Strona głównaWiadomościAMD,Intel i NVIDIA - subiektywne podsumowanie CES 2022

AMD,Intel i NVIDIA – subiektywne podsumowanie CES 2022

Targi CES to święto elektroniki użytkowej. To tutaj producenci z całego świata chcą zaprezentować swoje nowości i pochwalić się nam — użytkownikom, jak duży postęp dokonał się w ich produktach. Nie inaczej jest w tym roku, trzech największych graczy na rynku bazowych podzespołów PC właśnie na targach CES zaprezentowało swoje najnowsze produkty.

W niniejszym podsumowaniu targów CES 2022 chciałbym przedstawić swoje zdanie, na to, jak ja widzę prezentacje poszczególnych firm, co najbardziej rzuciło mi się w oczy, uważam za nietrafione decyzje, a z drugiej strony co mi się podobało. Przejdźmy zatem do podsumowań.

CES 2022 – INTEL

Na pierwszy ogień chcę wziąć konferencję Intela. Zaprezentowane zostały nowe procesory mobilne 12 generacji, które mają być oczywiście wydajniejsze od swoich odpowiedników z 11 generacji. Co trochę zaskakuje to liczba przygotowanych procesorów na start dwunastej generacji, jest ich aż 28. Zostały one podzielone na trzy główne grupy wydajnościowe, procesory dla entuzjastów z postfiksem H i HK np. Core i9-12900HK, modele „po prostu wydajne” z postfiksem P oraz na energooszczędne procesory z serii U dla ultrabooków, więc każdy znajdzie procesor idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Po procesorach mobilnych przyszła kolei na procesory desktopowe. Zaprezentowany został najwydajniejszy procesor Intel Core i9-12900 KS, który ma stabilnie pracować z taktowaniem 5,5 GHz na wszystkich rdzeniach, jest to swoista odpowiedź Intela na najnowszy procesor AMD Ryzen 7 5800X3D, z pamięcią podręczną 3D V-Cache. Poza najnowszym i najwydajniejszym procesorem zaprezentowane zostały pozostałe procesory z rodziny Core i3, i5 i i7, w tym najbardziej wyczekiwany przez wszystkich Intel Core i5-12400, który ma szansę zostać najbardziej opłacalnym procesorem ze stajni Intela.

O tym, że na CES 2022 będzie premiera nowych procesorów Intela, wiedzieliśmy od dawna i te informacje nie były dla nikogo zaskoczeniem. Osobiście najbardziej czekałem, na jakąkolwiek wzmiankę o nowych kartach graficznych ARC Alchemy. Czekałem na datę premiery, jakąś drobną wskazówkę dotyczącą wydajności lub inny dowolny przekaz dotyczący najnowszych kart graficznych Intela. Intel na CES 2022 postawił się nie dzielić praktycznie żadnymi informacjami dotyczącymi układów graficznych. W przekazie trwającym chyba półtorej minuty dowiedzieliśmy się, że chipy są właśnie dostarczane do producentów OEM, i że technologia XeSS, będzie wykorzystywana w grze Death Stranding Directors Cut i że wszyscy są tym niezmiernie podnieceni. Nie byłem podniecony. Po tym krótkim zwiastunie nowych kart graficznych prezentacja szybko zmieniła tory i przeszliśmy do tego, jak Intel wspiera motoryzację i rozwój autonomicznych samochodów. Na dowidzenia dowiedzieliśmy się o kolejnym evencie 10-11 maja. Może wtedy zobaczymy najnowsze karty graficzne (tak dla przypomnienia w zeszłym roku Pat Gelsinger wspominał, że nowe karty graficzne mają być w sprzedaży już w marcu).

CES 2022 – NVIDIA

Nvidia swoją prezentację rozpoczęła mocnym uderzeniem, w postaci fajnego filmiku, który prezentował nowe gry i pokazywał możliwości najnowszych kart graficznych. Były to fajne dwie minuty. Tuż po tym demie na ekranie pojawił się NVIDIA SVP Jeff Fisher i zaprezentował najnowszą kartę graficzną NVIDII dla ludu, czyli GeForce RTX 3050, oczywiście przy tej okazji było wielokrotnie podkreślane, że to pierwszy raz, kiedy do tak podstawowej karty graficznej trafią rdzenie RT i Tensor. Tu muszę się zgodzić z prowadzącym, że jest to pierwsza taka sytuacja, żeby do karty tak niskiego segmentu zaimplementować technikę RT i DLSS, przy czym, to implementacja DLSS moim zdaniem jest dużo ważniejsza niż RT. Ponieważ liczba rdzeni RT, będzie znikoma, więc pomimo zastosowania najwydajniejszych rdzeni RT drugiej generacji, po włączaniu RT wydajność po prostu klęknie i się nie podniesie, owszem DLSS będzie trochę starało się uratować sytuację, ale nie oszukujmy się, jak zobaczymy 30 kl./s w 1080p to będzie to duży sukces. Inaczej sytuacja ma się z DLSS, który to po prostu przyniesie wzrost wydajności w grach. Dlatego osobiście cieszę się, że RTX 3050 otrzyma wsparcie dla DLSS, ponieważ dzięki temu gracze otrzymają wyższą wydajność w grach, które obsługują tę technikę, a jest ich coraz więcej. Na koniec dowiedzieliśmy się ile ma wynosić cena MSRP, to 249 USD, ale tak uczciwie mówiąc, NVIDIA mogła nie podawać tej ceny, ponieważ nikt nigdy nie kupi tej karty w tej cenie. Bardziej realną ceną będzie 500 USD albo nawet 600 USD. Ich sprzedaż ma rozpocząć się 27 stycznia.

Kolejnymi nowościami, jakie zaprezentowała NVIDIA to nowe układy mobilne dla laptopów gamingowych, odpowiednio RTX 3070 Ti i 3080 Ti. W dalszej kolejności dowiedzieliśmy się o nowych monitorach o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 1440p z odświeżaniem 240 Hz, które spowodują, że gracze esportowi, będą jeszcze lepsi i już, kiedy kończył się segment poświęcony graczom pokazano na nowego flagowca GeForce RTX 3090 Ti.

W tym momencie coś we mnie pękło, NVIDIA prezentuje kolejną kartę graficzną z rdzeniem GA102, to już będzie czwarty model z tym rdzeniem. Przy czym chciałbym zaznaczyć, że w ten chip wyposażony jest GeForce RTX 3080, który był najbardziej opłacalną kartą graficzną NVIDII w dniu premiery i że nadal są ludzie, którzy nadal czekają na swoją kartę graficzną pomimo złożenia zamówienia w PAŹDZIERNIKU 2020 roku. Tym optymistycznym akcentem NVIDIA skończyła swoją prezentację dla graczy i rozpoczął się obowiązkowy segment motoryzacyjny o autonomicznych samochodach.

CES 2022 – AMD

Na koniec chciałbym podzielić się z wami moimi wrażeniami po konferencji AMD, która ogólnie była poprawna. Dowiedzieliśmy się, że nowe procesory mobilne AMD Ryzen 6000 będą, szybsze od Intela, a ich wydajność w grach, będzie lepsza niż u konkurencji w tym, nawet będzie wydajniejsza od NVIDIA MX450. Nie polemizuję z tym stwierdzeniem, przekonamy się, jak na rynku pojawią się nowe laptopy z tymi procesorami, wtedy będę w stanie stwierdzić czy faktycznie tak jest. Z drugiej strony procesory mobilne AMD prezentują się bardzo solidnie, więc jest na co czekać.

AMD zapowiedziało też nową kartę graficzną dla mniej wymagających graczy, czyli AMD Radeon RX 6500XT bazującą na rdzeniu Navi 24 i wykonanej w litografii 6nm. Niestety nie wywołała ona u mnie dużego entuzjazmu, ponieważ wyniki jej wydajności były podawane z włączoną techniką FSR, i to w rozdzielczości 1080p. Dla mnie ta technika w ogóle się nie sprawdza w tej rozdzielczości, potwierdza to mój materiał. Cena MSRP za tę kartę graficzną to zaledwie 199 USD, przy czym, moim zdaniem jest to nierealna cena i w sklepach ta karta będzie kosztowała około 500-600 USD, chyba że, AMD otworzy własny sklep, gdzie będzie sprzedawała tę kartę w tej cenie. Sprzedaż ma wystartować jeszcze w tym miesiącu.

Kolejną nowością, pokazaną przez AMD to procesor AMD Ryzen 7 5800X3D, który został wyposażony w nową pamięć L3 3D V-Cache. Dzięki niej procesor ma być szybszy od Intel Core i9-12900K, poczekamy,zobaczymy. Już, kiedy myśleliśmy, że to koniec części gamingowej dr. Lisa Su z kieszeni wyjęła procesor Ryzen 7000, który będzie montowany na nowej podstawce LGA, więc wraz z tym procesorem żegnamy gniazda AM4. Co więcej, nowe procesory otrzymają wsparcie dla DDR5. Na koniec dr. Lisa Su zaprezentowała krótką rozgrywkę w Halo Infinite z wykorzystaniem procesora AMD Ryzen 7000, wszyscy zachwycali się płynnością rozgrywki. Niestety nikt nie zająknął się tym, że do rozgrywki została wykorzystana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3080. Po tym w końcu przyszedł najbardziej wyczekiwany przez wszystkich moment, by porozmawiać o tym jak AMD pomaga zbudować autonomiczny samochód.

Już tak całkowicie na koniec, chciałbym tylko wspomnieć o jakości poszczególnych streamów. Najgorzej prezentował się stream AMD, nie wiem do końca, czym było to spowodowane, ale gigantyczna kompresja i ciemne tło sprawiało, że co chwila atakowały nas brzydkie rozpikselowane tła i plamy. Najlepiej prezentował się stream Intela, obraz był najmniej zaszumiony i liczba artefaktów na ekranie była najmniejsza, pośrodku znajdował się stream NVIDII, który był poprawny.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię