Strona głównaWiadomościKolejna generacja kart graficznych Nvidia dla graczy to Ampere, a nie Volta?

Kolejna generacja kart graficznych Nvidia dla graczy to Ampere, a nie Volta?

Od wielu miesięcy wiadomo było, że kolejna generacja kart graficznych Nvidii na rynek konsumencki otrzyma kodową nazwę Volta. Teraz okazało się, że Zieloni zdecydowali się na zmianę. Jednak nie tylko o nazwę chodzi. Najprawdopodobniej zmienią się też kluczowe rozwiązania.

Kolejna generacja kart graficznych Nvidii, przeznaczonych na rynek konsumencki, ma się nazywać Ampere zamiast Volta. Ich prezentacja ma się odbyć na Graphics Technology Conference pod koniec marca 2018. Gospodarzem i organizatorem imprezy są właśnie Zieloni. Trzeba jednak pamiętać, że prezentacja nie jest jednoznaczna z premierą. Na sklepowe półki grafiki trafią prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 2018 roku.

Skąd taka zmiana decyzji na kilka miesięcy przed prezentacją? Karty graficzne Volta miały być wyposażone w pamięci HBM2, z których korzysta już AMD. Jednak wciąż ich produkcja jest bardzo kosztowna i powolna. Nvidia mogłaby, tak samo jak Czerwoni, mieć problem z dostarczeniem odpowiedniej liczby egzemplarzy na rynek. A to na pewno nie jest coś, na co lider rynku mógłby sobie pozwolić.

Najprawdopodobniej Nvidia zdecyduje się na wykorzystanie pamięci GDDR6 w kartach Ampere. Samsung już przygotował pierwsze egzemplarze inżynieryjne, które zostaną pokazane na CES 2018. Wciąż nie wiadomo, kiedy Koreańczycy będą mogli ruszyć z masową produkcją, ale i tak przewidywania są bardziej optymistyczne niż w przypadku HBM2. Co więcej, Samsung już otrzymał za nowe pamięci nagrodę największej innowacji CES 2018 w swojej kategorii.

Co oznaczałoby wykorzystanie pamięci GDDR6? Samsung przygotował 16-gigabajtową kość o napięciu 1,35 V i prędkości 16 Gb/s. Przy 384-bitowym interfejsie karta graficzna uzyskiwałaby przepustowość na poziomie 768 GB/s, czyli dwa razy więcej niż w przypadku GDDR5. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak duży byłby to skok…

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię