Strona głównaGryAktualnościLootboxy nadal legalne w Polsce - Ministerstwo Finansów nie uznaje ich za...

Lootboxy nadal legalne w Polsce – Ministerstwo Finansów nie uznaje ich za hazard

Losowe skrzynki w grach są całkowicie bezpieczne? Dopóki nie naruszają polskiego prawa, będą uznawane za mniejsze zło…

Polski rząd jeszcze nie tak dawno wyraził jasno swoje stanowisko w sprawie mikrotransakcji w grach. Zaangażowano niektóre z ministerstw w celu przeprowadzenia śledztwa, które miało wykluczyć występowanie w tytułach sieciowych elementu hazardu. Aby potwierdzić swoje zaniepokojenie Polaków, znaleźliśmy się nawet na liście państw chcących przeciwstawić się złym praktykom deweloperów. Ale chyba na tym skończy się nasza inicjatywa…

Gdy do Ministerstwa Finansów, Służby Celnej i Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie trafił otwarty list redakcji CD-Action z prośbą o wyrażenie opinii nt. lootboxów, ich odpowiedź była co najmniej niekonsekwentna.

– Ministerstwo Finansów dostrzega ryzyko związane z coraz większą popularyzacją elementów łączących w sobie losowość i odpłatność, które stają się integralnymi częściami gier komputerowych. Niemniej jednak, w opinii MF aktualnie obowiązujące brzmienie ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, która zawiera zamknięty katalog tych gier, nie pozwala na uznanie tzw. „loot box`ów” za grę hazardową. Nie wypełniają one bowiem ustawowych przesłanek gier hazardowych.

Z jednej strony wyrażają niepokój, a z drugiej zasłaniają się literą prawa. Wygląda to tak, jakby polski rząd bał się pójść na wojnę z producentami gier. Kolokwialnie mówiąc, politykom „brakuje jaj”, by cokolwiek zrobić. Bo nie ulega wątpliwościom zasadność stwierdzenia, że lootboxy w grach są elementem hazardu. Płacimy za paczkę nie wiedząc, co znajdziemy w środku, a dodatkowo to od niej zależy, czy łatwiej będzie wygrywać z innymi (np. w FIFIE 19, Star Wars: Battlefront II).

Problem polega na tym, że lootboxy nie są jeszcze poprawnie zdefiniowane. I dopóki ktoś nie dopisze kilku zdań w ustawie o grach hazardowych, to wówczas nadal będą traktowane jako całkowicie legalne – w rozumieniu prawa a nie człowieka.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię