G14 całkowicie zmienia swoje oblicze. Okazuje się, że perforowana obudowa matrycy w rzeczywistości jest czarno białym wyświetlaczem matrycowym, na którym możemy wyświetlić różne plansze z informacjami lub własnymi grafikami. Poza standardowymi ustawieniami, gdzie wyświetlamy godzinę czy stan baterii, możemy włączyć animowaną tapetę, która mocno ożywia tył laptopa, wyświetlić dowolny napis, czy ich dowolną sekwencję, dodatkowo możemy zmienić rodzaj użytej czcionki. Kombinacji jest bardzo dużo i ograniczeni jesteśmy co prawda niską rozdzielczością tego rozwiązania, ale efekty, jakie można uzyskać, są satysfakcjonujące.
Testowany laptop otrzymaliśmy w kolorze biało-srebrnym. Klapa laptopa jest biała a klawiatura i reszta obudowy srebrna. Testowany laptop występuje jeszcze w kolorze stalowym. Wtedy cała jego powierzchnia jest tego koloru.
Asus ROG Zephyrus G14 – Złącza
Wymiary Zephyrusa G14 są bardzo kompaktowe i niestety przełożyło się to na liczbę dostępny złączy i portów. Na prawym boku znajdują się dwa porty USB 3.2 Gen 1 typu A oraz jedno USB 3.2 Gen 2 typu C. Lewy bok oferuje tylko jeden port USB 3.2 Gen 2 typu C, oraz złącze HDMI 2.0 i port ładowania laptopa. Niestety tak mała liczba dostępnych przyłączy jest problematyczna, a największą bolączką są tylko dwa duże złącza USB.
Asus ROG Zephyrus G14 – Klawiatura i touchpad
Klawiatura zastosowana w Asus ROG Zephyrus G14 charakteryzuje się standardowym układem klawiszy, chociaż pozbawiona jest bloku numerycznego i klawiszy służących do przewijania stron. Za to same klawisze są odpowiednio duże i rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, przez co nie mamy problemu z trafianiem w odpowiedni przycisk. Ich skok jest duży, a dodatkowo samemu wciśnięciu klawisza towarzyszy bardzo wyraźny punkt aktywacji. Przyciski strzałek są mniejsze od głównych klawiszy, ale ich delikatne wysunięcie poniżej reszty klawiszy powoduje, że korzystanie z nich nie stanowi najmniejszego problemu. Ponad głównym blokiem klawiatury znajdują się cztery dodatkowe klawisze. Dwa z nich odpowiedzialne są za sterowaniem głośnością, kolejny za wyłączeniem i włączeniem mikrofonu, a ostatni ma przypisaną funkcję uruchamiania oprogramowania Armour Crate.
Klawiatura wyposażona jest w podświetlanie klawiszy o trzech stopniach intensywności, ale tylko w kolorze białym.
Touchpad w testowanym laptopie poprzez jego bardziej kompaktową budowę też uległ zmniejszeniu. Chociaż producent starał się jak mógł, żebyśmy tego nie odczuli. Jest on szerszy, ale nieco krótszy. Jego powierzchnia jest wyjątkowo gładka i nie stawia żadnych oporów przy poruszaniu po nim opuszkami palców. Gesty oraz dotyk rozpoznawane są idealnie, jego obsługa przez to jest bardzo intuicyjna. Dodatkowo z gładzikiem zintegrowane są przyciski myszy. Te cechują się płytkim klikiem, a użyć ich możemy prawie od połowy gładzika.
Powyższe cechy klawiatury i touchpada sprawiają, że korzystanie z tego laptopa jest bardzo przyjemne i wygodne. Nie gra roli czy będziemy przez kilka godzin na niej pisać, czy wypełniać arkusze kalkulacyjne w Excelu. Praca z tym laptopem to prawdziwa przyjemność. Dodatkowo klawiatura bardzo dobrze sprawdza się w grach. Co dla wielu osób jest głównym wyznacznikiem, jaki laptop wybrać.
Asus ROG Zephyrus G14 – Dźwięk
Dobry dźwięk z głośników laptopa to bardzo rzadko występujące zjawisko, testowany ROG Zephyrus G14 to jeden z nielicznych komputerów przenośnych, który właśnie definiuje, jak powinien brzmieć taki laptop. Odpowiedzialne za to są cztery głośniki, dwa wysokotonowe umieszczone tuż pod klawiaturą oraz dwa głośniki średnio niskotonowe, znajdujące w spodniej części obudowy. Zastosowanie czterech przetworników poskutkowało, dźwiękiem bardzo pełnym, niespotykanym w laptopach. Tony wysokie są bardzo czyste i rozdzielcze, wokale i wszelkie tony średnie są wyraźne i dobrze od siebie odseparowane, co najbardziej zaskakuje, to pojawia się nawet bas, którego nie musimy się domyślać, że w tym miejscu powinien być. Mówiąc najprościej, dźwięk wydobywający się z tego laptopa jest chyba najlepszym, jaki do tej pory słyszałem w wykonaniu komputera przenośnego z małych głośników. Sprawdzi się on jednakowo przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki, a granie w gry z tak dobrymi głośnikami to po prostu przyjemność.
Laptop Asus ROG Zephyrus G14 wyposażony jest w aplikację Dolby Access, która tylko dodatkowo poprawia doznania dźwiękowe. Dostępne mamy cztery tryby przetwarzania dźwięku (Muzyka, Głos, Film, Gra), a w każdym z tych trybów mamy jeszcze dostępne cztery opcje inteligentnego equalizera do wyboru. Dodatkowo poza tymi ustawieniami mamy jeszcze dostępny profil Dynamiczny, który na podstawie otrzymanego materiału audio automatycznie dostraja dźwięk. Jeśli jednak żaden z trybów nam nie podpasuje, to producent zostawił nam możliwość stworzenia trzech własnych profili dźwięku.
Asus ROG Zephyrus G14 – Wnętrze
Wnętrze laptopa Zephyrus G14 zostało bardzo szczelnie wypełnione komponentami i akumulatorem, nie została zmarnowana żadna dostępna przestrzeń. Układ chłodzenia jest bardzo rozbudowany, składa się z dwóch wentylatorów promieniowych oraz czterech radiatorów zamontowanych przy krawędziach obudowy, łączą się one z poszczególnymi podzespołami przy użyciu rurek ciepłowodów, tych jest aż pięć. Pod czarnymi przykryciami znajdują się pojedynczy moduł pamięci DDR4 oraz nośnik SSD Intela.
Asus ROG Zephyrus G14 – Ekran
Testowany laptop został wyposażony w matrycę IPS o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli. Zastosowany panel pozwala na odświeżanie obrazu z szybkością 60 Hz ze wsparciem dla technologii Adaptive Sync. Zaletami tego panelu jest przyzwoita jasność 298 cd/m2 oraz matowe wykończenie ograniczające refleksy świetlne w jasnych pomieszczeniach. Bardzo wysoki kontrast statyczny 1:1380, dobre pokrycie palety sRGB 94,6% oraz satysfakcjonująca reprodukcja barw, błąd delta E to 4,5 dla palety sRGB. Poziom bieli to 7100 Kelwinów, czyli jest dosyć chłodna. Taki panel bardzo dobrze sprawdzi się w codziennych zastosowaniach jak przeglądanie internetu, czy oglądanie filmów. Bardziej wymagający użytkownicy chcący wykorzystać go w zastosowaniach półprofesjonalnych też nie powinni być zawiedzeni, ale muszą sobie zdawać sobie sprawę z ograniczeń tej matrycy. Z kolei gracze mogą wybrać drugą z oferowanych matryc do tego modelu, która wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli z odświeżaniem 120 Hz. Naszym zdaniem to będzie lepszy wybór, ponieważ zastosowany układ graficzny i procesor najlepiej będą sprawować się właśnie w tej rozdzielczości.
Asus ROG Zephyrus G14 – Wydajność w grach
Wiedźmin 3: Dziki Gon
F1 2020
Shadow of the Tomb Raider
Metro Exodus
Battlefield V
Ray tracing
Red Dead Redemption II
Fortnite
League of Legends
Call of Duty: Warzone
Valorant
Asus ROG Zephyrus G14 – Podsumowanie, wydajność oraz kultura pracy
Asus ROG Zephyrus G14 to bardzo dobry laptop pod wieloma względami wręcz wyjątkowy. Jego kompaktowe rozmiary pomieściły i schłodziły bardzo wydajne komponenty, chociaż okupione to zostało wysoką głośnością obydwu wentylatorów, które podczas bardziej wymagających zadań lub gry potrafiły obracać się z szybkością 5100 i 5500 obr/min. generując przy tym hałas na poziomie 48 dBA. Najwyższa zanotowana temperatura układu graficznego przy tak głośnej pracy układu chłodzącego wynosiła 78 stopni Celsjusza. To bardzo dobry wynik i dzięki temu rdzeń mógł pracować z taktowaniem 1440 MHz. Procesor już nie miał tak komfortowych warunków do pracy. Podczas gry lub wykonywania bardziej zasobożernych operacji, jego temperatura wzrastała do 93 stopni Celsjusza, ale procesor nadal utrzymywał wysokie taktowanie procesora na poziomie 4025 MHz. Niespodziewanym efektem ubocznym tak wysokich temperatur było, bardzo mocne nagrzewanie się obudowy laptopa, lewa – górna strona klawiatury po dłuższym graniu wręcz parzyła. Wracając do jego wyjątkowych cech, bardzo dobre wrażenie wywarł na nas ekran, który ma niezłe odwzorowanie barw, wysoką jasność i kontrast statyczny i w zastosowaniach półprofesjonalnych powinien się dobrze sprawdzić.
Największe zaskoczenie, jakie nas spotkało to dźwięk, jaki jest w stanie zaoferować ten laptop. Nie spodziewaliśmy się, że tak mały laptop może zagrać tak dobrej jakości dużym dźwiękiem, który jest w stanie zawstydzić 90% laptopów dostępnych na rynku. Na duże pochwały zasługuje stylistyka Zephyrusa G14. Jest ona jednocześnie minimalistyczna i przyciągająca wzrok jak tylko uruchomimy diody led na klapie laptopa. Bardzo wygodna klawiatura i touchpad pozwolą na przyjemną pracę. Nawet cena nie wydaje się przesadzona. Testowany laptop co prawda kosztuje 6999 złotych, ale jeśli będziemy chcieli znaleźć drugiego laptopa tak samo wyposażonego i w tak kompaktowej obudowie to okazuje się, że konkurencyjne rozwiązania są droższe. Z naszej strony możemy tylko zasugerować, że jeśli zamierzacie wykorzystać tego laptopa głównie do grania, to polecamy poszukać go z ekranem FullHD i odświeżaniem 120 Hz. Gaming Society przyznaje nagrodę Polecamy Asus ROG Zephyrus G14.