Strona głównaRecenzjeAkcesoriaiiyama ProLite X4372UHSU – recenzja

iiyama ProLite X4372UHSU – recenzja

Menu ekranowe OSD

Ustawieniami monitora możemy sterować zarówno za pomocą wcześniej wspomnianego pilota, jak i panelu na obudowie. Menu dostępne jest w języku polskim, co ułatwia jego obsługę i zostało podzielone na 8 pozycji. Omówimy tylko te najważniejsze.

iiyama ProLite X4372UHSU

Regulacja obrazu – w tej zakładce ustawimy jasność oraz kontrast, aktywujemy tryb ECO oraz redukcję niebieskiego światła, która jest przydatna wieczorem. Uruchomimy tu także opcję Over Drive poprawiającą czas reakcji matrycy oraz wyregulujemy cienie.

Ustawienia obrazu – w tej zakładce możemy zmienić format wyświetlanego obrazu, poprawić ostrość obrazu i wyświetlanych krawędzi.

PiP/PbP – włączenie oraz konfiguracja funkcji obraz w obrazie i obrazu obok obrazu.

Ekstra – zakładka pozwala na reset ustawień, włączenie trybu HDR, ustawienie zakresu wyświetlania kolorów, wyłączenie podświetlania LED oraz opcji szeregowego wyświetlania obrazu.

Testy

Testy matrycy jak zawsze zostały wykonane przy użyciu kalibratorów 1i Display Pro oraz Spyder 5 Pro po uprzednim kilkugodzinnym wygrzewaniu matrycy. iiyama ProLite X4372UHSU wyposażony jest w matrycę IPS o przekątnej 42,5 cala, wyświetlającą obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli z odświeżaniem 60 Hz. Jest to równoznaczne z możliwością wyświetlenia 4 monitorów 22” w rozdzielczości FullHD Czas reakcji matrycy dla koloru szarego wynosi 4 ms. Według deklaracji producenta jasność matrycy wynosi 450 kandeli, a kontrast 1300:1.

Przed rozpoczęciem testów, monitor został przywrócony do ustawień fabrycznych i działał kilka godzin, tak aby mieć pewność, że matryca jest dobrze wygrzana. Pierwszy test został wykonany przy ustawieniu kontrastu i jasności na wartości 50%. Przy tych ustawieniach jasność centrum matrycy wynosiła 196 nitów, punkt bieli 647 Kelvinów, z kolei kontrast 163:1.

Następnie podkręciłem jasność do 75%. Przy tym ustawieniu jasność matrycy wzrosła do 268 nitów, kontrast do 223:1. Z kolei punkt bieli znalazł się w punkcie 6507K, czyli była to praktycznie wzorcowa temperatura bieli.

Przy ustawieniu jasności na 100% zanotowano 350 nitów przy kontraście 291:1 oraz punkcie bieli 6517 Kelvinów.

Kolejnym krokiem była kalibracja monitor dla jasności 300 nitów i pomiar równomierności podświetlenia matrycy. Jak widać poniżej wartości delta E mieściły się w zakresie 2,9 do 4,75. Nieco gorzej wypadła równomierność podświetlenia. Cały lewy bok oraz prawe górne pole różniło się jasnością względem środka matrycy o 11-16%. Nie było to jednak zauważalne podczas korzystania z urządzenia.

Następnie przyszła pora na pomiary pokrycia przestrzeni barwnych. iiyama ProLite X4372UHSU spisał się na medal pokrywając przestrzeń barw sRGB w 100%. Nieco słabiej wypadło pokrycie palety NTSC, które wynosiło 78%. Przestrzeń AdobeRGB została odwzorowana w 82%, z kolei P3 w 88%.

Na planszach kontrolnych, odcięcia kolorów są wyraźne, z kolei gradienty przechodzą płynnie. Tekst oraz linie są wyraźne. Ze względu na czas reakcji wynoszący 4 ms oraz odświeżanie 60 Hz szybkie zmiany pomiędzy czernią i bielą powodują powstawanie powidoków i smużenia obrazu. Jest ono również zauważalne podczas grania. Zdecydowanie pomaga ograniczenie liczby wyświetlanych klatek do 60.

Wyświetlane kolory są żywe, wyraźne i nad wyraz soczyste. Dodatkowo zyskują po uruchomieniu trybu HDR.

Monitor wyposażony jest w funkcję PiP oraz PbP, które pozwalają na wyświetlanie podglądu obrazu lub wyświetlanie obrazu jednocześnie ze wszystkich czterech wejść. Dodatkowo możliwość spięcia aż 4 monitorów sprawia, że ProLite X4372UHSU idealnie nadaje się jako monitor do niewielkiego centrum monitorowania. To także świetne rozwiązanie do Analiz finansowych, pracy z wieloma tekstami i monitorami naraz, gdzie zamiast czterech wykorzystujemy jeden monitor.

Urządzenie zostało wyposażone również w dwa głośniki o mocy 9 W. O ile mają one solidnego kopa jeżeli chodzi o głośność, to już niestety basy kuleją, a w zasadzie cierpią na płaskostopie. Zdecydowanie przydałby się dodatkowy głośnik niskotonowy, zwłaszcza jeżeli chcielibyśmy wykorzystać ProLite X4372UHSU w zastępstwie telewizora. Dźwięk nie jest oczywiście najgorszy i gra się przy nim całkiem przyjemnie, można również spokojnie oglądać filmy czy słuchać muzyki, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej.

Model ten zaskakuje dość niskim, jak na te gabaryty zużyciem energii. Przy ustawieniu jasności na 50% zużycie energii oscyluje w okolicach 50 W. Przy jasności 75% wynosi około 60 W. Przy jasności ustawionej na 100% skacze do 78 W.

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Exit mobile version