Strona głównaRecenzjeHardwareRecenzja routera gamingowego TP-Link Archer GX90 AX6600

Recenzja routera gamingowego TP-Link Archer GX90 AX6600

TP-Link dostarcza zapalonym graczom kolejny produkt, który znacząco usprawni ich komfort grania online. Archer GX90 oferuje łączną prędkość Wi-Fi na poziomie ponad 6500 Mb/s i oddzielne pasmo dedykowane wyłącznie gamingowi.

Specyfikacja:

Standardy:
Wi-Fi 6
IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz

Prędkość sieci WiFi:
AX6600
5 GHz: 4804 Mb/s (802.11ax, HE160)
5 GHz: 1201 Mb/s (802.11ax)
2,4 GHz: 574 Mb/s (802.11ax)

Zasięg sieci WiFi:
8 odłączanych, wydajnych anten
Beamforming

Procesor: Czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz

Porty Ethernet:
1 port WAN/LAN 2,5 Gb/s
1 gigabitowy port WAN/LAN
3 gigabitowe porty LAN

Obsługiwane typy USB:
1 port USB 3.0
1 port USB 2.0

Obsługiwane typy partycji: NTFS, exFAT, HFS+, FAT32

Obsługiwane funkcje:
Apple Time Machine
Serwer FTP
Serwer mediów
Serwer Samba

Przyciski:
Wi-Fi On/Off
Zasilanie
LED On/Off
WPS
Reset

Moc: 12 V = 5 A

Pierwszy raz styczność z routerem serii Archer miałem prawie rok temu. W czerwcu zeszłego roku trafił do nas AX11000. Pisałem wtedy o wyglądzie adekwatnym do możliwości, porównywałem router do Lamborghini i ostatecznie miałem wątpliwości wyłącznie co do wyglądu. Teraz ten aspekt sprzętu TP-Link mogę śmiało uznać za charakterystyczny, bowiem kiedy tylko zobaczyłem zdjęcie nowego routera na pudełku, wiedziałem, z czym mam do czynienia.

Archer GX90 to kolejny produkt z serii gamingowych routerów premium. Wygląda bardzo podobnie do AX11000, zachowano czarno-czerwoną stylistykę i szerokie, plastikowe anteny. Tym razem jest ich jednak aż osiem, ponieważ motywem przewodnim GX90 jest trzypasmowe Wi-Fi 6, jego siła oraz zasięg.

Router TP-Link  gwarantuje aż trzy oddzielne pasma Wi-Fi o łącznej prędkości 6579 Mb/s. Zaraz po szybkiej konfiguracji routera na mojej liście pobliskich sieci pojawiły się trzy pasma, w tym jedno dedykowane gamingowi. Wi-Fi GX90 działa bez zarzutu, chociaż nie miałem warunków, żeby w pełni przetestować zasięg, czym regularnie chwali się TP-Link.

W moim 3-pokojowym mieszkaniu mogłem swobodnie wyjść na balkon i położyć się w oddzielonym od routera dwiema ścianami łóżku, nie odczuwając żadnych problemów z sygnałem Wi-Fi. Na speedtestach Archer wypadł nieco lepiej niż mój Funbox 3.0. Biorąc pod uwagę rozmiar mieszkania, router Archer zyskał wynik lepszy o 20 Mb/s, co w przypadku korzystania z internetu na telefonie i prędkości w granicach 400 Mb/s nie jest odczuwalne.

Oddzielne pasmo 5GHz dla graczy to nie jedyna rzecz, która odróżnia gamingowy router TP-Link od pozostałych, normalnych routerów. Twórcy faktycznie postawili sobie za cel komfort zapalonych graczy i zapewnienie im środowiska, w którym mogą cieszyć się swoimi ulubionymi multiplayerami bez martwienia się o jakość swojego połączenia.

Technologia OFDMA minimalizuje opóźnienia podczas rozgrywki, statystyki gry gwarantują szczegółową analizę połączenia i pełną kontrolę sieci, a Game Protector gwarantuje ochronę antywirusową. Wśród funkcji Archera GX90 znajduje się nawet Game Accelerator, który automatycznie dostosowuje prędkość sieci do konkretnej gry. Technologię tę wspiera prawie 50 różnych tytułów, w tym te najpopularniejsze jak Battlefield, League of Legends czy Minecraft, i jest kolejnym sposobem na płynną rozgrywkę.

Cały czas pozostaję również wielkim fanem aplikacji Tether TP-Link. Jest to wyjątkowo prosty sposób na skonfigurowanie i zarządzanie swoim routerem. GX90 w pudełku ma standardową instrukcję i jej skróconą wersję, gdzie możemy przeczytać kilka wskazówek dla szybkiej konfiguracji. Można też sprawnie zmienić ustawienia routera za pomocą przeglądarki internetowej. Na smartfonie wystarczy jednak szybki skan kodu QR i zyskujecie dostęp do aplikacji otwierającej przed Wami bardzo wiele możliwości. Przez proces instalacji routera zostałem przeprowadzony bezproblemowo, zaczynając od montowania anten, przez podłączanie sprzętu do prądu, aż po ustawienie hasła i konfigurację sieci. Cały proces trwał zaledwie kilka minut, GX90 wylądował na liście moich sprzętów w aplikacji Tether i zyskałem dostęp do jego ustawień w moim telefonie.

TP-Link po raz kolejny dostarczył graczom Archera, do którego trudno się przyczepić. GX90 to router obsługujący Wi-Fi 6, który wasze codzienne sesje gamingowe wyniesie na zupełnie inny poziom. Jeszcze większa liczba anten i duży nacisk na zasięg i siłę Wi-Fi czyni GX90 doskonałym zakupem do większych domostw, gdzie z sieci korzysta kilka osób jednocześnie. Wciąż mamy jednak do czynienia z drogim, wycenionym na blisko 1500 złotych produktem premium, który w pełni docenią gracze o bardzo wysokich wymaganiach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Tomasz Alicki
Tomasz Alicki
Szef działu gier. Miłośnik esportu, weteran Call of Duty i zapalony gracz Action RPG. W wolnych chwilach Netflix, dobra książka i World of Warcraft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię