Strona głównaGryBelgia wszczęła postępowanie karne przeciwko EA w sprawie nielegalnych lootboxów w FIFIE

Belgia wszczęła postępowanie karne przeciwko EA w sprawie nielegalnych lootboxów w FIFIE

Zaczęło się od próśb i roszczeń. Ponieważ wydawca FIFY nie reagował, może się to skończyć dla niego karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności dla osób decyzyjnych.

Lootboxy w grach to temat niezwykle drażliwy dla Rządu Belgii i Belgijskiej Komisji ds. Gier. Od kiedy sprowadzili definicję płatnych skrzynek do zasad jednorękiego bandyty, zaczęli dokładnie badać cyfrową branżę. Trafili m.in. na trop w CS:GO, Overwatch, a także w FIFIE 18. Większość wydawców i twórców dostosowuje się do lokalnych praw, usuwając treść niezgodną z ustawą hazardową. Jednak zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie nie w smak pozbycie się dodatkowego źródła dochodów. Z Rządem Belgii na noże pójdzie sam moloch branży, Electronic Arts.

EA otrzymało już wcześniej list z pogróżkami o wysokiej karze pieniężnej i więzienia. Mimo to, w uparte stawali przy swoim, nie zmieniając opcji mikrotransakcji w grze FIFA 18. Po 8 tygodniach bez braku jakichkolwiek działań ze strony EA władzom Belgii puściły nerwy. Od dziś prowadzone jest postępowanie karne mające na celu jedną rzecz – zmusić wydawcę do nałożenia modyfikacji w grze i skazać go prawomocnym wyrokiem za łamanie belgijskiego prawa.

„Płatne skrzynki są niebezpiecznym elementem w grach, bowiem nie odnoszą się do umiejętności graczy. Ci są kuszeni i wprowadzani w błąd, ponadto żadne ze środków chroniących przed hazardem nie są tutaj stosowane.” – powiedział Peter Naessens, dyrektor Belgijskiej Komisji ds. Gier.

Podobno przedstawiciele EA otrzymali już zawiadomienie o rozpoczętym śledztwie. Teczka z aktami miałaby się także znajdować na biurku prokuratury. Teraz wszystko zależy od tego, w jaki sposób wydawca będzie chciał rozegrać ten mecz. Czy będzie bronić się na wyjeździe w sądzie, czy może odda mecz walkowerem i zrobi to, co należało na samym wstępie?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

1 KOMENTARZ

  1. Ja tam nie narzekam, jak były totsy i toty to potrafiało się fajne karty. Niech zrobią coś z ludźmi handlującymi coinsami na allegro, co rozwala potem rynek. Jako że będę miał fife za 1 zł z media expertu to zaoszczędzoną kase dam na fifa pointsy – wyjdzie lepiej niż kupowanie najdroższej wersji fify z 40 paczkami 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię