Strona głównaWiadomościCzy możemy spodziewać się gamingowych laptopów z dedykowanymi Radeonami RX Vega 64...

Czy możemy spodziewać się gamingowych laptopów z dedykowanymi Radeonami RX Vega 64 i 56 od AMD?

Podczas tegorocznego CES przedstawione zostały długoterminowe plany AMD. Znany producent ma w planach m.in. miniaturyzację architektury Vega do 7nm już w przyszłym roku oraz wprowadzenie zupełnie nowej architektury Navi.

AMD potwierdziło, że 7 nm Vega zostanie dostosowana do przetwarzania danych oraz sztucznej inteligencji. W związku z obraniem takiego kierunku rozwoju, firma nie dała zapowiedzi dotyczących rynku gamingowego na ten rok. Zostało natomiast powiedziane całkiem sporo na temat rynku mobile.

Przedstawiciele AMD zapowiedzieli wprowadzenie chipa sygnowanego znakiem Vega przeznaczonego do urządzeń mobilnych, prawdopodobnie jest to chip Vega 11. Chociaż na temat Vega mobile nie udostępniono szczegółowej specyfikacji wszystko wskazuje, że będzie to o połowę mniejszy Vega 10.

Z punktu widzenia graczy bardziej ciekawsza może okazać się wysokiej klasy chipset AMD Vega 10, który trafia na rynek mobilny. W wywiadzie dla PCGamesHardaware.de, Scott Wasson z AMD potwierdził, że Vega 10 może faktycznie stać się częścią netbooka i zasugerował, że jeden z partnerów AMD może pracować nad projektem takiego netbooka.

Poniżej fragment jego enigmatycznej wypowiedzi:

Nie mogę zapowiadać produktów naszych partnerów. Można wziąć GPU Vega 10 i umieścić w netbooku. Musimy to zobaczyć.

Podczas gdy chip jest dość duży to jako pary GPU + VRAM można określić go mianem kompaktowego, głównie dzięki zastosowaniu technologii HBM2. Mając to na uwadze, umieszczenie Vega 10 w netbooku będzie wymagało sporego wysiłku inżynierów głównie z powodu dużego zapotrzebowania na moc i chłodzenie takiego układu. Z podobnymi problemami AMD radziło już sobie w przeszłości np. z Radeonem R9 Nano, który wykorzystywał pełnowartościowy procesor graficzny Fiji, wymagał niewielkiego radiatora oraz miał o połowę niższe zapotrzebowanie na prąd niż F9 Fury X, który miał taką samą konfigurację przy niższych wartościach zegara.

Widzieliśmy już zdjęcia prototypu Vega Nano, gdy firma prezentowała w ubiegłym roku Vega 64 i 56, ale jeszcze nikt nie ogłosił oficjalnie produktu Vega Nano. Ostatecznie nie wiadomo czy AMD będzie go sprzedawał. Możliwe, że AMD nadal pracuje nad zoptymalizowaniem zapotrzebowania na prąd GPPU Vega 10, który można zastosować również w laptopach do gier.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię