Strona głównaGryAktualnościValorant – anti-cheat startuje wraz z komputerem i działa z uprawnieniami administratora...

Valorant – anti-cheat startuje wraz z komputerem i działa z uprawnieniami administratora nawet gdy nie grasz

Riot – twórcy Valorant są na wojennej ścieżce z oszustami, którzy zalali  ich najnowszą grę. Według informacji jaka pojawiła się w serwisie Reddit, opracowany przez deweloperów anti-cheat uruchamia się wraz z komputerem i pozostaje aktywny nawet gry nie gramy. To budzi bardzo duże zastrzeżenia co do bezpieczeństwa komputerów graczy.

Jądro aplikacji anti-cheat znajduje się w pliku vgk.sys i uruchamia się podczas startu systemu. Aby go wyłączyć, musisz zmienić nazwę pliku sterownika, aby ten nie ładował się po restarcie komputera. Można też go odinstalować, ale zostanie ponownie zainstalowany po uruchomieniu gry.

Zobacz: Valorant – Cheaterzy zalali grę i pokazują w sieci filmy ze swoimi wyczynami. Co…

Głównym problemem jaki został wykryty jest to, że aplikacja pozostaje aktywna nawet w momencie gdy nie gramy w Valorant. Jest ona uruchomiona na poziomie 0 jądra systemu Windows, co oznacza, że od momentu uruchomienia ma zawsze uprawnienia administratora. Dla odmiany BattleEye oraz EasyAntiCheat ładują się podczas uruchomienia gry i zamykają wraz z jej wyłączeniem.

Zobacz: Valorant – Riot Games banuje kupowane konta z dostępem do bety

Okazuje się, że jest to zamierzone działanie. Można zrozumieć twórców gry, którzy chcą pozbyć się z Valorant oszustów, jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa takie działanie jest karygodne. Aplikacja, której nie można wyłączyć uruchamiająca się z pełnymi uprawnieniami może zostać wykorzystana jako rootkit do przejęcia kontroli nad komputerem. Nie oszukujmy się ekipa Riot nie jest nieomylna i nie tworzy oprogramowania, którego nikt nie złamie. A to może pozwolić na stworzenie sieci komputerów zombie lub przejęcie danych do kont bankowych. Dobra już więcej nie podopowiadam.

Zobacz: Valorant: gracze ujawniają czwartą mapę

Teraz ruch po stronie Twórców gry. Powinni szybko wycofać się ze stosowania aplikacji i wymyślić lepszy sposób na walkę z oszustami. Bo teraz to jest strzelanie do mrówki z armaty, może oberwać wielu niewinnych.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

1 KOMENTARZ

  1. Po zainstalowaniu valoranta, riot kazał mi zrestartować komputer właśnie po to żeby ich anti cheat zadziałał, od 2 godzin komputer się nie włącza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię