Strona głównaWiadomościKarty graficzne do kopania kryptowaluty to świetna informacja dla graczy i kopaczy

Karty graficzne do kopania kryptowaluty to świetna informacja dla graczy i kopaczy

Kilka dni temu serwis VideoCardz opublikował bardzo ciekawą informację, według której zarówno Nvidia, jak i AMD szykują nowe karty graficzne w specjalnej wersji do kopania kryptowalut. Dzisiaj mamy już niemal pewność, że takie modele trafią do sprzedaży. Byłaby to świetna informacja dla wszystkich graczy.

Kopanie kryptowalut stało się niezwykle popularne. Wynika to przede wszystkim z wciąż rosnącej wartości cyfrowych odpowiedników pieniądza. Chociaż kopanie jest procesem czasochłonnym i wymagającym sporej mocy obliczeniowej, to wcale nie zniechęca to potencjalnych „górników”. Zamiast wykorzystywać do tego procesory, zaczęli oni stosować karty graficzne, które w tego typu obliczeniach są dużo wydajniejsze. To niestety zrodziło sporo problemów.

Kopanie kryptowalut stało się na tyle popularne, że w sklepach zaczęło brakować kart graficznych dla graczy. A jeśli już jakieś były, to w horrendalnych cenach, przekraczających standardowe wartości danych modeli. Sytuacja dotyczy między innymi kart AMD Radeon RX 500, które niezwykle trudno kupić na Zachodzie. W większości sklepów zostały po prostu wyprzedane. Na szczęście sytuacja nie dotyczy Polski, ale wkrótce trend może dotrzeć i do nas.

Właśnie dlatego obie firmy – Nvidia i AMD – miały zdecydować się na wprowadzenie specjalnych edycji kart graficznych, które byłyby dedykowane konkretnie kopaniu kryptowalut. Czym miałby się różnić? Po pierwsze, byłyby pozbawione wyjść wideo, gdyż takie w ogóle nie jest im potrzebne. Po drugie, nie działałyby ze standardowymi sterownikami, więc i tak nie dałoby się na nich uruchomić żadnych gier. Po trzecie, miałyby być sporo tańsze od tradycyjnych modeli, ale jednocześnie gwarancja obowiązywałaby zaledwie przez 90 dni.

W sieci pojawiły się już nawet całe konstrukcje, oparte na nowych kartach. Serwis VideoCardz zaprezentował komputer, zoptymalizowany pod kopanie takich kryptowalut jak Ethereum, ZCash oraz Monero. Zestaw składa się z 8 kart graficznych z układem GP-106-100 (GTX 1060). Co ważne, wszystkie są wyposażone w pasywne chłodzenie i nie mają wyjść wideo. To potwierdzałoby wcześniejsze plotki na temat specjalnych wersji kart. Całość uzupełniałyby: oszczędny procesor z rodziny Intel Celeron, 4 GB pamięci RAM DDR3 oraz dysk SSD o pojemności 64 GB. Obudowa miałaby być chłodzona przez 9 wentylatorów. Niestety, nie znamy ceny takiego zestawu.

Wprowadzenie specjalnych wersji kart graficznych typowo do kopania kryptowalut byłoby świetną informacją zarówno dla górników, jak i graczy. Pierwsi dostali dużo tańszy produkt, stworzony z myślą o konkretnym zapotrzebowaniu. Z kolei gracze nie mieliby problemów z kupowaniem kart graficznych, które aktualnie są wykupywane przez kopaczy. No i nie ma co się oszukiwać – AMD i Nvidia też swoje na tym zarobią. Sytuacja win-win-win.

Źródło: VideoCardz

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię