Strona głównaRecenzjeAkcesoriaProjektor Epson CO-FH02 – 400 cali w salonie oraz w podróży

Projektor Epson CO-FH02 – 400 cali w salonie oraz w podróży [recenzja]

Jeszcze kilka lat temu dobrej jakości projektor był poza zasięgiem większości graczy. Dzisiaj dzięki takim modelom jak Epson CO-FH02 możemy poczuć magię rozgrywki w 400 calach na ścianie w salonie.

Projektory już na dobre weszły na salony i stały się popularną alternatywą dla telewizorów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli oferujących świetną jakość obrazu przy zachowaniu rozsądnej ceny. Epson poszedł o krok dalej i wypuścił na rynek model CO-FH02, który fabrycznie wyposażony jest w urządzenie Android TV, dzięki czemu w kilka chwil przemienicie swój salon w kino z ekranem o przekątnej bliskiej 400 cali. Zanim jednak powiemy sobie nieco więcej o tym modelu, przyjrzyjmy się jego parametrom technicznym.

Epson CO-FH02 parametry techniczne

  • Technologia wyświetlacza 3LCD;
  • Rozdzielczość natywna: 1920×1080 (FHD);
  • Format obrazu 16:9;
  • Jasność: 3000 lm;
  • Wielkość rzutowanego obrazu: 26″ – 391″;
  • Minimalna odległość projekcji: 0,9 m;
  • Żywotność lampy: 6 000 h (tryb normalny), 12 000 h (tryb ekonomiczny);
  • Moc lampy: 188 W;
  • Złącza: HDMI – 1 szt., USB 2.0 – 2 szt., AC in (wejście zasilania) – 1 szt.;
  • Głośniki: Tak;
  • Głośność pracy (w trybie standardowym): 37 dB;
  • Głośność pracy (w trybie ekonomicznym): 29 dB;
  • Wymiary: 87x320x211 mm;
  • Masa: 2,6 kg;
  • Cena: 2599 zł.

Wygląd i jakość wykonania

Epson CO-FH02 zaskakuje niewielkimi jak na projektor (32x26x8 cm) rozmiarami oraz małą masą (2,6 kg). Jest to bardzo duży plus, bo możemy śmiało zabrać go na dłuższy wyjazd. W odróżnieniu od innych modeli jakie miałem okazję już testować, CO-FH02 cechuje się absolutnym minimalizmem jeżeli chodzi o przyciski. Na obudowie znajdziemy tylko włącznik, a całe sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą jednego z dwóch pilotów, jakie znajdziemy w zestawie. Poza włącznikiem na górze obudowy znajdziemy jeszcze uchwyt do regulacji ostrości obrazu. Na froncie umieszczono obiektyw, a na spodzie regulowaną nóżkę. Na tylnej ścianie umieszczono gniazdo zasilania.

Na pierwszy rzut oka urządzenie nie posiada żadnych innych portów – te schowane są z boku pod zatrzaskiwaną pokrywą. Taki zabieg sprawia, że urządzenie wygląda schludnie i minimalistycznie. Chociaż ten minimalizm może być nieco kłopotliwy przy codziennym korzystaniu z projektora. Do dyspozycji dostajemy zaledwie jeden port HDMI, jeden port USB 2.0 oraz port serwisowy. W zestawie są także krótkie przewody USB i HDMI, które możemy wykorzystać do podłączenia sticka Android TV i schowania go pod wcześniej wspomnianą pokrywą.

Przewód możemy także przeciągnąć przez otwór w pokrywie i w łatwy sposób podłączyć inne urządzenie. Niestety, jeżeli chcielibyście podłączyć kilka urządzeń, to albo czeka Was ręczne przełączanie lub podłączenie dodatkowego rozgałęzienia, w które musicie zaopatrzyć się samodzielnie. Zabrakło także gniazda, którym moglibyśmy wyprowadzić dźwięk do zewnętrznego soundbara lub zestawu głośników.

Wszystkie elementy zestawu są dobrze spasowane i podczas przenoszenia Epson CO-FH02 nic nie skrzypi i nie trzeszczy. Trzymając projektor w rękach mamy wrażenie dobrze wykonanego i solidnego urządzenia.

Kultura pracy

Epson CO-FH02 został wyposażony w lampę 3000 lm, która generuje dość dużo ciepła, a co za tym idzie wymaga chłodzenia. Na szczęście powietrze wydobywające się z obudowy jest ciepłe a nie gorące, zatem nie ma ryzyka, że będziecie podgrzewać sobie mieszkanie nową „farelką”. Przy włączonym trybie jasnym projektor konsumuje około 270 Watów energii elektrycznej i jeżeli jesteście zbyt blisko to szum wentylatora może dać się we znaki (ok. 38 dB). Tryb eko zużywa mniej prądu, a same wentylatory działają znacznie ciszej generując szum na poziomie ok 29 dB. Powiedziałbym, że moja konsola zagłuszała wtedy projektor.

Obraz

Testowany CO-FH02, podobnie jak inne modele tego producenta, jakie miałem okazję testować, generuje obraz w technologii 3LCD w rozdzielczości 1920×1080 pikseli w proporcjach 16:9 i odświeżaniem 60 Hz. Na ścianie jesteśmy w stanie uzyskać obraz o przekątnej bliskiej 400 cali. Według informacji podanych przez Epson, żywotność lampy to 12 tys. godzin dla trybu eko i połowę tego czasu, jeżeli będziemy korzystać z trybu normalnego.

Epson CO-FH02 sprawdzi się idealnie zarówno do oglądania filmów jak i grania, jednak  w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu konieczne będzie zasłonięcie rolet lub poczekanie do zmroku. Największą przyjemność oglądania poczujecie przy zgaszonym świetle. Kolory są nasycone a obraz jest naturalny. Warto na początek pobawić się trochę ustawieniami i odpowiednio skorygować balans bieli, zwłaszcza jeżeli rzucacie obraz na ścianę, która nie jest biała.

Projektor testowałem zarówno grając na PS5 jak i oglądając seriale na dołączonym ATV. Zdecydowanie technologia 3LCD robi robotę, zwłaszcza w przypadku ciemnych scen, gdzie widać dokładnie detale. Nieco słabiej wypada to w przypadku jasnych scen, kiedy można zaobserwować efekt zlewania się różnych poziomów bieli.

Odświeżanie 60 Hz w zupełności wystarcza, zarówno podczas oglądania filmów jak i grania, chociaż w tym drugim przypadku lepiej unikać gier sieciowych ze względu na lekkie opóźnienia. W przypadku np. Spider-Mana zdecydowanie polecam.

Dźwięk

CO-FH02 w swojej obudowie skrywa głośnik o mocy 5 watów, który jak dla mnie jest wystarczający. Jeżeli jednak jesteście koneserami dużych zakresów częstotliwości oraz dużej głośności to niestety możecie poczuć niedosyt. Bolączką może okazać się fakt braku wyjścia optycznego lub AUX, które moglibyśmy wykorzystać do podłączenia zewnętrznego zestawu. Można to jednak szybko obejść podłączając zewnętrzny zestaw za pomocą Bluetooth. Należy pamiętać, że jest to projektor mobilny, który z założenia powinien być kompaktowy i nie wymagać podłączania dodatkowych urządzeń.

Android TV i piloty

Tak jak wcześniej pisałem, wraz z CO-FH02 otrzymujemy dongla Android TV. System działa płynnie i bezproblemowo. W menu mamy klasyczne kafelki oraz zainstalowane najbardziej popularne serwisy VOD. Resztę możemy sami zainstalować bezpośrednio ze sklepu Google. W zestawie otrzymujemy także dwa piloty, jeden przeznaczony do obsługi projektora drugi Android TV. W rzeczywistości oba urządzenia możemy obsłużyć jednym, co więcej, piloty radziły sobie także z poruszaniem się po menu PS5.

Ze względu na brak przycisków na obudowie CO-FH02, do menu urządzenia dostaniemy się przy pomocy białego pilota. Za jego pomocą możemy zmienić ustawienia obrazu, kontrast, nasycenie, głośność i zoom. Ten ostatni przydaje się w przypadku oglądania filmów na YT o różnych proporcjach. Równie istotnym ustawieniem jest możliwość dostosowania geometrii obrazu, co jest przydatne w sytuacji, gdy nie możecie ustawić urządzenia na wprost ściany lub ekranu.

Podsumowanie i ocena

Epson CO-FH02 to kompaktowy projektor, który należy oceniać w kategoriach urządzeń mobilnych. W cenie poniżej trzech tysięcy dostajemy możliwość oglądania filmów i seriali na prawie 400 calach. Bardzo przyjemnie sprawdza się również podczas grania na PS5. Sprzęt jest mały i lekki, dzięki czemu bez problemu możemy zabrać go ze sobą na dłuższy wyjazd.

Dzięki zastosowanej technologii 3LCD na ścianie mamy ostry i nasycony obraz. Dźwięk, jak na wbudowany głośnik o mocy 5W, również utrzymuje poziom. Android TV, który dostajemy w zestawie z projektorem działa bardzo dobrze i mieści się pod pokrywą urządzenia. Troszeczkę może boleć brak dodatkowego portu HDMI czy osobnego wyjścia na dźwięk, ale i to możemy w łatwy sposób obejść i rozszerzyć jego możliwości.

Ocean 8/10

Zalety

  • Stosunek ceny do jakości;
  • Niewielkie rozmiary;
  • Wysoka jasność 3000 lm;
  • Android TV w zestawie;
  • Intuicyjna obsługa;
  • Minimalistyczny;
  • Łatwy w przenoszeniu;
  • Dwa piloty.

Wady

  • Tylko jedno gniazdo HDMI;
  • Brak przycisków na obudowie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Exit mobile version