Strona głównaWiadomościSprzedawcy na AliExpress mają niezawodny sposób na ominięcie polskiego VAT-u

Sprzedawcy na AliExpress mają niezawodny sposób na ominięcie polskiego VAT-u

Majfrendy z AliExpress szybko znalazły sposób na walkę z Oddziałem Celno-Pocztowym, który ma pobierać podatek VAT od zamówionych z Chin produktów. Co więcej, jest on niezawodny i urząd nie jest w stanie nic z tym zrobić.

Zamawiasz paczkę z AliExpress? No to możesz zapłacić od niej podatek VAT, powiększony o koszt samego sprawdzenia przesyłki. W Lublinie powołano specjalny Oddział Celno-Pocztowy, który ma się tym zajmować. Cel jest prosty – nakładanie podatków na wcześniej nieopodatkowane zakupy i zniechęcenie części użytkowników do takich transakcji. Plan mógł być skuteczny, bo opłaty za przejrzenie zawartości paczki w połączeniu z VAT-em często mogły przekraczać wartość zamówionego towaru. Ale z tym już koniec. Sprzedawcy z AliExpress, określani mianem „majfrendów”, znaleźli na to prosty i skuteczny sposób.

Zobacz: Setki kontenerów ze sprzętem elektronicznym z Chin wpadło do morza

Taktyka chińskich sprzedawców jest prosta. Najpierw zamówioną paczkę wysyłają do kraju Unii Europejskiej, gdzie nie jest nakładany podatek VAT. Tam zostaje ona przepakowana i zaadresowana do odbiorcy końcowego w Polsce. W świetle prawa przesyłka pochodzi z Unii Europejskiej, więc celnicy nie tylko nie mogę do niej zaglądać, ale też nie mogą nałożyć podatku. W taki oto prosty sposób powołany specjalnie Oddział Celno-Pocztowy w Lublinie może stracić jakikolwiek sens.

Zobacz: Amerykański raper handluje chińskimi podróbkami konsol

Sam zamówiłem kilka przedmiotów z AliExpress, ale rozumiem rozgoryczenie niektórych polskich sprzedawców, w tym właścicieli Allegro. Często sklepy działające od kilku lat, dbające o jakość usług i konkurencyjne ceny nie są w stanie rywalizować z majfrendami. Sam brak podatku VAT powoduje, że zakupy na chińskiej stronie są tańsze. Wiele osób jest w stanie czekać nawet 2-3 miesiące na przesyłkę, byle tylko zaoszczędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. To duży problem dla firm, które działają w Polsce w pełni legalnie i płacą wszystkie podatki. Ale póki co niewiele wskazuje, aby sytuacja miała się zmienić.

Zobacz: Chiny jeszcze bardziej zwiększają restrykcje dotyczące gier wideo

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceAntyRadio
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

  1. Już teraz to nie działa, Ostatnio naliczyli mi Vat mino ze przesyłka była nadana w Holandii w ( a wysłana z chin z numerem LT..35..NL )

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię