Strona głównaWiadomościRusza produkcja układów w litografii 7 nm. Klientami Nvidia, AMD i Apple

Rusza produkcja układów w litografii 7 nm. Klientami Nvidia, AMD i Apple

TSMC rozpoczyna masową produkcję układów w litografii 7 nm. Jednym z głównych klientów ma być Nvidia, który taki proces technologiczny ma zastosować w kartach graficznych. Oprócz tego litografię 7 nm wykorzystają też AMD i Apple.

Szykuje się mała rewolucja w świecie nowych technologii. Firma TSMC właśnie uruchamia masową produkcję w litografii 7 nm. Proces jest już w pełni dopracowany i będzie miał wpływ na wiele podzespołów, które wykorzystywane są w używanych przez nas urządzeniach. Pierwsze sprzęty z układami produkowanymi w nowym procesie technologicznym mają do nas trafić już w drugiej połowie 2018 roku.

Jednym z najważniejszych klientów TSMC będzie Nvidia. Zastosowanie nowej litografii jest oczywiste – chodzi o karty graficzne. Na ten moment nie wiemy jeszcze czy 7 nm zostanie wykorzystane w nadchodzącej generacji. Przecież premiera miałaby się odbyć jeszcze w tym roku, tymczasem TSMC najprawdopodobniej tak duże liczby układów będzie w stanie dostarczyć Zielonym dopiero na początku 2019. Wcześniej priorytetem będzie Apple z układem A12 do nowych iPhone’ów. Dlatego jest spora szansa, że nadchodzące modele z serii GTX 11xx będą jeszcze używać litografii 12 nm.

Co da nowy proces technologiczny? Różnica ma być spora. Dla porównania w aktualnej generacji z układami Pascal zastosowano litografię 16 nm FinFET, a w Volcie 12 nm FinFET. Niższy proces technologiczny to nie tylko mniejsze zużycie energii i mniej wydzielanego ciepła, ale przede wszystkim wyższa wydajność. Ale nie tylko Nvidia ma być klientem TSMC. Firma znalazła aż 20 partnerów zainteresowanych nową litografią. Wśród nich znajdują się między innymi AMD oraz wspominane już Apple. W sumie TSMC ma produkować aż 50 różnych układów, w tym do kopania kryptowalut, moduły 5G, procesory graficzne i wiele więcej.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię