Strona głównaRecenzjeHardwareMSI Sword 15 - Ostro wyceniony laptop z Core I7-11800H i RTX...

MSI Sword 15 – Ostro wyceniony laptop z Core I7-11800H i RTX 3060

MSI jest firmą, która stara się cały czas powiększać swoje portfolio produktów i stara się trafiać z cenami odpowiednich graczy. Najnowsze laptopy z serii Katana i Sword mają być odpowiedzią, na zapotrzebowanie na laptopy o wysokiej wydajności, ale z przystępną ceną. Zapraszamy na test MSI Sword 15

Czym powinien charakteryzować się dobry laptop dla gracza w przystępnej cenie i gdzie producenci postanowią oszczędzić postaramy się odpowiedzieć w poniższej recenzji laptopa MSI Sword 15.

Zacznijmy więc od tego, co dla gracza jest najważniejsze, czyli wydajności. Dobry laptop dla gracza powinien się charakteryzować dobrymi parametrami sprzętowymi, niezły procesor, dobra karta graficzna. Na drugim miejscu powinna znajdować się matryca, najlepiej jakby to był szybki panel IPS o odświeżaniu przynajmniej 120 Hz. Wygląd oraz jakość użytych materiałów też są ważne, ale te stawiałbym w dalszej kolejności, jeśli do czynienia mamy z laptopem, który głównie stawia na maksymalną wydajność w jak najniższej cenie.

MSI Sword 15 – specyfikacja techniczna

  • Model: MSI Sword 15
  • Procesor: Intel Core i7-11800H 2,4 GHz (4,6 GHz Boost),
  • Pamięć: 16 GB GDDR4 3200 MHz,
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3060 6 GB – TGP 80W
  • Ekran: IPS 15,6 cala, 1920 × 1080 pikseli, 144 Hz
  • Nośnik SSD: Samsung oem 500 GB ×2
  • System operacyjny: Windows 10 Home
  • Cena: około 6399 zł

MSI Sword 15 został wyposażony w bardzo wydajne komponenty, sercem jest procesor Intela 11 generacji Intel Core i7-11800H, który pracuje z częstotliwością bazową 2,4 GHz, która podnosi się maksymalnie do 4,6 GHz, dla pojedynczego rdzenia. Oczywiście, żeby uzyskać tak wysokie taktowanie, musi zostać spełniony szereg warunków, jak odpowiednia temperatura i zapas energii. W przypadku testowanego laptopa udawało się te warunki spełniać, choć z małymi wyjątkami.

CPI-Z zainstalowany procesor

Laptop MSI Sword 15 otrzymał 16 GB pamięci RAM DDR4 pracującej z częstotliwością 3200 MHz, to dla laptopów wyposażonych w procesory Intel z rodziny Tiger Lake powoli staje się standardem. Dodatkowo pamięć pracuje w trybie Dual Channel, więc odrobinkę szybciej niż w trybie jedno kanałowym.

CPU-Z zainstalowane moduły RAM

 

MSI Sword 15 – mobilny układ graficzny GeForce RTX 3060

Za wydajność w grach odpowiada układ graficzny GeForce RTX 3060, który w tym modelu pracuje z maksymalnym TDP 85 W, chociaż bezpieczniej jest napisać, że przez większość czasu TDP wynosiło 80 W, z chwilowymi spadkami do 75 W. Dzięki temu przebicie bazowego taktowania wynoszącego 900 MHz nie stanowiło problemy, nawet podawany częstotliwość Boost 1425 MHz, była tylko nieznacznym drogowskazem. Ostatecznie  rdzeń graficzny przez większość czasu pracował z częstotliwością przekraczającą 1560 MHz. I jego temperatura nie przekraczała 86 stopni Celsjusza.

Pamięć graficzna zastosowana w układach graficznych GeForce RTX 3060 to 6 GB GDDR6 pracująca z częstotliwością 14000 MHz o całkowitej przepustowości 336 GB/s. Dodatkowo cały podsystem pamięci pracuje na magistrali 192-bit.

Drugi układ graficzny, który znajduje się w tym laptopie to wbudowany w procesor podstawowy układ graficzny Intel Tiger Lake GT1, który jest używany w momencie korzystania z laptopa w sposób nie wymagający, np. przeglądamy strony internetowe.

Nośniki SSD, jakie zostały zamontowane w tym laptopie to SAMSUNGI w konfiguracji OEM o pojemności 500 GB. Korzystają one z interfejsu M.2 NVMe, i ich wydajność jest na przyzwoitym poziomie, szybkość odczytu danych to 2673,29 MB/s, a zapis odbywa się z szybkością 2335,37 MB/s. Dzięki temu uruchamianie gier, jak i samego Windowsa trwa dosłownie kilka sekund.

MSI Sword 15 – wygląd zewnętrzny

Jak pisaliśmy na wstępie, przystępny cenowo laptop, niestety będzie narażony na cięcia budżetowe, ponieważ, gdzieś trzeba oszczędzić trochę pieniędzy, żeby dołożyć je do lepszych komponentów, wpływających bezpośrednio na wydajność. W przypadku MSI Sword 15 pierwszym ostrym cięciem było maksymalne oszczędzanie na ekstrawagandzkiej obudowie i drogich materiałach. Dlatego wygląd obudowy tego laptopa jest bardzo stonowany, jedyne co sprawia, że jesteśmy w stanie powiedzieć, że mamy do czynienia z laptopem gamingowym to wytłoczone w klapie logo smoka MSI, przy czym jest ono na tyle subtelne, że trzeba się skupić, żeby je wychwycić. Dodatkowo jego gamingowy charakter może zdradzać dwukolorowa obudowa i podświetlana na niebiesko klawiatura, ale aktualnie duża liczba laptopów nie gamingowych korzysta z takich zabiegów stylistycznych, żeby wyróżnić się na tle konkurencji. Podsumowując wygląd samego laptopa, możemy napisać, że jest to bardzo dobrze zakamuflowany laptop gamingowy, który co prawda wykonany w całości jest z plastiku, ale plastik ten jest dobrej jakości i jego spasowanie stoi na bardzo wysokim poziomie.

Cała konstrukcja ma typowe wymiary dla laptopów o przekątnej matrycy 15,6 cala, 359 × 259 × 25 milimetrów a jego waga wraz z baterią to 2,25 kg.

MSI Sword 15 – złącza

Laptop MSI Sword 15 na swoim wyposażeniu ma większość przydatnych portów i złączy.

Po lewej stronie laptopa znajdują się następujące złącza: USB 3.2 Gen 1 (typ A), USB 2.0 oraz port ładowania.

Po prawej stronie znajdziemy jeden port USB 3.2 Gen 1 (typ A) i USB 3.2 Gen 1 (typ C) oraz złącze HDMI 2.0 i port Gigabit LAN

MSI Sword 15 – Klawiatura i touchpad

Klawiatura w laptopie gamingowym to ważny komponent, ponieważ w większości przypadków, do takiego laptopa podłączamy tylko dodatkowo mysz, a do grania korzystamy ze wbudowanej w kadłubek klawiatury. Ta zamontowana w MSI Sword 15, jest przyzwoita. Klawisze wciska się z lekkim oporem i punkt aktywacji klawisza jest dobrze wyczuwalny, nie więc problemu, przypadkowego wciśnięcia-aktywacji klawisza.

Podświetlenie klawiszy jest jasne i w nocy użytkowanie laptopa nie będzie stanowiło problemu. Jedynie rodzaj użytego fontu na klawiszach nie każdemu może się spodobać, ale to już kwestia indywidualnych upodobań.

Touchpad zastosowany w laptopie MSI to branżowy standard jest on w stu procentach poprawny. Bardzo dobrze reaguje na wszelkie komendy, plus ślizg palca po nim jest bardzo płynny.

MSI Sword 15 – jakość dźwięku i głośniki

Producenci laptopów od dawna starają się nas przekonać, że ich laptopy potrafią fajnie zagrać, służą do tego różne systemy audio, w tym różnego rodzaju efekty DSP. Testowany laptop został wyposażony w oprogramowanie Nahimic 3 / Hi-Res Audio, które właśnie operuje na obróbce dźwięku DSP, jak ono prezentuje się w praktyce. Jeśli podłączymy typowe słuchawki gamingowe lub inne dowolne słuchawki Hi-Fi o niskiej impedancji, to dźwięk wydobywający się z nich będzie poprawny. Oczywiście, jeśli uznamy, że brakuje nam niskich tonów, to możemy je podbić w aplikacji, przestrzenność dźwięku też możemy zwiększyć, żeby lepiej odczytywać kierunek nadbiegającego do nas przeciwnika.

Wbudowane w laptopa dwa głośniki stereo o mocy 2W zestrojone przez Duńskie Dynaudio, grają, jak na swój rozmiar dobrze. Po pierwsze udało się wystroić te głośniczki tak, żeby nie grały agresywnie i tylko bardzo wysokimi tonami. Niskiego basu z nich oczywiście nie uświadczymy, ale już ten wyższy będzie zaznaczony i nie będziemy musieli się domyślać, czy w danym momencie pracuje stopa perkusji.

MSI Sword 15 – Wnętrze

Postanowiliśmy otworzyć laptopa MSI Sword 15, żeby zerknąć do jego wnętrza i lepiej przyjrzeć się jego układowi chłodzenia, ponieważ jest to jedna z najważniejszych rzeczy w laptopie gamingowym, bo co nam po wydajnych komponentach, jak po 10 minutach grania procesor obniży taktowanie rdzenia z powodu przegrzania, a karta graficzna podaży w ślady CPU.

MSI pod tym względem nie chciało mieć problemów i postawiło na mocno rozbudowany system chłodzenia. Przy czym, od razu zauważamy, że to układ chłodzenia GPU jest bardziej rozbudowany. Rdzeń GPU chłodzony jest przez trzy rurki ciepłowodów, które połączone są z dwoma radiatorami, dodatkowo pamięć VRAM też jest chłodzona pojedynczą rurką ciepłowodu, która transferuje ciepło do radiatora z wentylatorem. Nadmiar ciepła z jednostki centralnej odprowadzają dwie rurki ciepłowodów do dwóch radiatorów, które chłodzone są pojedynczym wentylatorem promieniowym. Takie rozbudowanie układu chłodzenia, powinno wystarczyć do efektywnego chłodzenia laptopa MSI Sword 15.

MSI Sword 15 – matryca

Laptop MSI Sword 15 otrzymał matrycę firmy AU Optronics model AUOAF90. Jest to panel IPS o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, o przekątnej 15,6 cala i odświeżaniu 144 Hz. Stosowany jest on przez producentów laptopów, ze względu właśnie na wyższe odświeżanie i bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Niestety nie jest ekran pozbawiony wad, aczkolwiek w tym przypadku, są one trochę mniej istotne, ponieważ laptop ten skierowany jest do graczy, a nie do zastosowań profesjonalnych.

Dobrze, jakie zatem wady ma ten ekran. Tak po prawdzie to ma jedną wadę i jest nią słabe pokrycie barw, które dla trybu sRGB wynosi zaledwie 57,3%, dla trybu Adobe RGB zaledwie 39,3%, a dla poszerzonej palety DCI P3 zaledwie 41%. Więc od razu możemy wykluczyć tę matrycę z jakichkolwiek prac związanych z obróbką grafiki. Dodatkowo parametr odwzorowania kolorów DeltaE wynosi 4.1 dla palety barw sRGB. Tak jak pisałem wcześniej te wady są ważne dla osób, które chciałyby wykorzystywać ten laptop, jako maszynkę do pracy związaną z obróbką materiałów wideo, czy do grafiki, dla gracza nie ma to aż tak dużego wpływu.

Żeby nie kończyć tak pesymistycznie, że ta matryca jest bardzo zła, to zostawiliśmy na koniec jeszcze trzy zalety. Matryca ta charakteryzuje się dobrym kontrastem jak na panel IPS i wynosi on 1202:1, poziom odwzorowania bieli jest wręcz wzorowy i mieści się w przedziale 6500-6520 K. Dodatkowo podświetlenie samej matrycy jest równomierne i tylko prawy górny róg delikatnie mocniej świeci. Ogólnie matryca pod względem jasności świecenia prezentuje poprawny poziom świecenia, w centralnym punkcie ekranu świeci z jasnością 256 cd/m².

MSI Sword 15 – wydajność w grach

Shadow of the Tomb Raider

Metro Exodus

Metro Exodus Enchanced Edition DXR Ultra, DLSS OFF

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077, DXR Ultra + DLSS

Red Dead Redemption II

Fortnite

 

Call of Duty: Warzone

 

MSI Sword 15 – kultura pracy

Temperatura w spoczynku Temperatura podczas pracy
Intel Core i7-11800H 55°C 95°C
GeForce RTX 3060 – 80W 45°C 86°C
Hałas w spoczynku [dB] Hałas podczas pracy [dB]
57

 

MSI Sword 15 stawia na wysoką wydajność, niestety odbija się to na jego kulturze pracy i temperaturach, szczególnie niepokoi nas wysoka temperatura CPU, która przez większość czasu podczas grania wynosiła 95°C, ale zdarzały się momenty, kiedy podskakiwała do 99°C, takie sytuacje możemy jedynie usprawiedliwić tym, że w testach dysponowaliśmy samplem inżynieryjnym, który jest obarczony, swoimi małymi grzechami. Co ciekawe, nawet pomimo tak wysokiej temperatury wszystkie rdzenie pracowały z taktowaniem 3913 MHz.

Hałas na poziomie 57 dB klasyfikuje tego laptopa w kategorii, laptopów dosyć głośnych pod obciążeniem i zalecamy grać na nim w słuchawkach.

MSI Sword 15 – Wydajność

Wydajność to najmocniejsza strona testowanego laptopa. Zastosowanie wydajnego układu graficznego w postaci GeForce RTX 3060 pozwala na granie w większość tytułów w rozdzielczości FullHD ze średnią płynnością przekraczającą lub zbliżającą się do 60 kl./s. Problematyczne są tytuły, które w dużym stopniu obciążają CPU, takie jak, Shadow of the Tomb Raider, w którym to średnia liczba klatek na sekundę wynosiła 41 kl./s, a minimalna 31 kl./s. Oczywiście Cyberpunk 2077 okazał się trudnym wyzwaniem dla MSI Sword 15, ale dopiero po włączeniu efektów DXR, wtedy średnia liczba generowanych klatek na sekundę spadła do 27 kl./s, a minimum to już było zaledwie 20 kl./s.

Wydajność w zastosowaniach esportowych jest bardziej niż satysfakcjonująca, w Fortnite średnio wyświetlamy 97 kl./s, a minimum wypadło na wysokim poziomie 89 kl./s. Wszelkie tytuły typu Valorant czy LoL generują minimalnie ponad 200 kl./s, na tym laptopie, więc są super grywalne. Call of Duty: Warzone średnio wyświetla 70 kl./s, a wartość minimalna wynosi 61 kl./s. Tak więc w tych zastosowaniach w pełni skorzystamy z wydajności laptopa i szybkiej matrycy IPS 144 Hz.

MSI Sword 15 – podsumowanie

Laptop MSI Sword 15 nie jest pozbawiony wad, o czym pisaliśmy w powyższej recenzji, przejdźmy zatem do jego największej zalety. Aktualnie jest to najtańszy laptop z procesorem Intel Core i7-11800H i kartą graficzną GeForce RTX 3060. Już sam ten fakt, stawia go bardzo wysoko w kategorii opłacalności. Jeśli więc poszukujecie laptopa dla gracza to MSI Sword 15 jest kuszącą propozycją. Trzeba mieć tylko z tyłu głowy, że nie jest to laptop pozbawiony wad. Nas trochę martwią wysokie temperatury CPU, ale spodziewamy się, że w egzemplarzu konsumenckim nie będzie takich problemów. Omawiany laptop MSI jest objęty specjalną promocją. Jej szczegóły znajdziecie na stronie producenta. Zachęcamy również do sprawdzenia kanału YouTube oraz zorganizowanego przez MSI konkursu, w którym można wygrać pakiet gadżetów marki.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię