Strona głównaWiadomościDlaczego warto mieć VPN?

Dlaczego warto mieć VPN?

Coraz więcej osób korzysta z sieci i ten trend raczej nie będzie się zmniejszał – raczej będzie stale rosnąć. W związku z tym, praktycznie każdy z nas załatwia sprawy takie jak zakupy, bankowość, rozrywka, czy nawet zdrowie, w sieci.

Widać to zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, gdzie sytuacja globalna przełożyła się na gwałtowny wzrost korzystania z Internetu. A skoro korzysta się z niego praktycznie przez cały dzień, warto robić to w sposób bezpieczny. Hasło “bezpieczeństwo sieciowe” czy “cyberbezpieczeństwo” coraz częściej obija nam się wokół uszu. Skoro wszystkie gałęzie przemysłu idą w cyfryzację w stopniu mniejszym lub większym, to i niestety branża kryminalna musiała się do tych zmian dostosować. Jak być bezpiecznym w sieci i co ma z tym wspólnego VPN, odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest VPN?

VPN to skrót od Virtual Private Network – Wirtualna Sieć Prywatna. Taka sieć ma szereg zalet, dzięki którym użytkownik sieci może poczuć się pewniej i bezpieczniej w sieci, oraz nie martwić się o swoje dane.

Jak działa sieć VPN? Najprościej mówiąc, połączenie VPN jest zaszyfrowane, bo nie łączy się bezpośrednio z dostawcą sieci internetowej, a łączy się poprzez połączenie szyfrowane przez VPN właśnie. Przed czym może nas uchronić? Chyba najczęstszą odpowiedzią w tym przypadku będzie “przed kradzieżą danych osobowych”. Hakerzy i złodzieje tożsamości naprawdę nie cofną się przed niczym, aby tylko znaleźć kogoś, kogo w łatwy sposób da się oszukać. Najczęściej to wygląda tak, że użytkownik sieci na przykład loguje się na swoje konto bankowe w sieci publicznej, takiej jak w galerii czy parku. Nie korzystając z żadnych zabezpieczeń, oszuści w łatwy sposób zdobywają login i hasło użytkownika, wraz z jego danymi osobowymi i dostępem do konta bankowego – co ma tragiczne w skutkach konsekwencje. Po włączeniu VPN, takie prawdopodobieństwo kradzieży danych drastycznie spada. Jeśli chcesz zobaczyć przykładowe rozwiązania takiego szyfrowania, VPN download.

Co oprócz ochrony może nam dać VPN?

Kolejnym, dużym plusem sieci szyfrowanej jest możliwość korzystania z treści, które objęte są tak zwaną rejonizacją. To znaczy, że takie treści są dostępne dla użytkowników tylko konkretnego rejonu – jak na przykład chińskie aplikacje czy serwisy streamingowe działające wyłącznie w Chinach. VPN może rozwiązać ten problem, poprzez połączenie się adresem IP pasującym do danego rejonu. Jeśli więc na przykład jakiś serial jest niedostępny w naszym kraju, łącząc się przez VPN możemy z łatwością uzyskać dostęp do takiego serialu. To oznacza więc praktycznie nielimitowane możliwości, jeśli chodzi o oglądanie seriali czy filmów lub graniu w gry normalnie objęte restrykcjami geograficznymi właśnie.

Oprócz zabezpieczeń przed kradzieżą haseł i danych, VPN może też szyfrować nasze wiadomości, dzięki czemu osoba niepowiązana nie będzie miała możliwości jej odczytania. Często wysyłamy sobie ważne informacje w wiadomościach – swoje dane wrażliwe również. Dzięki szyfrowaniu wiadomości nasze informacje zostają przekazane wyłącznie w obrębie naszym i odbiorcy, bez dostępu osób postronnych.

Podsumowanie

Sieć VPN ochroni nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami, ale mimo wszystko, nie zwalnia nas z myślenia o tym co udostępniamy, komu, a także z jakich narzędzi korzystamy do takiego udostępniania. Nic nam po bezpieczeństwie, jeśli wrzucamy posty do sieci z na przykład naszym adresem widocznym na zdjęciu. Dlatego tak ważna jest ostrożność. To samo tyczy się podejrzanych linków w wiadomościach od znajomych, czy słynnych już wyłudzeniach na kody BLIK chociażby. Zanim przelejemy jakiekolwiek pieniądze, upewnijmy się bezpośrednio z osobą, od której dostaliśmy wiadomość – może okazać się, że w rzeczywistości ich konto zostało przejęte. Nie zostawiajmy swoich haseł na wierzchu czy w niezabezpieczonych plikach, bo może nas to kosztować stres czy potencjalnie utratę mienia. Uważajmy na siebie w sieci, bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść!

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię