Strona głównaGryAktualnościGaming dla młodych. Czy granie pod okiem rodziców może zbudować wiele ważnych...

Gaming dla młodych. Czy granie pod okiem rodziców może zbudować wiele ważnych umiejętności?

Gaming dla wielu młodych ludzi jest jedną z ważniejszych rozrywek, pasji, a nawet sposobem na rozwój osobisty. Przy wsparciu oraz właściwym zaangażowaniu opiekunów, może też  pomóc w realizacji ważnych potrzeb oraz pragnień czy rozwinąć istotne kompetencje.

 

Jaką rolę w życiu dzieci i młodzieży odgrywa gaming?

 

Według raportu z badań “Polish Gamers Kids 2022”, dla aż 88% polskich dzieci w wieku od 9 do 15 lat gry są ważną częścią życia, a granie stanowi czynność pierwszego wyboru w wolnym czasie. Jak czytamy dalej, gaming w sposób szczególny kształtuje m.in. zachowania społeczne, przy czym współcześnie grające dzieci są o wiele bardziej “zanurzone w świat gier” niż miało to miejsce w przypadku wcześniejszych pokoleń. Co to oznacza dla młodych graczy i ich rodziców?

 

We wnioskach z raportu “Polish Gamers Kids 2022” znajduje się twierdzenie, że nie można lekceważyć wpływu gier wideo na każdy aspekt życia młodego pokolenia. Prawie 9/10 badanych polskich dzieci deklaruje, że gra i/lub ogląda, jak inni grają. Wskazuje to nie tylko na skalę zainteresowania gamingiem, ale także na siłę oddziaływania tej formy aktywności na rozwój młodych ludzi. To, czy będzie ona pozytywna, czy też bardziej negatywna, w dużej mierze zależy od rodziców.

 

Bezpieczeństwo podczas rozgrywek gamingowych młodych

W raporcie ”The State of Polish Video Games Industry 2020” aż 72% rodziców odpowiedziało pozytywnie na pytanie, czy ich dzieci w wieku do 18 lat grały w gry wideo. Natomiast tylko 45% spośród ankietowanych rodziców korzysta z technologii kontroli rodzicielskiej na urządzeniach używanych przez ich dzieci do zabawy. Negatywnym zjawiskiem, który został podkreślony w raporcie, jest spadkowy trend odsetka rodziców, którzy grają ze swoimi pociechami. Brak zainteresowania się opiekunów życiem pozaszkolnym dzieci, w tym realizacją pasji jak gaming, w połączeniu z brakiem kontroli rodzicielskiej na urządzeniach używanych przez dzieci do grania w gry wideo to niepokojąca prognoza.

 

Zaangażowanie rodziców w zajęcia młodych ludzi, zwłaszcza te, które związane są z nowoczesną technologią i bezpieczeństwem w sieci, jest kluczowe. Opiekunowie powinni wiedzieć, w jakie gry grają ich dzieci, z kim grają oraz ile godzin w ciągu dnia i tygodnia poświęcają na granie. Warto też obserwować, czy granie przynosi ich podopiecznym pozytywne efekty w postaci odpoczynku, podnoszenia umiejętności koncentracji, czy poprawia nastrój i relacje z rówieśnikami – mówi Damian Kud, Technik Serwisu w Fixit.

 

Nie ulega wątpliwości, że gaming u młodych, wspierany obecnością i zaangażowaniem rodziców, jest cenną aktywnością rozwojową. Wpływa zarówno na budowanie umiejętności motorycznych, sprawności intelektualnej i mentalnej, jak i motywuje do nawiązywania relacji z równolatkami, w tym do zdrowej konkurencji.

 

Gaming – jakie może przynieść korzyści?

 

Granie w gry jako pasja dorastającego pokolenia należy do sportu, który uruchamia wiele pozytywnych emocji. Dzieci coraz silniej odnajdują w graniu siebie samych i swoich rówieśników, poprzez postaci, z którymi się utożsamiają, czy wirtualne światy, których chcą być częścią. Czy to Minecraft, Fortnite czy FIFA, gaming zjednuje swoich zwolenników głównie dzięki konieczności logicznego myślenia, utrzymywania skupienia i pobudzania refleksu. Do tego, granie z rówieśnikami czy opiekunami wzmacnia te wrażenia. Wspólne rozgrywki, towarzyszące im rozmowy, wymiana różnych spostrzeżeń integrują graczy.

 

Granie w gry, oprócz budowania kompetencji zespołowych, tj. umiejętności sprawnego  i skutecznego komunikowania się, dzielenia się radościami, pomagania sobie w osiąganiu lepszych rezultatów, rozwija także umiejętności indywidualne.

Gaming przynosi dużo dobrego w kontekście poszerzania zdolności u młodych osób. Począwszy od trenowania uważności, skupiania się na istotnych z punktu widzenia rozgrywek detalach, sprawności, po budowanie umiejętności logicznego, a nawet strategicznego myślenia. Gaming może być też dobrą inwestycją w sportową osobowość gracza. Granie w gry uczy podejmowania dobrych decyzji, wyzwań, pomaga w zrozumieniu, czym jest samodyscyplina i cierpliwość. Gaming może także wytrenować nawyk mądrego radzenia sobie z przegraną – kontynuuje Damian Kud z Fixit.

 

Granie, tak jak i inne pasje młodych ludzi, przy właściwej motywacji i zrozumieniu opiekunów, może być aktywnością bardzo budującą. Aby tak było, trzeba wielu owocnych rozmów i ustaleń pomiędzy graczami a ich rodzicami, wspólnego poszerzenia wiedzy, doświadczeń w e-sporcie oraz zaangażowania do pozytywnego działania. Wtedy gaming będzie nie tylko zwykłą rozrywką, ale pasją, która uczy i daje radość.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię