Strona głównaRecenzjeAkcesoriaTest klawiatury Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red  – potęga i moc...

Test klawiatury Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red  – potęga i moc minimalizmu

Dotychczas wydawało mi się, że w temacie klawiatur mechanicznych zostało powiedziane już wszystko. Wtedy cała na czarno weszła klawiatura Dream Machines DreamKey z przełącznikami Kailh BOX Red.

Dream Machines kojarzona jest przede wszystkim jako producent wydajnych laptopów gamingowych, które można samodzielnie konfigurować. Firma  od pewnego czasu prężnie działa również na rynku akcesoriów, dostarczając gamingowe myszki oraz klawiatury. Obecnie w portfolio DM znajdziemy kilkanaście myszy oraz kilka modeli klawiatur. I właśnie jedna z klawiatur trafiła na moje biurko, a konkretnie Dream Machines DreamKey z przełącznikami Kailh Box Red. Zanim jednak przejdziemy dalej, przyjrzymy się specyfikacji technicznej urządzenia.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Specyfikacja techniczna:

 • Producent: Dream Machines;
 • Model: DreamKey;
 • Przełączniki: Mechaniczne Kailh Box Red;
 • Żywotność przełączników: 80 milionów kliknięć;
 • Łączność: USB-C – odłączany przewód;
 • Długość przewodu 1,8 m;
 • Układ: QWERTY;
 • Podświetlenie: RGB (punktowe, strefowe, jednostrefowe);
 • Dodatkowe: Anti-Ghosting z pełnym N-Key Rollover, blokada klawisza Windows, obsługa makr, odporność na zachlapanie i pył, regulacja jasności podświetlenia, 8 zapasowych keycapsów, zawleczka do wyciągania klawiszy, zawansowana zmiana ustawień animacji;
 • Cena: od 299 złotych.

Design, jakość i ergonomia

Jak wspomniałem we wstępie, wydawało mi się, że w przypadku klawiatur zostało powiedziane już wszystko. Jednak Dream Machines dodało do tego jeszcze swoje trzy grosze. Mam tu na myśli nietypowy, minimalistyczny design klawiatury DreamKey, a konkretnie opis klawiszy i umiejscowienie ich oznaczeń. Te nie znajdują się na grzbietach capów tylko na bokach. Patrząc z góry widzimy pełny zestaw nieopisanych klawiszy, co może wywołać zdziwienie na twarzy osób, które stoją lub przechodzą obok nas. Gdy siedzimy przed klawiaturą, grawer każdego z capów jest widoczny doskonale, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że on jest zdecydowanie bardziej czytelny. Co więcej, odpada ryzyko, że z czasem literki się zetrą.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

DreamKey Red to klawiatura fullsize, wyposażona w blok numeryczny, nad którym widnieje metaliczne logo DM. W sprzedaży jest również wersja turniejowa TLK, pozbawiona klawiatury numerycznej. Układ klawiszy wykonany jest w standardzie ANSI US INT co oznacza długi shift, krótki enter i długi backspace. Wysokość klawiszy jest standardowa dla klawiatur o wysokim profilu.  Tak jak wcześniej wspominałem, oznaczenie klawiszy wykonane jest na bokach czytelnym krojem czcionki i zostało wykonane w technologii „Laser etching with paint filled in”. W skrócie oznacza to, że laserowo wygrawerowano znak na głębokość 0,1 mm a następnie naniesiono farbę.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Capy wykonane są z tworzywa PBT, które są znacznie bardziej wytrzymałe od często stosowanych klawiszy wykonanych z tworzywa ABS. Tworzywo PBT nie ściera się, dzięki czemu po pewnym czasie użytkowania nie będzie efektu ślizgania się palców.

Klawisze osadzone są w tzw. obudowie zamkniętej, która nadaje sprzętowi solidnego wyglądu oraz zdecydowanie poprawia stabilność całej konstrukcji. Przełączniki przymocowane są do metalowej płyty pomalowanej na biało. Taki zabieg znacząco poprawia efekt podświetlania.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Tworzywo, z którego wykonana jest obudowa DreamKey jest grube i mocne. Matowy kolor oraz wyczuwalna pod palcami faktura (również na klawiszach) sprawiają, ze na powierzchni nie widać odcisków palców.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX RedNa spodzie klawiatury znajdziemy dwie rozkładane nóżki, które pozwalają na uniesienie i tak już wysokiego profilu urządzenia oraz cztery gumowe podkładki, które idealnie stabilizują oraz gwarantują przyczepność DreamKey do blatu biurka, nawet podczas emocjonującej rozgrywki.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Łączność z komputerem zapewnia przewód USB-C o długości 1,8 metra. Jest on bardzo elastyczny, dzięki czemu możemy bez problemu przeprowadzić go przez rynienki na spodzie klawiatury, tak aby nie plątał się po biurku. Szkoda tylko, że przewód nie jest w oplocie.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Bardzo miłym dodatkiem, którego często brakuje w innych modelach gamingowych, jest zawleczka do wyciągania klawiszy oraz zestaw 8 zapasowych capów o różnej wysokości. Dla mnie jest to fantastyczne rozwiązanie, głównie z powodu moich kotów, które lubią dobrać się do niepilnowanej klawiatury i wyciągnąć klawisze, których dokupienie potem graniczy z cudem. Osoby, które nie mają problemów z domowymi złodziejami, mogą dodatkowe capy wykorzystać np. jako oznaczenie klawisza, do którego przypisane jest makro.

Cała konstrukcja jest sztywna i dobrze spasowana. Klawiatura nie ugina się pod naciskiem.

Klawisze, podświetlenie i oprogramowanie

Dream Machines DreamKey wyposażono w obecnie najlepsze pod względem jakości, dostępne na rynku przełączniki Kailh BOX Red. Charakteryzują się one wytrzymałością na poziomie 80 milionów kliknięć oraz spełniają normę szczelności IP56, czyli są pyło- i wodoodporne. Aktywacja wymaga jednolitej siły nacisku na poziomie 49 g. Klik jest delikatny, bez metalicznego pogłosu, a próg aktywacji praktycznie nie jest wyczuwalny. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią grać lub pisać w nocy, gdy inni domownicy śpią. Przełączniki Red przygotowane są głównie z myślą o rozgrywce multiplayer, przede wszystkim ze względu na krótki skok aktywacji oraz natychmiastową reakcję. To idealny kompromis pomiędzy przełącznikami brązowymi a tradycyjnymi czerwonymi – są pozbawione kliku i nie powodują problemów przy pisaniu.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Pod dłuższymi klawiszami, takimi jak spacja, backspace, shift czy enter znajdziemy dodatkowe wsporniki stabilizujące Kailh. Stabilizatory są smarowane i zapewniają równe kliknięcie na całej długości przycisków.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

DreamKey wyposażony jest w N-key rollover, co w praktyce oznacza, że możemy jednocześnie nacisnąć wszystkie klawisze i każdy z nich zostanie zarejestrowany. Dodatkowo, dzięki kombinacji klawisza Fn + funkcyjnych możemy sterować multimediami, uruchomić stronę startową w przeglądarce czy kalkulator. Również za pomocą kombinacji Fn+ Ins, Del, PgUp itd. możemy zmieniać ustawienia podświetlania klawiatury. Ze względu na to, że klawisze nie są opisane ich dodatkową funkcją, skrótów należy nauczyć się na pamięć lub skorzystać z dobrodziejstwa przygotowanego przez producenta oprogramowania, o którym nieco później.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Klawiatura DreamKey oferuje pełne podświetlenie RGB, z możliwością wybrania jednego z 16 trybów świetlnych. Każdy z efektów oferuje płynną animację. Zmiany ustawień możemy dokonywać za pomocą skrótów klawiszowych oraz przy pomocy oprogramowania. Do dyspozycji mamy całą paletę RGB,i podobnie jak w przypadku innych klawiatur, kolor ustawiamy za pomocą modyfikacji poszczególnych składowych.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Podświetlenie jest wyraźne, klawisze podświetlone są jedynie od spodu, same nie przepuszczają światła.  Należy traktować je jako bardzo efektowny dodatek wizualny. Klawiatura nawet po odpięciu zapamiętuje nasze ustawienia. Jeżeli ktoś potrzebuje jednak widzieć oznaczenia klawiszy to ma możliwość wymiany keycapów we własnym zakresie. Warto mieć to na uwadze przed zakupem.

Aplikacja producenta jest intuicyjna i działa płynnie, co więcej – dostępna jest również w języku polskim. Oferuje ona dużą ilość opcji konfiguracji urządzenia. Za jej pośrednictwem możemy sterować:

 • podświetleniem;
 • wybrać profil;
 • przypisać funkcję pod wybrany klawisz;
 • uruchomić gaming mode – do wyboru dezaktywacja atl+tab, alt+F4, shift+tab, win key;
 • tworzyć makra.

Aplikacja pozwala na zapamiętanie makr, które możemy budować z listy lub nagrywać w czasie rzeczywistym. Aby nagrać makro wystarczy wcisnąć przycisk nagraj, w zakładce makro. Istnieje także możliwość nagrania kliknięć myszą.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

W sekcji podświetlania możemy wybrać jeden z szesnastu dostępnych efektów oraz ustawić kolor, zarówno dla pojedynczych przycisków, bloków jak i dla całej klawiatury. Co więcej, możemy sterować również prędkością animacji oraz poziomem jasności podświetlenia. Wyboru koloru dokonujemy za pomocą koła barw lub ręcznie wpisując kod koloru RGB.

Podsumowanie i ocena

Dream Machines DreamKey Red to klawiatura przeznaczona dla osób, które wiedzą czego chcą i nie boją się niecodziennych rozwiązań, a przede wszystkim stawiają na sprzęt wysokiej jakości. Mniej doświadczonych graczy czy użytkowników w pierwszym kontakcie może odstraszyć brak opisanych grzbietów przycisków, chociaż obawy te według mnie są bezpodstawne. Boczny grawer jest świetnym rozwiązaniem, głównie dla żywotności oznaczeń.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

A skoro o żywotności mowa, zastosowane przełącznik Kailh BOX Red wytrzymają nawet 80 milionów kliknięć, dzięki czemu możemy być pewni, że klawiatura pozostanie z nami na wiele lat. Przełączniki te z powodzeniem mogą konkurować z Cherry MX Red Silent, sprawdzają się zarówno podczas grania jak i pisania. Jest to zasługa niskiego punktu aktywacji, błyskawicznego odbicia oraz przyjemnego dźwięku klikania, który nie jest zbyt głośny i nie będzie przeszkadzał domownikom podczas naszych nocnych sesji.

Dodatkowo DreamKey jest odporny na kurz oraz zalanie, co w przypadku wielkich emocji podczas grania czy zwykłej nieuwagi może być przyczyną śmierci klawiatur innych producentów. Materiał PBT, z którego wykonane są klawisze zapewni im trwałość i zabezpieczy przed ścieraniem. Dostępne w zestawie klawisze przydadzą się do personalizacji klawiatury lub uratują w przypadku posiadania w domu psotnych zwierzaków lub dzieciaków.

Dream Machines DreamKey Kailh BOX Red

Solidna konstrukcja oraz zestaw czterech gumowych stopek zapewniają DreamKey pełną stabilność na biurku. Dodatkowym atutem jest odłączany kabel USB-C, szkoda tylko, że nie jest w oplocie. Zdecydowanie jest to sprzęt, który warto brać pod uwagę w tej klasie cenowej, ponieważ jest to idealny stosunek ceny do jakości. Model ten sprawdzi się zarówno podczas grania jak i codziennego użytkowania.

Ocena 8/10

Zalety

 • Stosunek ceny do jakości;
 • Solidna konstrukcja i wysoki profil klawiszy;
 • Przełączniki Kailh BOX Red;
 • Odpinany kabel USB-C;
 • Atrakcyjna cena;
 • Odporna na kurz i zalanie;
 • Bardzo mocne podkładki antypoślizgowe;
 • Wytrzymałe klawisze;
 • Świetny minimalistyczny design;
 • Opis klawiszy na boku;
 • Dodatkowy zestaw zapasowych keycapów;
 • Podświetlenie RGB z możliwością zaawansowanej edycji animacji i kolorów za pomocą klawiatury oraz aplikacji;
 • Intuicyjna aplikacja producenta.

Wady

 • Przewód USB bez oplotu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię