Strona głównaWiadomościSupertajna karta graficzna AMD z litografią 7 nm

Supertajna karta graficzna AMD z litografią 7 nm

Kolejna architektura kart graficznych AMD nazywa się Navi. Jej premiera jest planowana na druga połowę 2018 roku. Ale najprawdopodobniej już dzisiaj pojawiła się ona w oficjalnych sterownikach Czerwonych.

W sterownikach AMD na Linuksa pojawił się ciekawy zapis. W kodzie można znaleźć fragment o następującej treści:

new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable[0:0]

W tym miejscu warto zaznaczyć, że według nazwy kodowej architektura Vega to GFX9. Czym zatem jest GFX10? To oczywiście kolejna generacja kart graficznych AMD, czyli właśnie Navi. Co zatem oznacza zapis „Super_Secret”? To najprawdopodobniej żart ze strony programistów. Nie od dzisiaj nowej karty graficzne wyciekają za sprawą sterowników na Linuksa. Spodziewając się, że podobnie stanie się i tym razem, pracownicy zastosowali oryginalną nazwę. W ten sposób puścili oczko do wszystkich użytkowników.

Co na ten moment wiemy o architekturze Navi? Premiera planowana jest na drugą połowę 2018 roku. GPU ma być produkowane z wykorzystaniem litografii 7 nm, która zastąpi aktualnie używane 14 nm. Po drodze planowane jest jeszcze zejście z procesem technologicznym do 12 nm, ale z użyciem aktualnej architektury Vega w przypadku kart graficznych oraz Ryzen w procesorach. Już sama ta zmiana powinna przynieść dużo mniejsze zużycie energii, co jest problemem w najmocniejszych modelach Czerwonych. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, na jakie pamięci zdecyduje się AMD. Do wyboru będą najprawdopodobniej zarówno HBM3, jak i GDDR6. Patrząc na dotychczasowe problemy z produkcją HBM2 drugi wariant wcale nie jest wykluczony.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię