Strona głównaPoradnikiNajlepsza kamera dla streamera - co wybrać?

Najlepsza kamera dla streamera – co wybrać?

Kariera streamera to coś, o czym marzy wielu graczy. Przy ciężkiej pracy i odrobinie szczęścia można zarabiać na graniu i to zarabiać całkiem nieźle. Jednak do tego trzeba spełnić kilka warunków, wśród których znajduje się odpowiedni sprzęt. Ważny jest nie tylko komputer. Warto zainwestować też w kamerę.

Bycie streamerem nie jest tak łatwe, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Potrzeba do tego wielu odpowiednich cech. Po pierwsze, wytrwałość i regularność – bez tego nie uda Wam się zbudować grupy wiernych widzów. Po drugie, gruboskórność. Nie oszukujmy się, Internet jest jak dżungla. Prędzej czy później trafi się Wam jakiś hejter, a im popularniejsi będziecie, tym więcej ich będzie. Nieprzejmowanie się ich słowami to bardzo ważna, ale trudna do opanowania umiejętność. Do tego ważna jest też osobowość. Musi być ciekawa. Nie powiem Wam jaka dokładnie, bo nie ma tutaj reguły. Na pewno warto być w jakąś grę bardzo dobrym albo brak umiejętności nadrabiać poczuciem humoru.

Ale na tym nie koniec. Bardzo ważny jest też sprzęt. Do streamowania potrzebujemy całkiem mocnego PC-ta, który ogarnie jednocześnie granie i przetwarzanie obrazu. Ale dzisiaj nie o tym. Ważne są też akcesoria, np. kamera i mikrofon. Bez tego drugiego kompletnie się nie obejdziemy. Z kolei kamera jest w mojej ocenie szalenie ważna, chociaż są przykłady znanych streamerów, którzy zrobili karierę bez pokazywania swojej twarzy (np. Ewron, który wokół tej tajemnicy stworzył niezły hype). Pomimo tego uważam, że bez pokazywania swojej twarzy jest o wiele trudniej i inwestycja w odpowiednią kamerkę jest niezwykle ważna. Jakie modele sprawdzą się najlepiej?

Elgato Cam Link 4K

Elgato Cam Link 4K

Na początek propozycja trochę nietypowa, bowiem Elgato Cam Link 4K nie jest kamerą samą w sobie. Ale jeśli zależy Wam na jak najwyższej jakości obrazu, to prawdopodobnie nie możecie wyposażyć swojego komputera w nic lepszego. To proste urządzenie, podłączane do portu USB w komputerze, pozwala na wykorzystanie na streamie kamery o dużo większych możliwościach i wyższej jakości. Jakiej dokładnie? Poprzez złącze HDMI możecie podłączyć aparat cyfrowy, bezlusterkowca, a nawet lustrzankę cyfrową. Jeśli się nie mylę to z podobnego lub dokładnie takiego rozwiązania korzystają w Polsce między innymi Pago oraz Leh. Widać to na ich transmisjach, w których jakość kamery jest nieporównywalnie lepsza niż u innych twórców. Urządzenie obsługuje nawet rozdzielczość 4K. Szkoda, że żadna platforma nie pozwala póki co na nadawanie w takiej jakości. Elgato Cam Link 4K kosztuje około 550-600 zł.

Logitech Brio Ultra HD Pro

Logitech Brio Ultra HD Pro

Czas przejść do tradycyjnych kamer internetowych. W tym momencie jednym z najlepszych urządzeń tego typu jest Logitech Brio Ultra HD Pro. Jak sama nazwa wskazuje jest to model, który pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 4K Ultra HD. Już wcześniej ustaliliśmy, że nie jest to potrzebne do streamowania, ale kto wie, co Twitch, Mixer, Facebook czy YouTube wprowadzą w przyszłości. Naturalne wydaje się wprowadzenie w którymś momencie obsługi 4K. Poza tym na takiej kamerze obraz zeskalowany do 1080p lub 720p będzie po prostu wyglądał lepiej. Poucinanie krawędzi i powiększenie również nie wpłynie negatywnie na jakość. Do tego Logitech Brio pozwala na przechwytywanie wideo z płynnością nawet 90 klatek na sekundę, ma 5-krotny zoom optyczny i obsługuje logowanie przy pomocy rozpoznawania twarzy. Największa wada? Zdecydowanie cena, która wynosi aż 700 zł, ale za jakość w końcu się płaci.

Logitech C922

Logitech C922

Jeśli szukacie czegoś tańszego, a bardzo dobrego i popularnego wśród licznych streamerów, to nie mogłem pominąć kamery Logitech C922. Kosztuje ona około 300 zł, więc jest sporo tańsza od Brio, a przy tym wciąż oferuje odpowiednią jakość. Co prawda ten model nie obsługuje rozdzielczości 4K Ultra HD, a „jedynie” Full HD, ale nie jest to wielki problem. C922 pozwala na przechwytywanie obrazu z płynnością 30 klatek na sekundę przy 1080p oraz 60 klatek na sekundę przy 720p. Niektórzy twierdzą, że podwójny mikrofon jest na tyle dobry, że nie trzeba korzystać z dodatkowego, ale ja nie posunąłbym się aż o tak daleko idące wnioski. Dźwięk na streamie jest szalenie ważny i w mojej ocenie dedykowany mikrofon – również. Nie zmienia to faktu, że Logitech C922 to kawał dobrego sprzętu i świetna propozycja zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych streamerów.

Razer Kiyo

Razer Kiyo

Kamerę internetową, która sprawdzi się przy streamowaniu, przygotowała również firma Razer. Zazwyczaj produkty z charakterystycznym zielonym logo uchodzą za przesadnie drogie, ale w tym przypadku mówimy o urządzeniu, po zakupie którego nasze konto zubożeje o około 300-350 zł. Można zatem powiedzieć, że to całkowicie akceptowalny poziom i porównywalny do konkurencji. A tą jest przede wszystkim Logitech C922. Obie kamery mają porównywalną jakość obrazu, chociaż gołym okiem da się zauważyć pewne różnice. Razer Kiyo wyróżnia się za to 12 diodami LED, które umieszczone są dookoła obiektywu. Według danych producenta pozwalają one na 10 luksów oświetlenia na dystansie do 1 metra. Nie jest to specjalnie dużo, ale w jakiś tam sposób przekłada się na lepsze doświetlenie twarzy. Kamera obsługuje 30 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p oraz 60 klatek na sekundę przy 720p. Można uznać, że to pewnego rodzaju rynkowy standard.

Microsoft LifeCam HD-3000

Microsoft LifeCam HD-3000

Spójrzmy prawdzie w oczy – nie każdego stać, aby ot tak wydać 300 zł na kamerę internetową w momencie, gdy dopiero zaczyna swoją przygodę ze streamowaniem i nawet nie wiadomo, czy coś z tego będzie. Na szczęście są sensowne, budżetowe propozycje, jak Microsoft LifeCam HD-3000. Kosztuje ona zaledwie 120 zł, co na tle wcześniej wymienianych modeli czyni ją zdecydowanie tańszą propozycją. Oczywiście jakość obrazu jest gorsza niż w droższych konstrukcjach, ale nadal dobra i w pełni akceptowalna. Kupując kamerę Micrtosoftu możemy niskim kosztem zaoferować naszym widzom odpowiedni obraz w rozsądnej cenie. LifeCam HD-3000 obsługuje rozdzielczość 720p, która w pełni wystarczy przy płynności 30 klatek na sekundę.

Creative Live! Cam Sync HD

Creative Live! Cam Sync HD

Ale jeśli i kwota 120 zł jest dla Was zbyt wysoka, to jest jeszcze jeden model, z którym można zacząć karierę streamera. Mowa o Creative Live! Cam Sync HD, za którą zapłacimy zaledwie 60 zł. Ze wszystkich w tym zestawieniu ma ona najgorszą jakość obrazu, ale też nie ma co przesadzać. Na ekranie widzów nie pojawi się wielka pikseloza. Jakość jest bardzo sensowna. Dla wielu osób będzie w pełni zadowalająca na bardzo długi czas. Dopiero gdy zaczniemy zarabiać na streamach, możemy zainwestować w coś lepszego. Do tego czasu model marki Creative sprawdzi się doskonale. Pozwala ona na przechwytywanie obrazu w rozdzielczości 720p przy płynnością 30 klatek na sekundę.

I to by było na tyle. To w mojej ocenie najbardziej sensowne rozwiązania jeśli chodzi o kamery internetowe do streamowania. Możecie się dziwić, że na liście nie ma np. Logitech C930e, ale w mojej ocenie jest ona zauważalnie droższa od modelu C922, a różnica w jakości jest niezauważalna lub żadna. Dlatego jest to model, który pominąłem. Starałem się też znaleźć urządzenia w różnych przedziałach cenowych stąd obecność sprzętów w cenie od 60 aż do 700 zł.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię