Strona głównaPoradnikiHardwareMonitor do gier za 500, 1000, 1500 złotych: grudzień 2018

Monitor do gier za 500, 1000, 1500 złotych: grudzień 2018

Najważniejsze parametry

Rozmiar monitora

Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu monitora? Zwykle w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę, a następnie na przekątną ekranu. Nie zawsze jednak więcej znaczy lepiej. Warto w tej sytuacji sprawdzić ilość miejsca, jaką mamy na biurku oraz odległość, jaka będzie nas dzieliła od ekranu. Jego wielkość powinna być tak dopasowana żeby siedząc wygodnie przed wyświetlaczem móc ogarniać wzrokiem cały monitor bez konieczności poruszania głową.

Proporcje ekranu

Kolejna sprawa to proporcje ekranu, dawniej standardem było 4:3, obecnie najpopularniejsze są trzy proporcje:

16:9 – dla ekranów panoramicznych wyświetlających obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli określanego również jako Full HD. Jest to najczęściej spotykany format. Znajdziemy w nim również ekrany o rozdzielczości 2560 x 1440 określane, jako WQHD oraz 3840 x 2160, czyli 4K Ultra HD lub inaczej 4K.

16:10 – ekrany o takich proporcjach mają wyższą rozdzielczość w pionie w porównaniu z monitorami 16:9. Przykładowo dla rozdzielczości Full HD zamiast 1920 x 1080 obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Obraz w tego typu monitorach wydaje się mniej rozciągnięty.

21:9 – ekrany o takich proporcjach nazywane są ultra-panoramicznymi, obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 2560 x 1080 pikseli lub 3440 x 1440. Tego typu ekrany są idealne do oglądania filmów oraz grania.

Rozdzielczość

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest wspominana wcześniej rozdzielczość. Parametr ten jest bardzo waży podczas grania. Należy jednak pamiętać, że z im większą rozdzielczością chcemy wyświetlać obraz tym mocniejszej karty graficznej potrzebuje nasz komputer. Im wyższa rozdzielczość ym więcej szczegółów będzie widocznych na ekranie. Obecnie najbardziej popularnąjest 1920 x 1080, czyli Full HD i w tym poradniku takich monitorów będziemy poszukiwać.

Rodzaj matrycy

Matryca – dawniej do wyświetlania obrazu wykorzystywano monitory CRT zbudowane z lampy próżniowej i działa elektronowego. Obecnie zostały wyparte przez ekrany LCD, w których do wyświetlania obrazu wykorzystywane są ciekłe kryształy. W zależności od sposobu ich ułożenia możemy wyróżnić cztery typy matryc.

Matryca TN – stosowana jest w większości monitorów. W matrycach tego typu kryształy ułożone są względem siebie prostopadle. Tak konstrukcja zapewnia szybszy czas reakcji matrycy oraz niski koszt produkcji. Wadami jest słabsze odwzorowanie kolorów i dawniej słabe kąty widzenia.

Matryca IPS – kryształy w matrycy ustawione są względem siebie równolegle. Sprawia to, że matryce tego typu wyświetlają obraz doskonałej jakości oraz bardzo dobre odwzorowują kolory, (oprócz czarnego). Kolejnym plusem są szerokie kąty widzenia. Matryce tego typu dobrze sprawdzają się w obróbce grafiki oraz graniu, są również idealne do oglądania filmów. Niestety monitory z matrycą IPS są droższe od tych z matrycą TN. Brakuje informacji są też wolniejsze od TN.

Matryca MVA i PVA – są to matryce pośrednie pomiędzy TN a IPS. Jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku matryc TN i niższa niż na matrycach IPS. Matryce tego typu zapewniają dobry czas reakcji oraz szerokie kąty widzenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kąty widzenia – określają kąt pod jakimi nadal będziemy widzieć obraz o takiej samej jakości kolorów i jasności jaki widzimy patrząc na wprost ekranu. Im wyższa wartość tym lepiej. Wartość powyżej 170 stopni zapewni możliwość komfortowego korzystania z monitora nawet, gdy patrzymy z boku np. przy wspólnym oglądaniu filmu. Za dolną granicę należy przyjąć 160 stopni. Przy tej wartości nawet niewielki odchylenie monitora czy głowy spowoduje zniekształcenia obrazu. Możemy wtedy zapomnieć o oglądaniu filmów czy graniu z drugą połówką.

Czas reakcji – jest to również bardzo ważny parametr. Wartość podawana jest w milisekundach i określa ile czasu potrzebuje pojedynczy piksel na zapalenie się i całkowite zgaśnięcie. W uproszczeniu wskazuje jak matryca będzie radziła sobie z ruchomymi obrazami. Przy wyborze monitora do grania powinniśmy wybierać ekrany o jak najniższym czasie reakcji wynoszącym od 1 do 4 ms dla koloru czarnego. W przypadku, gdy matryca ma wysoki czas reakcji ruchome obrazy będą dawały wrażenie pozostawiały smugi, co w przypadku dynamicznych obrazów będzie bardzo przeszkadzało. Co ważne większość producentów podaje czas reakcji zmiany obrazu między odcieniami szarości, która jest niższa niż w przypadku czarnego.

Częstotliwość odświeżania – parametr ten określa ile klatek może wyświetlić matryca w ciągu jednej sekundy. Wartość ta jest określana w Hz. W większości monitorów obraz wyświetlany jest z częstotliwością 60 Hz. Monitory przeznaczone dla graczy oferują wyższe wartości odświeżania. Różnicę można zauważyć w dynamicznych tytułach, przy zbyt niskim odświeżaniu szybko poruszające się obiekty stają się mniej ostre i mogą ulegać rozmyciu. Im wyższa wartość odświeżania tym obraz staje się płynniejszy. Obecnie dostępne monitory wykorzystują odświeżanie na poziomie 60, 75, 120, 144, 165, 180 oraz 240 Hz. Monitory z odświeżaniem 144 i 240 Hz dają zdecydowanie płynniejszy obraz jednak są dużo droższe.

Kontrast – w większości przypadków podawana jest wartość kontrastu dynamicznego, którą określa producent uzyskaną tylko sobie znanymi metodami. Wartości takie sięgają milionów. Pod uwagę należy brać kontrast statyczny, którego wartości mieszczą się w przedziałach 1:1000 – 1:5000. Im wartość wyższa tym lepsza jakość obrazu.

Jasność – podawana jest w kandelach na metr kwadratowy cd/m2. Komfort podczas grania zapewniają monitory o jasności ok. 250 cd/m2. Jednak w przypadku, gdy z komputera korzystamy w słonecznych pomieszczeniach wówczas wskazana jest jasność na poziomie 300 cd/m2.

Co jeszcze?

Podczas zakupu monitora warto zweryfikować czy jest możliwość regulacji ustawień kąta nachylenia ekranu w przód i w tył oraz wysokości. Jeżeli planujesz powiesić monitor na ścianie lub na składanym ramieniu, monitor musi korzystać z systemu mocowania VESA.

Kolejna kwestia to złącza jakimi będziemy mogli podpiąć monitor do karty graficznej w komputerze. Obecnie stosowanym standardem jest HDMI. Nowszym typem wejścia jest DisplayPort, który wykorzystywany jest do wyświetlania obrazu z częstotliwością 144 i 240 Hz oraz rozdzielczości 4K Ultra HD

W starszych komputerach wykorzystywane są również złącza D-Sub i DVI-D. Jeżeli monitor ma kilka wejść to będziemy mogli podłączyć do niego dwa urządzenia. Jednocześnie możliwe będzie wyświetlanie obrazu tylko z jednego źródła. Przykładowo, jeżeli komputer mamy podpięty do monitora przez DisplayPort oraz konsolę przez port HDMI możemy wyświetlać obraz z konsoli albo komputera.

Poza tym monitory mogą być wyposażone we wbudowane głośniki, porty USB za pomocą, których możemy podłączyć dodatkowe peryferia jak dyski czy pendrive. Wymaga to jednak podłączenia monitora do komputera dodatkowym kablem typu USB typu B.

Są to najważniejsze parametry, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu monitora. Ich znajomość jest niezbędna podczas zakupu odpowiedniego modelu. Aby ułatwić Wam pierwsze kroki, przygotowałem zestawienie, które powinno pomóc dobrać odpowiedni sprzęt w zależności od tego jak dużym budżetem dysponujecie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

1 KOMENTARZ

  1. Uwaga w czasie zakupu: Najpierw poczytajcie o nowościach świata monitorów: Duże sklepy chcą zachwycić klienta i sprzedać zalegające póły starocie – popatrzcie na propozycje laptopów – jako promocyjne sprzedaje się urządzenia z prockami intela serii 6xxx, a często z jeszcze starszymi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Exit mobile version