Strona głównaWiadomościKontrole Urzędu Skarbowego na Comic Con. Oberwało się kilkunastu wystawcom

Kontrole Urzędu Skarbowego na Comic Con. Oberwało się kilkunastu wystawcom

W trakcie odbywającego się w miniony weekend Comic Con w podwarszawskim Nadarzynie kilku wystawców czekała niemiła niespodzianka. Na targach pojawił się Urząd Skarbowy, który wlepił kilkanaście mandatów. Za co?

W miniony weekend w podwarszawskim Nadarzynie w halach Ptak Warsaw Expo odbywał się Comic Con. Wśród zagranicznych gwiazd można było spotkać między innymi Pamelę Anderson, aktorów występujących w Grze o Tron, Pamiętnikach Wampirów, Sherlocku czy też filmach o przygodach Harry’ego Pottera. Na pokaźnych halach pojawiło się też wielu wystawców, którzy oprócz stref wolnego grania prowadzili też regularne sklepy. Wśród nich nie zabrakło również artystów, którzy za konkretne sumy oferowali swoje dzieła. Jednak nie dla każdego z nich impreza zakończyła się pomyślnie.

Na Comic Con pojawili się urzędnicy Urzędu Skarbowego w Pruszkowie. Jeden z naszych informatorów, który chciał pozostać anonimowy, zdradził nam, że byli oni dobrze przygotowani do kontroli.

– Urzędnicy czekali aż jakieś stoisko coś sprzeda i dojdzie do wymiany pieniędzmi. Dopiero wtedy podchodzili i nakazywali wyciągnąć wszystkie potrzebne papiery. Nawet jeśli wszystko było w porządku, to spisywali dane sprzedawcy, aby sprawdzić go w bazie danych czy nigdy nie przekroczył 20 tys. złotych, bo od tej kwoty trzeba mieć już kasę fiskalną – opisuje nam sytuację nasz informator.

Nasz informator powiedział nam również, że wystawiono w sumie kilkanaście mandatów, najczęściej na kwoty kilkuset złotych. Jedna z uczestniczek miała otrzymać dużo większą karę aż 5 tys. złotych. Co gorsza, miała to być niewielka artystka, która sprzedawała swoje plakaty. Po pierwszym dniu miała zwinąć się ze stoiskiem, aby nie narażać się na dalsze kary. Tych słów nie potwierdza Anna Szczepańska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

– Pracownicy Urzędu Skarbowego w Pruszkowie w ramach zadania „ Weź paragon” w dniu 24.11.2017 r. na targach Warsaw Comic Con Fall Edition w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, przeprowadzili czynności służbowe w zakresie prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. W wyniku czynności na 14 sprzedawców  nałożono kary grzywny od 200 do 500 zł na łączną kwotę 5 000 zł za wykroczenia skarbowe polegające na nie ewidencjonowaniu sprzedaży na kasie fiskalnej oraz braku ewidencji sprzedaży – przekazała nam Pani Szczepańska.

O sprawę postanowiliśmy też zapytać Ptak Warsaw Expo, czyli firmę, która udostępniała swoje hale na potrzebę Comic Con i wystawców. Dowiedzieliśmy się, że regulamin targów przewiduje tylko regulacje w zakresie kwestii organizacyjnych oraz bezpieczeństwa. Nie ma w nim natomiast mowy o kwestiach skarbowych.

– Kasy fiskalne i loterie są wyłącznie domeną służb skarbowych. Tylko one mają prawo kontrolować pod tym kątem podmioty gospodarcze. Wynika to z przepisów prawa – przekazał nam Maciej Topolski, rzecznik prasowy Ptak Warsaw Expo.

Trudno w tej sytuacji cokolwiek zarzucać urzędnikom. Prawo to prawo i nie ma tutaj żadnych odstępstw. Jeśli ktoś chce prowadzić sprzedaż, to musi być do tego odpowiednio przygotowany. Szkoda, że taka historia zdarzyła się na tak znanej imprezie jaką jest Comic Con, ale to nauczka na przyszłość dla wszystkich wystawców na wszelkiej maści targach czy to dla graczy, czy też fanów seriali, książek i komiksów. Obawiam się jednak, że ta historia zniechęci wielu małych artystów przed pojawieniem się na kolejnej imprezie tego typu. Wielu z nich nie prowadzi działalności, więc nie są w stanie wystawiać faktur, nie wspominając już o kasach fiskalnych. Stracić na tym mogą nie tylko oni sami, ale też organizatorzy i odwiedzający dane wydarzenie.

Źródło: własne

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię