Strona głównaWiadomościGPU w liczbach za 4 kwartał 2017.

GPU w liczbach za 4 kwartał 2017.

Karty AMD i Nvidii zdobywają coraz więcej nowych odbiorców. Intel wciąż na topie

Co kilka miesięcy firma analityczna Jon Peddie Research udostępnia informacje m.in. o aktualnych roszadach na rynku układów graficznych. Czwarty kwartał minionego roku, względem 4Q lat poprzednich , w skali globalnej nie zakończył się zbyt dobrze dla Intela, jednak układy Nvidii i AMD zanotowały wzrost udziałów na rynku GPU.

Karty Nvidii trafiły blisko do 17,5% (wzrost udziału w rynku o 1,5%) wszystkich dystrybutorów i klientów ostatecznych, a AMD z niewielką stratą do swojego rywala, bowiem 14,4 % rynku należy własnie do nich. Z kolei Intel nie ma powodów do radości. Chociaż sprzęt sygnowany marką Intela wciąż stanowi prawie 70% wszystkich GPU, to jego wpływ na rynek zmalał o 2,9 procent.

Mimo, że na rynku pojawiło się o 1,9% kart mniej niż w czwartym kwartale 2015, nie można mówić o graficznym kryzysie. Klienci kupują odrobinę mniej, ale za to interesuje ich sprzęt z najwyższej półki cenowej. Powodem takiej sytuacji jest chociażby rozwój aplikacji wykorzystujących technologię VR, a także wzrost jakości obrazu renderowanego w grach. Zintegrowane układy GPU zajmują 64,08 % powierzchni sklepowej i domowej, a modele dedykowane, co 4 miesiące, porównując kwartał do kwartału,  średnio zwiększają swój udział 0 7,6%.

Źródło: JPR, wccftech.pl

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię