Strona głównaRecenzjeAkcesoriaRouter Tenda AC18 1900 - dobre uzupełnienie sieci domowej

Router Tenda AC18 1900 – dobre uzupełnienie sieci domowej [test]

Wśród producentów sprzętu komputerowego jest kilka, kilkanaście firm, po których produkty klienci sięgają w pierwszej kolejności. To właśnie oni przychodzą na myśl od razu, kiedy ktoś zapyta o najbardziej znane myszy, klawiatury, dyski twarde czy routery. Ale czy to oznacza, że nie warto dawać szansy innym, słabiej kojarzonym firmom? Sprawdźmy.

Do naszych testów trafił router Tenda AC18 1900. Nazwa producenta może się Wam kojarzyć – i słusznie – z Chinami, ale nie ma się czego obawiać. Tenda ma spore doświadczenie na rynku – została założona w 1999 roku i posiada 2 centra badawczo-rozwojowe. Zajmują się one wszystkim, co związane z sieciami, a ich partnerem strategicznym – jak mówią na swojej stronie internetowej – jest firma Broadcom. Czy tak bogate referencje wystarczą by zapewnić wysoką jakość produktów?

Specyfikacja techniczna Tenda AC18 1900:

 • Procesor: 2-rdzeniowy, Dual Broadcom ARM Cortex-A9,
 • RAM: 256 MB pamięci DDR3,
 • Standardy i protokoły: 802.11 ac/n, 802.3ab,
 • Porty: 5 x Gb, prędkość 10/100/1000 Mb/s, 1 x 1 Gb WAN, 4 x 1 Gb LAN,
 • Anteny: 3 x 3 dBi,
 • Chipset: Beamforming+, Ramka Jumbo 15K
 • Częstotliwość pracy: 600 Mb/s 2,4 GHz i 1300 Mb/s 5,0 GHz,
 • Protokoły: IPv4, IPv6,
 • Bezpieczeństwo WiFi: Szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2,
 • Wymiary: 330 x 330 x 76 mm (z antenami),
 • Waga: 0,66 kg (z antenami),
 • Gwarancja: 2 lata,
 • Cena: ok. 370 zł

Platforma testowa

Platformą testową w przypadku opisywanego routera był laptop MacBook Pro 13” z 2017 roku. Wyposażony w procesor i5 Intel Core 2×2,3 GHz, 16 GB RAM DDR3 i pamięć flash o pojemności 256 GB. Za sieć odpowiada w nim interfejs sieci bezprzewodowej WiFi 802.11ac; zgodny z IEEE 802.11a/b/g/n. System to macOS 10.15 Catalina.

Wygląd zewnętrzny

Niewątpliwą zaletą routera Tenda są jego rozmiary. Wielkością jest zbliżony do większości modemów operatorów światłowodowych – oczywiście poza wystającymi trzema antenami. To, co się rzuca w oczy w jego wyglądzie (na 1. rzut oka dość niepozornym) to nieco przesadna plastikowość. Ale wpływa ona tylko na wrażenia estetyczne, a nie na wytrzymałość samego urządzenia, oczywiście o ile nie zaczniemy nim rzucać po ścianach.

Na froncie znalazło się miejsce dla niewielkich, niebieskich diod LED, sygnalizujących pracę urządzenia, a z tyłu, oprócz zawiasów anten, znajdziemy porty sieciowe i USB. Jest ich niestety zaledwie 4, a pozostałe miejsce zajmują przyciski – Power, WPS, WiFi On/Off i Reset. Jeśli szukamy portu USB, to został on sprytnie ukryty pod zaślepką z przodu urządzenia.

Oprogramowanie

Na szczęście w parze za jego niepozornym wyglądem nie idzie oprogramowanie routera. Po wpisaniu w okno przeglądarki adresu jego strony konfiguracyjnej, naszym oczom ukaże się całkiem spora liczba opcji. Możemy tam ustawić między innymi parametry serwera PPTP, udostępniania plików i drukarek, ustawić tryb czuwania, kontrolę przepustowości pasma, opcje firewalla, IPTV, wirtualnego serwera, backupów, automatycznych czynności obsługowych i wiele innych. Ich przegląd prezentują poniższe screeny:

Jak widać, interfejs nie jest może szczytem nowoczesności, ale zachowano jego najważniejsze cechy, czyli przejrzystość i intuicyjną obsługę. A ilość opcji jest wystarczająca dla większości przeciętnych użytkowników tego typu akcesoriów.

Testy sieci WiFi – 2,4 GHz oraz 5 GHz

Tym razem do dyspozycji było jedno pomieszczenie, tak więc testy odwzorowywały sytuację gdy router znajduje się w tym samym pokoju co komputer. Oddalone od siebie były o około 4 metry w linii prostej, po przekątnej pokoju w kształcie prostokąta.

Sprawdziliśmy tam prędkość internetu, który po kablu działa z prędkością około 900 Mb/s (deklarowana przez providera prędkość to “do” 1 GB/s). Prędkość była mierzona 3-krotnie za pomocą strony Speedtest.net, a następnie wyciągnęliśmy średnią z tych pomiarów. Wyniki prezentują się następująco:

Wyniki sieci WiFi routera Tenda AC18 1900

Dla porównania, zmierzyliśmy też analogiczną sytuację dla routera Funbox 3.0 od Orange:

Zwykle w tym miejscu pojawiają się u nas dwa dodatkowe testy – prędkości pobierania pliku o rozmiarze ok. 1 GB z pendrive’a USB podłączonego do portu w routerze, oraz prędkości przesyłania tego samego pliku między dwoma urządzeniami w sieci. W tym jednak przypadku musimy się ograniczyć do pomiaru prędkości internetu. Funbox 3.0 nie widział pliku testowego, natomiast przesył pliku szacowany był na 3 godziny, co jest wartością absurdalną – podejrzewam, że „wąskim gardłem” jest drugie urządzenie w sieci czyli komputer stacjonarny. Tak więc w obawie przed zafałszowaniem wyników, zdecydowałem się zrezygnować z tych prób.

Podsumowanie:

Nie ma co ukrywać bo wykresy mówią same za siebie – przepustowość oferowana przez router Tenda CA18 1900 nie odbiega od tej, którą można zmierzyć korzystając z domyślnego routera otrzymanego od providera. Bardzo dobrze, a nawet lepiej wyglądają pingi – w sieci 5 GHz Funbox dawał ok. 4-5 ms, podczas gdy Tenda nie wychodziła powyżej 2ms. Jeśli chcemy wykorzystać dodatkowe urządzenie jako swego rodzaju rozgałęziacz czy „przedłużenie” sygnału, z dodatkowymi portami sieciowymi, jeśli te już dostępne są niewystarczające to Tenda 1900 spisze się bardzo dobrze. Nie należy natomiast liczyć na jakąś wyjątkową poprawę osiągów względem domyślnego routera. No i Tenda AC18 1900 nie zajmie Wam wiele miejsca w mieszkaniu – jest drobny i niepozorny, nie będzie się więc specjalnie rzucał w oczy.

Ocena: 7/10

Zalety

 • rozmiary
 • parametry jak u modemów ISP
 • ilość opcji konfiguracyjnych

Wady

 • trochę plastikowy wygląd
 • zaledwie jeden port USB
 • nie przyspieszy domowego wifi

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię