Strona głównaGryAktualnościŚwiatowa Organizacja Zdrowia oficjalnie wpisuje uzależnienie od gier na listę chorób

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie wpisuje uzależnienie od gier na listę chorób

Sprawdzali, testowali, badali, aż w końcu zapowiedzi (Uzależnienie od gier już w przyszłym roku na liście chorób? WHO jest coraz bliżej celu) stały się faktem. Uzależnienie od gier zostało oficjalnie uznane za chorobę i wpisane na listę przygotowywaną przez Światową Organizację Zdrowia.

Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się mniej więcej rok temu. Wtedy jednak wszyscy myśleli, że na zapowiedziach się skończy. Niestety, rzeczywistość okazała się dla graczy brutalna. I to mimo protestów wielu organizacji zrzeszających pracowników z branży twórców gier. Sytuacja nie jest bowiem tak jednoznaczna jak chciałoby ją widzieć WHO i istnieje wiele badań, które odrzucają gry jako potencjalny powód uzależnienia.

Zobacz: Znany streamer Ninja obwinia rodziców o uzależnienie dzieci od Fortnite

WHO poszła jednak po linii najmniejszego oporu i zdefiniowała uzależnienie od gier jako “zachowania cechujące się brakiem kontroli nad grami i poświęcaniem im więcej czasu niż innym czynnościom”. I to wszystko bez szerszego kontekstu, który mógłby wpłynąć na takie, a nie inne traktowanie gier przez konkretną jednostkę.

WHO oczywiście posiłkuje się badaniami i przykładami, a stworzenie nowej jednostki chorobowej opisuje jako początek prac nad odpowiednimi terapiami i środkami zapobiegawczymi. W całej tej sytuacji jest jednak przynajmniej jedna dobra wiadomość – nowa definicja wejdzie w życie dopiero w 2022 roku.

Czy Waszym zdaniem decyzja WHO jest słuszna?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię