Strona główna Wiadomości Karty graficzne do kopania kryptowaluty to świetna informacja dla graczy i kopaczy

Karty graficzne do kopania kryptowaluty to świetna informacja dla graczy i kopaczy

Kilka dni temu serwis VideoCardz opublikował bardzo ciekawą informację, według której zarówno Nvidia, jak i AMD szykują nowe karty graficzne w specjalnej wersji do kopania kryptowalut. Dzisiaj mamy już niemal pewność, że takie modele trafią do sprzedaży. Byłaby to świetna informacja dla wszystkich graczy.

- Reklama -

Kopanie kryptowalut stało się niezwykle popularne. Wynika to przede wszystkim z wciąż rosnącej wartości cyfrowych odpowiedników pieniądza. Chociaż kopanie jest procesem czasochłonnym i wymagającym sporej mocy obliczeniowej, to wcale nie zniechęca to potencjalnych „górników”. Zamiast wykorzystywać do tego procesory, zaczęli oni stosować karty graficzne, które w tego typu obliczeniach są dużo wydajniejsze. To niestety zrodziło sporo problemów.

Kopanie kryptowalut stało się na tyle popularne, że w sklepach zaczęło brakować kart graficznych dla graczy. A jeśli już jakieś były, to w horrendalnych cenach, przekraczających standardowe wartości danych modeli. Sytuacja dotyczy między innymi kart AMD Radeon RX 500, które niezwykle trudno kupić na Zachodzie. W większości sklepów zostały po prostu wyprzedane. Na szczęście sytuacja nie dotyczy Polski, ale wkrótce trend może dotrzeć i do nas.

Właśnie dlatego obie firmy – Nvidia i AMD – miały zdecydować się na wprowadzenie specjalnych edycji kart graficznych, które byłyby dedykowane konkretnie kopaniu kryptowalut. Czym miałby się różnić? Po pierwsze, byłyby pozbawione wyjść wideo, gdyż takie w ogóle nie jest im potrzebne. Po drugie, nie działałyby ze standardowymi sterownikami, więc i tak nie dałoby się na nich uruchomić żadnych gier. Po trzecie, miałyby być sporo tańsze od tradycyjnych modeli, ale jednocześnie gwarancja obowiązywałaby zaledwie przez 90 dni.

W sieci pojawiły się już nawet całe konstrukcje, oparte na nowych kartach. Serwis VideoCardz zaprezentował komputer, zoptymalizowany pod kopanie takich kryptowalut jak Ethereum, ZCash oraz Monero. Zestaw składa się z 8 kart graficznych z układem GP-106-100 (GTX 1060). Co ważne, wszystkie są wyposażone w pasywne chłodzenie i nie mają wyjść wideo. To potwierdzałoby wcześniejsze plotki na temat specjalnych wersji kart. Całość uzupełniałyby: oszczędny procesor z rodziny Intel Celeron, 4 GB pamięci RAM DDR3 oraz dysk SSD o pojemności 64 GB. Obudowa miałaby być chłodzona przez 9 wentylatorów. Niestety, nie znamy ceny takiego zestawu.

Wprowadzenie specjalnych wersji kart graficznych typowo do kopania kryptowalut byłoby świetną informacją zarówno dla górników, jak i graczy. Pierwsi dostali dużo tańszy produkt, stworzony z myślą o konkretnym zapotrzebowaniu. Z kolei gracze nie mieliby problemów z kupowaniem kart graficznych, które aktualnie są wykupywane przez kopaczy. No i nie ma co się oszukiwać – AMD i Nvidia też swoje na tym zarobią. Sytuacja win-win-win.

Źródło: VideoCardz

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE