Strona głównaRecenzjeiiyama G2466HSU-B1 recenzja zakrzywionego monitora z odświeżaniem 165 Hz

iiyama G2466HSU-B1 recenzja zakrzywionego monitora z odświeżaniem 165 Hz

Firma iiyama znana z produkcji monitorów dla graczy powiększyła swoje portfolio o kolejne modele serii Red Eagle. Na moje biurko trafił gamingowy model iiyama G2466HSU-B1 z zakrzywioną matrycą i odświeżaniem 165 Hz. Jak radzi sobie w boju ta świeżynka przekonacie z się z dzisiejszej recenzji.

Producenci monitorów dla graczy w ostatnim czasie starają się udowodnić, że można zbudować solidny monitor o dobrych parametrach i sprzedawać go za mniej niż 800 złotych. Tym razem na plac boju weszła iiyama ze swoim nowym monitorem G-Master Red Eagle G2466HSU-B1. Zakrzywiona matryca z czasem reakcji 1 ms i odświeżaniem 165 Hz raźno stanęła do walki. Sprawdziłem jak radzi sobie w grach i codziennej pracy. Jednak zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się nieco bliżej parametrom podanym przez producenta.

iiyama G2466HSU

 • Producent: iiyama;
 • Model: G-Master Red Egale G2466HSU-B1;
 • Przekątna ekranu 23,6”, 60 cm;
 • Matryca: VA LED, matowa;
 • Zakrzywienie 1500R
 • Rozdzielczość: 1920 × 1080 (2.1 MPixela, Full HD);
 • Odświeżanie: 165 Hz;
 • Czas reakcji (g2g): 1 ms;
 • Format obrazu: 16:9;
 • Jasność: 250 cd/m2 typowa;
 • Kontrast statyczny: 3000:1 typowy;
 • Katy widzenia: poziomo/pionowo: 178°/178°, prawo/lewo 89°/89°, góra/dól 89°/89°;
 • Kolory 16,7 mln;
 • Powierzchnia robocza: 521.39 ×28 mm, 20.5 × 11.5″;
 • Plamka: 0,271 mm;
 • Wejścia: HDMI x 2, DP × 1, USB 2.0 × 2, wejście słuchawkowe;
 • HDR: HDR Ready;
 • Freesync Premium: TAK
 • Wbudowane głośniki: 2 × 2 W;
 • Regulacja: pochylenie tył 22°, przód 5°;
 • VESA: TAK 100;
 • Masa: 3,7 kg;
 • Wymiary: 535.5 ×5 × 202 mm;
 • Cena: ok 749 złotych.

Wygląd i jakość wykonania

G-Master Red Eagle G2466HSU-B1 to typowa konstrukcja bezramkowa, co w praktyce oznacza, że matrycę otacza fizyczna ramka o grubości 2 mm. Dolna ramka jest nieco grubsza i ma ok 20 mm grubości, w jej centrum znajduje się logo iiyama, a cała powierzchnia pokryta jest delikatną fakturą przypominającą szczotkowany metal. Przylega ona bardzo ściśle do powierzchni matrycy, zabezpieczając monitor przed dostawaniem się kurzu do środka.

iiyama G2466HSU

Brak ramek nie oznacza, że obraz wyświetlany jest na całej powierzchni matrycy. Powierzchnia robocza ma wymiary 521.39 × 293.28 mm, co daje nam po bokach i na górze dodatkowe 5 mm przestrzeni, na której nie jest wyświetlany obraz. Spokojnie można jednak użyć dwóch takich monitorów obok siebie, a przerwa pomiędzy nimi nie będzie rzucała się w oczy.

iiyama G2466HSU

Tył monitora wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Cała jego powierzchnia pokryta jest delikatną fakturą. W górnej części zostało umieszczone logo iiyama, zaś w samym centrum emblemat G-Master. Logo znajduje się na plastikowej zaślepce, po zdjęciu, której możemy do pleców monitora przymocować uchwyt VESA 100 i zawiesić urządzenie na ścianie lub wysięgniku. Po prawej stronie obudowy producent umieścił włącznik oraz joystick – „grzybek” do nawigacji po menu monitora, o czym później.

iiyama G2466HSU

Zaglądając nieco od spodu, naszym oczom ukaże się zestaw portów, którymi podłączymy monitor do komputera, konsoli czy innych urządzeń. Do wyboru mamy dwa porty HDMI 2.0 oraz jeden Display Port. Dodatkowo do dyspozycji mamy dwa porty USB 2.0 oraz gniazdo słuchawkowe i zasilania.

iiyama G2466HSU

Konstrukcja spoczywa na bardzo krótkim ramieniu i nóżce. Na jej tyle umieszczony jest zaczep do organizacji okablowania. Matryca jest zawieszona dość nisko i nie ma możliwości regulacji góra/dół. Niejaką rekompensatą jest możliwość odchylenia matrycy do tyłu nawet o 22°. Jeżeli ktoś potrzebuje dodatkowej regulacji wysokości monitora najlepszym rozwiązaniem, byłoby skorzystać z mocowania VESA.

iiyama G2466HSU

Menu ekranowe OSD

Menu OSD dostępne jest w języku polskim. Oprócz standardowych ustawień takich jak jasność, kontrast, gamma, producent przygotował możliwość konfiguracji trzech własnych profili i predefiniowane przeznaczone do grania w gry sportowe, strategiczne  i czytania tekstu.

Kolejną ciekawą opcją jest możliwość regulacji ostrości i miękkości obrazu. Jest to przydatne podczas pisania tekstów czy czytania wiadomości w internecie. Litery stają się bardziej wyraźne po wyostrzeniu obrazu. iiyama wprowadziła również tryb Overdrive, który redukuje czas przejścia pomiędzy odcieniami szarości, zwiększając tym samym czas reakcji obrazu. Podobnie działa funkcja MBR , która dzięki migotaniu podświetlania redukuje powidoki.  Graczy z pewnością ucieszy wsparcie funkcji AMD FreeSync Premium, która działa zamiennie z trybem MBR. Chociaż muszę przyznać, że nie zauważyłem większej różnicy.

iiyama G2466HSU

Po menu poruszamy się za pomocą joysticka umieszczonego po prawej stronie obudowy. W zależności od kierunku jego wychylenia wejdziemy do jednego z czterech skrótów takich jak regulacja głośności, wybór aktywnego wejścia, szybka zmiana aktywnego profilu gracza czy włączenie profilu eco. Wciśnięcie „grzybka” przenosi nas do pełnego menu. Co do samego działania joysticka kierunki góra, dół, lewo, prawo działają płynnie i cicho, natomiast wciśnięcie jest dość głośne, ale to w zasadzie jedyna rzecz, do której można się w tym przypadku przyczepić.

Specjalnie dla nocnych marków iiyama przygotowała również tryb redukcji niebieskiego koloru, dzięki czemu siedząc po nocach, nasze oczy nie będą się tak szybko męczyły. Potem nie będziemy mieli również dodatkowych problemów z zasypianiem.

Pomiary matrycy

iiyama G-Master Red Egale G2466HSU-B1 wyposażony jest w matrycę VA o przekątnej 23,6”, wyświetlającą obraz w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli przy odświeżaniu do 165 Hz i czasem reakcji 1 ms. To, co wyróżnia ten model spośród innych to matryca zakrzywiona o 1500R. Testy wykonywaliśmy przy użyciu kolorymetru X-Rite X1 oraz oprogramowaniu HCFR i DisplayCAL. Przed przystąpieniem do pomiarów przywróciłem ustawienia fabryczne urządzenia, uprzednio jednak odpowiednio go wygrzewając (praca przez ponad godzinę).

iiyama G2466HSU

Równomierność podświetlenia matrycy było weryfikowane w 25 punktach. Pomiar został wykonany przy ustawieniu jasności na 100% i kontrastu na 80%. Centrum matrycy uzyskało jasność bliską 249 nitom, czyli niemal w punkt z deklaracją producenta wynoszącą 250 nitów.

iiyama G2466HSU

Największą różnicę względem środka matrycy wskazywały dwa narożne pola u góry po lewej stronie oraz u dołu po prawej. Jednak podczas grania czy standardowego korzystania nie były one dla mnie zauważalne.

W przypadki ustawienia jasności i kontrastu na 50% siły świecenia matrycy wynosiła zaledwie 45 nitów przy deltaE 4,6 i kontraście 1421:1. Temperatura bieli dla tej konfiguracji wynosiła 7731K przy wzorcowych 6500K.

Przy jasności 75% uzyskaliśmy jasność centrum matrycy na poziomie 57 nitów, kontraście 1416:1, delta E na poziomie 4,7 i temperaturze bieli 7729K.

Zdecydowanie lepsze wyniki luminancji matryca osiągała przy ustawieniu kontrastu na fabrycznym poziomie 80% i jasności 85%. Jasność matrycy skoczyła do 161 nitów i delta E na poziomie 6,7 przy temperaturze bieli 8045K i kontraście 3756:1.

W trybie Gry Sportowe uzyskano wynik 209 nitów, kontrast 3760:1, delta E 19,3 oraz temperatura bieli 8163.

Profil przystosowany go gier strategicznych to luminancja na poziomie 169 nitów, delta E 10,2, kontrast 3766:1 i temperaturze bieli 8096.

Warto poświęcić trochę czasu na ustawienie odpowiedniej jasności i zapisania sobie ustawień w formie profilu użytkownika.

iiyama G2466HSU

Pomimo dużego przesunięcia barw, matryca wykazuje bardzo dobre pokrycie przestrzeni sRGB wynoszącym 92,5%. Przestrzeń DCI P3 została pokryta w 70,4%, z kolei Adobe RGB 67,1%. Należy pamiętać, że jest to monitor gamingowy i najważniejsza dla nas jest przestrzeń sRGB. W przypadku obróbki zdjęć i filmów należy liczyć się z tym, że kolory widziane na ekranie  nie będą dokładnie tymi samymi, co w rzeczywistości.

Na planszach kontrolnych obraz wyświetlany jest prawidłowo, gradienty przechodzą płynnie, z kolei kolory kontrastowe są ostro od siebie odcięte. Przy wyświetlaniu plansz czerń-biel można zaobserwować  powidoki. Należy jednak pamiętać, że czas reakcji matrycy 1 ms dotyczy koloru szarego. W grach nie jest to zauważalne.

G2466HSU-B1 wyposażony jest w dwa głośniki o mocy 2W. Trzeba przyznać, że grają one dość głośno i spokojnie mogą być wykorzystywane podczas gry na konsoli czy do oglądania filmów. Jednak od takiego zestawu nie możemy wymagać głębokiego basu. Ważne jednak, że są.

iiyama G2466HSU

Ciekawostką w przypadku G2466HSU-B1 jest tryb HDR Ready. W skrócie oznacza to, że sam monitor nie ma HDR jednak części gier jak np. The Division 2 uruchamiała się trybie HDR znacznie poprawiając głębię obrazu oraz jakość wyświetlanych barw. W połączeniu z zakrzywionym ekranem dawało to bardzo pozytywny efekt.

Podsumowanie i ocena

iiyama G-Master Red Eagle G2466HSU-B1 to urządzenie niemal doskonałe w tej klasie cenowej. Za 750 złotych otrzymujemy gamingowy monitor z czasem reakcji 1ms i odświeżaniem 165 Hz, co jest zauważalne już podczas korzystania z pulpitu.

iiyama G2466HSU

W tej cenie nie można oczekiwać HDR jednak, dzięki trybowi HDR Ready niektóre gry zyskują na głębi obrazu, a kolory stają się żywsze. Z kolei zakrzywienie matrycy zwiększa immersję. Monitor całkiem nieźle sobie radzi z pokryciem palety barw sRGB, jednak duże przesunięcie  względem wzorca może spowodować różnice podczas obróbki grafiki. Nie oszukujmy się jednak to monitor do grania i to jeszcze w tak niskiej cenie.

Jeden DP oraz dwa porty HDMI pozwolą na podłączenie komputera, oraz dwóch konsol bez konieczności zabawy w przepinanie przewodów czy podpinanie rozgałęziaczy. Wbudowane głośniki 2W zapewniają dźwięk na akceptowalnym poziomie, niestety ten jest pozbawiony basów.

iiyama G2466HSU

Dobrym rozwiązaniem jest joystick do poruszania się po menu monitora. Taka forma sprawdza się lepiej niż standardowe przyciski ustawione w jednym rzędzie. Problem pojawia się tylko w sytuacji, gdy chcielibyśmy postawić obok siebie dwa egzemplarze. Dodatkową zaletą są dwa porty USB, szkoda tylko, że są w wersji 2.0.

iiyama G2466HSU

Bolączką G2466HSU-B1 jest bardzo krótkie ramię, przez co nie mamy możliwości regulacji wysokości, na jakiej znajduje się ekran. Stara się to rekompensować możliwość odchylenia ekranu do tyłu o 22° oraz zgodność ze standardem VESA. Monitor zdecydowanie lepiej sprawdza się zawieszony na regulowanym wysięgniku.

iiyama G2466HSU

Jeżeli poszukujecie naprawdę taniego, ale potężnego monitora do grania i jesteście skłonni iść na ustępstwa to G2466HSU-B1 możecie kupować niemal w ciemno o ile potrzebujemy monitora do grania, a nie obróbki zdjęć czy filmów bo z tymi nie poradzi już sobie tak wzorowo. W tym przypadku jakość zdecydowanie przewyższa cenę.

Ocena 8/10

Zalety

 • stosunek ceny do jakości;
 • odświeżanie 165 Hz;
 • tryb HDR Ready;
 • FreeSync Premium;
 • zakrzywiony ekran;
 • dwa wejścia HDMI i jedno DP;
 • Dwa porty USB;
 • Sterowanie menu za pomocą „grzybka”;
 • szeroki kąt odchylenia do tyłu;
 • głębia obrazu;
 • wbudowane głośniki;
 • zgodność ze standardem VESA;
 • profile ustawień;
 • świetny do grania;
 • CENA!

Wady

 • USB tylko w wersji 2.0;
 • krótkie ramię i brak możliwości regulacji wysokości;
 • trzeba trochę pokombinować z ustawieniami jasności;
 • duże przesunięcie względem wzorca barw dyskwalifikuje go przy obróbce zdjęć i filmów;

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię