Strona głównaRecenzjeAkcesoriaAOC G2868PQU - pierwszy w Polsce test monitora dla graczy 4K

AOC G2868PQU – pierwszy w Polsce test monitora dla graczy 4K

Testy

AOC G2868PQU jest wyposażony w zestaw przydatnych funkcji do grania i robi wrażenie swoją wielkością. Warto jednak przetestować jak taki gigant radzi sobie w warunkach bojowych. Monitor został wyposażony w matrycę TN o czasie reakcji 1 ms (gray-to-gray). Matryca podświetlona jest obecnie najczęściej stosownym rozwiązaniem, czyli W-LED, a jej przekątna wynosi 28 cali i wyświetla obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli z odświeżaniem 60 Hz i w formacie 16:9. Żeby jednak cieszyć się pełnią szczęścia i graniem w 4K musimy zaopatrzyć się w mocną kartę graficzną.

Uzyskane przez G2868PQU wyniki były zadowalające jednak troszeczkę odbiegały od deklaracji producenta. Rekompensatą jest możliwość wygodnego konfigurowania parametrów, które oceniane w sposób organoleptyczny są bardziej niż zadowalające. Wbudowane dedykowane profile zdecydowanie cieszą oko i pozwalają szybko dostosować parametry pod gatunek gry jaką będziemy za chwilę ogrywali.

Ale przejdźmy już do omówienia wyników testów. Producent zadeklarował, że matryca ma jasność wynosząca 300 nitów. Po wielu próbach w doborze konfiguracji oraz profili udało mi się wyciągnąć maksymalnie 264 nity, jednak wartość ta dawała wrażenie jakbym patrzył na wybuch atomowy i wypalał oczy. W związku z tym celowałem w 250 nitów przy których matryca wstrzeliła się również bardzo dobrze w punk bieli osiągając wynik 65 280 Kelwinów, wzorcowa biel to 65 000 Kelwinów.

Jeżeli spojrzymy na równomierność podświetlenia matrycy, zaobserwujemy kilkuprocentowe różnice pomiędzy środkiem, a bokami. Największa różnica była pomiędzy środkiem, który uzyskał wynik 247 candeli, a górnym lewym rogiem, który uzyskał wynik 216 candeli, co stanowiło 12% różnicy. Przy tym ustawieniu średni błąd Delta E nie przekraczał wartości 2,65 co jest wynikiem dobrym dla monitora z tego segmentu.

Według producenta G2868PQU pokrywa przestrzeń barwną sRGB w 103% natomiast przestrzeń AdobeRGB w 82%. Moje pomiary dla palety sRGB dały wynik 98%, co jest wartością bardzo dobrą, aczkolwiek mniejszą o 5 pp w stosunku do deklaracji producenta. Z kolei pomiar dla przestrzeni AdobeRGB wynosił 77%, czyli również różnił się o 5 pp od tego co deklaruje AOC.

W testach organoleptycznych, czyli na tak zwane oko, G2868PQU wypada zaskakująco dobrze. Na kolejnych planszach kontrolnych widać wyraźne granice pomiędzy kontrastowymi kolorami. Przejście z bieli do czerni i szarości jest ostre i precyzyjne jak skalpel. Gradienowe przejścia pomiędzy kolejnymi odcieniami szarości również wyglądają dobrze. Jedyny mankament to odświeżanie 60 Hz, które powoduje, że szybkie przełączanie pomiędzy czernią a bielą zostawia powidoki i cienie. Jednak w grach efekt ten nie jest zauważalny.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewłasne
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Exit mobile version