Strona głównaWiadomościNiedługo możemy żyć w świecie podobnym do tego z Watch Dogs lub...

Niedługo możemy żyć w świecie podobnym do tego z Watch Dogs lub Deus Ex. Policja w Chinach używa okularów do identyfikowania twarzy

Wydawałoby się, że gry stanowią jedynie odskocznię od prawdziwego życia. Aczkolwiek może tak nie jest i wirtualne wizje deweloperów to obraz z przyszłości, do której nieświadomie zmierzamy.

Rzeczywistość a wirtualny świat to niby dwie różne sprawy. Każda z płaszczyzn rządzi się swoimi prawami, prawem natury lub algorytmów. Mimo różnic w namacalności ich materii, światy te są bardzo transparentne i coraz więcej zapożyczają od siebie rozwiązań, wytyczając nowe kierunki rozwoju. Tu oczywiście trzeba wskazać, że gry mogą jedynie podsuwać pomysły i nie są tu absolutem. To tylko wizja artystyczna scenarzysty, zrodzona na bazie przewidywania tego, co może nastąpić za kilka lub kilkadziesiąt lat. 

Światy te upodabniają się do siebie tylko dzięki aktualnemu poziomowi technologii. To, co nie mieści nam się dzisiaj w głowach, jutro za sprawą zaawansowanych urządzeń i wiedzy stanie się czymś tak pospolitym, jak smartfony lub konsole do gier (pecety nigdy nie będą zwyczajne bo rozwijają się szybciej od konsol, są lepsiejsze).

Teraz na horyzoncie pojawia się kolejna rzecz, która może tymczasowo wzbudzać szok i otworzyć nowy rozdział dla gatunku ludzkiego. W Chinach zaczęto korzystać z okularów pozwalających zidentyfikować twarze osób podejrzanych o przestępstwo. Czegoś Wam to nie przypomina – Watch Dogs, Deus Ex?

Póki co, dotyczy to tylko policji patrolującej dworzec Zhengzhou East, której łatwiej zlokalizować osoby o szemranej historii. Za pomocą okularów łączących się z urządzeniem zawierającym bazę przestępców, mogą przeanalizować w ciągu 100 milisekund sto tysięcy różnych twarzy, choć dokładność analizy spada podczas trudnych warunków środowiskowych.

Przy użyciu okularów do identyfikacji twarzy udało im się już schwytać 7 osób powiązanych z wykroczeniem prawa, jak np. handlem ludzi, a także 26 innych osób z fałszywymi dokumentami.

Firma odpowiedzialna za produkcję okularów Beijing-based LLVision Technology Co. informuje, że produkt nie trafi do wolnego obiegu, ale nie można mieć pewności, że tylko organy służby ochrony i bezpieczeństwa będą w niego wyposażone.

Jak myślicie, historie z gier w końcu się urzeczywistnią i staną się naszą codziennością?

Źródło: techspot.com scmp.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię