Strona głównaRecenzjeHardwareROG Strix LC RX 6800 XT Gaming - testujemy chłodzonego cieczą Radeona...

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming – testujemy chłodzonego cieczą Radeona RX 6800 XT

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming to topowa karta graficzna z rodziny Strix, jej cechą charakterystyczną jest zastosowanie hybrydowego układu chłodzenia składającego się z zewnętrznej chłodnicy 240 mm i wentylatora na samej karcie graficznej. Spodziewam się bardzo dobrej kultury pracy i niskiej temperatury rdzenia.

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming został wyposażony w prawie najwydajniejszy rdzeń Navi 21 wykonany w architekturze RDNA2 i procesie litograficznym 7 nm, karta ta jest naturalnym konkurentem dla GeForce RTX 3080, więc już na wstępie możemy powiedzieć, że jej wydajność powinna być na wysokim poziomie i granie w rozdzielczości 4K nie powinno stanowić dla niej dużego wyzwania. Zanim do tego przejdziemy, skupmy się chwilę na dokładniejszym poznaniu testowanej karty graficznej.

 

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming — specyfikacja techniczna

 • Model: ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming,
 • Taktowanie GPU: ~2467 MHz (Boost),
 • Pamięć: 16 GB GDDR6 do 18,88 Gbps,
 • Szyna pamięci: 256-bitowa,
 • Przepustowość pamięci: 537,6 GB/s,
 • Jednostki strumieniujące: 4608,
 • Jednostki TMU: 288,
 • Jednostki ROP: 128,
 • Interfejs: PCI-Express 4.0 x 16,
 • Złącza: 2 × DisplayPort 1.4, 1 × HDMI 2.1, 1 × USB 3.2 Gen2 Typ C,
 • Zasilanie: 2 × 8-PIN,
 • Cena: około 6499 PLN,

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming jak pisaliśmy na wstępie otrzymał rdzeń Navi 21 w wersji XT, jego powierzchnia wynosi 519 mm², więc jest identyczna z największym rdzeniem Navi 21 XTX, który występuje w najwydajniejszej odmianie AMD Radeon RX 6900 XT, na tym jednak podobieństwa do RX 6900 XT się kończą. Mniejszy rdzeń Navi 21 XT został przycięty o osiem bloków CU (Compute Unit), więc zamiast pełnych 5120 jednostek wykonawczych dostępne mamy 4608 jednostek. Mniej jest jednostek teksturujących, bo 288 zamiast 320, oraz nowych rdzeni RT, 72 w porównaniu do 80 w Navi 21 XTX, identyczna jest za to liczba jednostek renderujących, obydwa rdzenie dysponują po 128 takich jednostek.

Nowa architektura RDNA2 i proces technologiczny 7 nm, pozwoliły na zwiększenie częstotliwości taktowania rdzenia, do wartości przekraczających 2 GHz, domyślnie rdzeń taktowany jest częstotliwością 2250 MHz w trybie Boost, ale testowany egzemplarz bez problemów osiągał wartość 2460 MHz i ją utrzymywał przez 90% czasu trwania wszystkich testów. Stawia to tę kartę w czołówce kart graficznych z tym rdzeniem.

Wraz z nową architekturą RDNA2 rdzeń karty otrzymał szereg nowych technologi w tym, Infinty Cache będący dodatkowym buforem pamięci L3 o pojemności 128 MB, który ma wspierać pamięć GDDR6 poprzez zwiększenie przepustowości i szybkości wymiany danych pomiędzy rdzeniem, podsystemem pamięci. Podobne rozwiązanie występuje w procesorach AMD Ryzen wykorzystujących architekturę Zen3. Kolejną nowością jest zastosowanie dedykowanych rdzeni do obliczeń śledzenia promieni, AMD nazwało je Ray Accelerators, na każdy blok obliczeniowy CU przypada pojedynczy rdzeń (72 rdzenie). Każdy rdzeń RA potrafi w pojedynczym cyklu zegara wykonać do czterech operacji związanych z obliczaniem śledzenia promieni, czyli przecięcia się promienia światła z obiektem lub strukturą hierarchii.

Ostatnią kluczową technologią, która oferuje duże Navi to Smart Access Memory – polega ona na udostępnieniu procesorowi GPU pełnych zasobów pamięci GDDR6 powyżej 4GB, powoduje to przyspieszenie przetwarzania danych, więc powinno przełożyć się na wyższą wydajność w grach.

Karta została wyposażona w 16 GB pamięci GDDR6 pracującej z bazową częstotliwością 16000 MHz, ale w testowanym egzemplarzu została ona podniesiona przez producenta do wartości 18880 MHz.

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming — wygląd zewnętrzny

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming dostajemy w dużym opakowaniu, które skrywa kartę graficzną i zamocowaną do niej na stałe chłodnicę 240 mm, która została wyposażona w dwa wentylatory 120 mm z podświetleniem RGB LED. Sama karta graficzna jest konstrukcją dwuslotową, więc bez problemów zmieścimy ją we wnętrzu obudowy, mogę wręcz napisać, że biorąc pod uwagę jak duże aktualnie są karty graficzne to ta jest filigranowa, jej długość to zaledwie 27 cm. W obudowie karty graficznej znajduje się pojedynczy wentylator promieniowy potocznie nazywany turbinką, służy on do wydmuchiwania ciepłego powietrza znad bloku wodnego, który zamontowany jest nad rdzeniem GPU i modułami pamięci. Rdzeń i moduły pamięci chłodzone są przez zewnętrzną chłodnicę.

 

Chłodnica z kartą graficzną połączona jest elastycznymi przewodami z cieczą o długości 60 cm. Dzięki temu mamy duże możliwości w umiejscowieniu chłodnicy we wnętrzu obudowy. Jedynym minusem ów przewodów, jest ich sztywność, mogłyby być bardziej elastyczne, wtedy ich ułożenie byłoby banalnie proste, a tak trzeba trochę pokombinować z ich ułożeniem.

 

Testowany egzemplarz został wyposażony w trzy standardowe wyjścia wideo w tym jedno HDMI 2.1 oraz dwa Display Port 1.4, nietypowym wyjściem wideo jest za to USB 3.2 Gen2 Typ C, przy pomocy którego też możemy wysyłać sygnał wideo. Karta graficzna zasilana jest przy pomocy dwóch złączy 8 pinowych.

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming – platforma testowa

 • Procesor: Intel Core i5-12600K
 • Płyta główna: ROG Z690i Gaming
 • Pamięć RAM: DDR5 32 GB Trident Z5 5600 MHz
 • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
 • Chłodzenie CPU: beQuiet Pure Loop 360
 • Nośnik SSD: XPG Gammix S50 Lite 2 TB
 • Zasilacz: be quiet Dark Power Pro 12 1200 W
 • Monitor: ROG Strix XG438

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming — wydajność w grach

Shadow of the Tomb Raider

Metro Exodus

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 – RT Ultra

Cyberpunk 2077, aktualnie ma najbardziej wymagający model śledzenia promieni w grach i to na jego podstawie określamy wydajność ray tracingu w najnowszych grach. Pierwsze podejście AMD do tego zagadnienia, nie jest szczególnie udane, ale nie jest też wyjątkowo złe. Rdzenie Ray Accelerators oferują wydajność zbliżoną do rdzeni RT w kartach graficznych z rodziny Turing, gdzie występowały rdzenie RT pierwszej generacji u NVIDII, aktualna generacja Ampere korzysta z drugiej generacji rdzeni RT, które są około dwukrotnie wydajniejsze. Żeby z nimi konkurować, AMD musi wprowadzić nową generację kart graficznych z ulepszonymi rdzeniami RA, do tego czasu we wszystkich grach wykorzystujących efekty śledzenia promieni AMD będzie przegrywało z konkurencyjnym GeForce RTX 3080.

Red Dead Redemption II

Fortnite

Wyniki w grze Fortnite to nieciekawa anomalia, co gorsze nie wiem co ją spowodowało, ponieważ przeinstalowałem wszystko, co tylko było możliwe do przeinstalowania, włącznie z systemem operacyjnym Windows 10. Efekt zawsze był ten sam liczba klatek na sekundę była bardzo niestabilna, a wraz ze wzrostem rozdzielczości średnia liczba klatek na sekundę rosła, przy czym pojawiały się mikroprzycięcia, stąd niższa liczba minimalnych klatek na sekundę. Po kolejnej łatce Fortnite sprawdzę wydajność na tej karcie, by zobaczyć czy problem został wyeliminowany. Oczywiście wysłałem zgłoszenie do Epic

Call of Duty: Warzone

3DMark Time Spy Extreme

3DMark Port Royale

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming — podkręcanie

To będzie najkrótszy akapit w całej recenzji, zastosowanie chłodzenia wodnego spowodowało, że już na starcie dzięki mechanizmom Boost rdzeń karty graficznej zwiększa swoje taktowanie do wartości granicznej i nawet ręczne podnoszenie tej wartości nie powoduje wzrostu częstotliwości rdzenia i wynosi ono 2467 MHz.

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming — kultura pracy, hałas, pobór prądu i temperatura pracy

 

Sapphire Pulse Radeon RX 6600 XT
Generowany hałas — obciążenie (dBA) 31
Generowany hałas — spoczynek (dBA) 0,0
Pobór energii — obciążenie (W) 8
Pobór energii — spoczynek (W) 290
Temperatura — obciążenie (°C) rdzeń 62 / Hot Spot 76
Temperatura — spoczynek (°C) 35

 

Spodziewałem się, że testowany ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming będzie miał wysoki pobór prądu, więc wartość 290 watów podczas rozgrywki mnie nie zaskoczyła, miło zaskoczyła jego wartość spoczynkowa w trakcie wyświetlania samego pulpitu karta pobierała 8 watów, a podczas oglądania filmów zaledwie 18 wat. Zastosowanie hybrydowego systemu chłodzenia zaowocowało bardzo niskimi temperaturami rdzenia, zaledwie 62 °C w stresie, przy czym karta pozostawała praktycznie niesłyszalna. Dlaczego napisałem, że praktycznie niesłyszalna, ponieważ hałas tła w trakcie testów wynosił średnio 31 dBA. W trakcie nocnych sesji z Forza Horizon 5 zmierzony hałas to było faktycznie 31 dBA. Więc możemy założyć, że w trakcie dnia, nie usłyszymy pracującej na sto procent karty graficznej w naszym komputerze.

ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming — podsumowanie

Drodzy czytelnicy przed napisaniem tego podsumowania, długo biłem się z myślami, ponieważ od roku ceny za karty graficzne są po prostu przynajmniej dwukrotnie za wysokie. Biorąc do testów ROG Strix LC RX 6800 XT Gaming w cenie 6499 złotych nigdy nie przypuszczałem, że ostatecznie będę w stanie polecić komukolwiek tę kartę, ale mamy bardzo nietypowe czasy i ku mojemu zdziwieniu, polecenie tej karty w tej cenie ma jak najbardziej sens. Już tłumaczę, po czym to wnioskuję. Po pierwsze jej najbliższy konkurent, czyli GeForce RTX 3080 w różnych sklepach kosztuje od około 8000 do ponad 11000 złotych. Różnica w wydajności pomiędzy tymi modelami w grach korzystających z klasycznego renderowania obrazu poprzez rasteryzację jest praktycznie niedostrzegalna, a tego typu konstrukcje jak testowana teraz karta potrafią być nawet wydajniejsze od RTX’a 3080. Gorzej sytuacja się przedstawia, jak będzie nam zależało na graniu w gry, które wykorzystują efekty śledzenia promieni, wtedy karta zielonych ma zdecydowaną przewagę, ale płacimy za nią przynajmniej dwa tysiące złotych więcej. Już podsumowując to prezentowana karta graficzna, pozwala na granie w rozdzielczości 4K w 60 kl./s w praktycznie każdy tytuł, jaki znajduje się na naszej liście gier testowych. Dla osób zdecydowanych na wydanie tak dużych pieniędzy na kartę graficzną, karta ta co jakiś czas jest dostępna w sklepie z X w nazwie, a co najważniejsze w sugerowanej cenie 6499 zł. Od nas karta otrzymuje rekomendację.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię