Strona głównaWiadomościLekkie, smukłe i potężne – laptopy dla graczy i profesjonalistów

Lekkie, smukłe i potężne – laptopy dla graczy i profesjonalistów

Lekkie, smukłe i potężne – laptopy dla graczy i profesjonalistów. Aktualne trendy wskazują na duże zmiany w kontekście projektowania laptopów gamingowych. Tegoroczne serie stawiają na połączenie cech klasycznych maszyn do gier i biznesowych ultrabooków. Minimalistyczna stylistyka połączona z najwyższą wydajnością to zestawienie, które sprawdzi się tak podczas wirtualnych zmagań, jak również realizacji zawodowych celów. Podpowiadamy jak profesjonaliści i twórcy mogą łączyć pasję z karierą.

Jak połączyć ze sobą ogień i wodę, zadanie wydaje się całkowicie niemożliwe do wykonania. Tak samo było nie do pomyślenia, że uda się połączyć tak dwa różne światy, jak – wirtualna rozrywka i praca na laptopie. Dlaczego było to takie trudne? Przyczyn jest wiele. Maszyny czysto gamingowe kojarzyliśmy głównie z tego, że są bardzo wydajne i wyjątkowo uciążliwe, ale jak to uciążliwe? Odpowiedzieliby wszyscy gracze z laptopami gamingowymi. Oni niestety decydując się na swój zakup, od razu pogodzili się z jego niedoskonałościami, a największą z nich jest wielkość samej konstrukcji. Klasyczne laptopy do gier są dużo większe niż przeciętny laptop, a co dopiero mówić o biznesowym ultrabooku dla profesjonalisty. W większości przypadków rozmiar ten jest uzasadniony. Wydajne komponenty wymagają więcej prądu, bardziej się nagrzewają. By zapewnić im odpowiednie chłodzenie, laptopy dla graczy wyposażone są w rozbudowane i zajmujące dużą powierzchnię układy chłodzenia, które ciężko jest zmieścić w kompaktowej obudowie laptopa. Taki komputer przenośny będzie po prostu nieporęczny.

Drugim problemem, może okazać się stylistyka laptopa gamingowego. Jego obudowa potrafi być nakreślona bardzo agresywnie – wloty powietrza przypominające grille samochodowe, podświetlenie RGB LED na każdej powierzchni. Owszem te elementy stylistyczne są znakiem charakterystycznym laptopów dla graczy i dobrze się prezentują w pokoju gracza, ale już gorzej wyglądają, jak wyciągamy takiego laptopa na spotkaniu z inwestorem, by zaprezentować mu swoją pracę.

Ostatnią różnicą, jaką chcemy poruszyć, jest czas pracy na baterii. W przypadku laptopa gamingowego jest to parametr, na który prawie nie zwracamy uwagi, ponieważ taki laptop przez większość jego użytkowania i tak będzie podłączony do prądu, na baterii będziemy mogli popracować co najwyżej godzinę lub dwie. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku laptopa biznesowego. Tego będziemy cały czas w pracy przenosić i nie zawsze będziemy mogli mieć ładowarkę ze sobą. Dlatego dla laptopa biznesowego czas pracy na baterii jest bardzo ważny.

Jak więc połączyć te wydające się całkowicie niewspółgrające ze sobą światy wirtualnej rozrywki i pracy. Producenci laptopów i używanych w nich komponentów też zastanawiali się nad tym problemem. Najlepsze rozwiązanie zaproponowała Nvidia, odpowiadająca za dostarczanie układów graficznych w laptopach, jak i w komputerach stacjonarnych.

Zaprezentowana została nowa linia kart graficznych dla wydajnych laptopów o nazwie Max-Q. Chociaż lepszym stwierdzeniem będzie, że Nvidia przedstawiła całą filozofię Max-Q, ponieważ w jej skład nie wchodzą tylko specjalne wersje kart graficznych. Doszło do ścisłej współpracy pomiędzy Nvidią a jej partnerami biznesowymi np. firmą Asus, czego skutkiem są laptopy z logiem Max-Q, charakteryzujące się specjalnym designem. Firmy współpracujące z Nvidią, projektując swoje nowe laptopy z oznaczeniem Max-Q musiały opracować nowe metody wytwarzania obudów, które swoją grubością miały konkurować z cienkimi ultrabookami, a efektywnością chłodzenia z konwencjonalnymi laptopami dobrymi przykładami są właśnie notebooki Asusa np. Asus ROG G14 Zephyrus lub testowany przez nas ROG Zephyrus Pro Duo 15. Nie było to łatwe zadanie, gdyż utrzymanie niskich temperatur dla poszczególnych komponentów to największe wyzwanie przy projektowaniu wnętrza obudowy laptopa. Dlatego tacy producenci jak wyżej wspomniany Asus opracowali nowe zaawansowane rozwiązania techniczne, w skład których wchodzą – rozwiązania termiczne (odpowiednie dławiki termiczne), elektryczne (wysokowydajne regulatory napięcia) oraz skuteczniejsze systemy chłodzenia z rurkami cieplnymi i bardzo wydajnymi wentylatorami.

Reasumują dostosowanie notebooków do idei Max-Q Nvidii. Spowodowało, że doczekaliśmy się laptopów, które są wierne swojej naturze – są mobilne oraz dodatkowo bardzo wydajne, jak wspomniany wcześniej ROG Zephyrus G14. Przekłada się to na możliwość grania w najnowsze gry nawet w rozdzielczości 4K i maksymalnych ustawieniach graficznych oraz na efektywną pracę w programach wymagających większych zasobów systemowych np. Adobe Premiere, Revit. Dodatkowo pozbawione są wad klasycznych laptopów do gier, dużych gabarytów, wysokiej wagi czy też głośnej pracy. Doszły też mniej oczywiste zalety jak, dłuższy czas pracy na baterii i bardziej powściągliwa stylistyka, tak bardzo pożądana w środowisku profesjonalistów.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię