Strona głównaGryAktualnościSteam – nowy tryb udostępniania gier, ale jest też haczyk

Steam – nowy tryb udostępniania gier, ale jest też haczyk

Valve wprowadziło kilka zmian w Trybie Rodzinnym, dającym możliwość udostępniania swojej biblioteki dla członków rodziny i przyjaciół. Najważniejszą zmianą jest możliwość jednoczesnego grania, co dotychczas nie było możliwe.

Tryb Rodzinny to świetna funkcja umożliwiająca pożyczanie gier od rodziny i znajomych. Dzięki temu możecie wzajemnie korzystać z bliskimi ze swojej biblioteki bez konieczności ponownego kupowania gry. Jednak w dany tytuł mogła grać tylko jedna osoba na raz. Dzisiaj to ograniczenie zostało zdjęte. Dzięki temu zarówno właściciel, przepraszam, POSIADACZ gry oraz członek rodziny mogą grać w tym samym czasie. Nowy pakiet nazywa się Stam Families.

Steam Families dostępny od dzisiaj

Steam Families działa podobnie do poprzedników, ale lepiej, chociaż nie do końca. Najważniejsza zmiana to wspomniana wcześniej możliwość grania jednocześnie. W starym systemie, jeśli ktoś grał w grę z Twojej biblioteki, nikt inny nie mógł z niej korzystać w tym samym czasie. Każdy członek grupy rodzinnej będzie miał także własne, indywidualne zapisy, osiągnięcia, pliki warsztatu i inne funkcje.

Nowa kontrola rodzicielska umożliwia także rodzicom monitorowanie tego, w co i kiedy bawią się ich dzieci na Steamie, a także zapewnia dostęp do raportów z czasu gry, dzięki czemu dorośli w pokoju mogą zobaczyć, co dokładnie robią dzieci.

Valve ułatwiło także kupowanie gier dzieciom. Zamiast kupować kartę podarunkową czy podawać dane z karty kredytowej, teraz konta dzieci będą mogły poprosić konto rodzica o zapłacenie za produkty znajdujące się w ich koszyku. Dorośli mogą zatwierdzić zakup i zapłacić wybraną metodą płatności. Po tym gry zostaną dodane do konta dziecka.

Kolejna nowość to łączenie bibliotek całej rodziny. Do tej pory udostępnianie bibliotek odbywało się na zasadzie 1 do 1 pomiędzy dwoma kontami. Teraz dziecko A i B będą mogli korzystać z gier zarówno ojca jak i matki.

Ban dla każdego członka rodziny!

Oczywiście system nadal podlega pewnym ograniczeniem. Dorośli mogą opuścić rodzinę w dowolnym momencie. Jednak powrót będzie możliwy w każdej chwili, o ile otrzyma zaproszenie do grupy od pozostałych członków. W momencie odejścia rodzica z grupy, reszta traci dostęp do gry.

Najgorsza z tego wszystkiego jednak jest zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, albo jak kto woli jak wszyscy to i babcia. Jak ktoś z członków rodziny w udostępnionej grze wyłapie bana, to dostają go wszyscy po równo. Dlatego trzeba pilnować się mocno komu udostępniamy swoją bibliotekę.

Gracze skarżyli się, że udostępnianie rodzinne nie jest dostępne pomiędzy krajami. Valve stwierdziło jednak, że usługa dostępna jest dla bliskiej rodziny mieszkającej w jednym gospodarstwie domowym i maksymalnie dla 6 członków rodziny.

Nowa funkcjonalność jest w fazie testów beta, więc może jeszcze nie działać, jak powinna. Valve poinformowało, że będzie monitorowało usługę i na tej podstawie może w przyszłości wprowadzać zmiany np. dotyczące liczby członków rodziny.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię