Strona głównaWiadomościW przyszłym roku monitory TN staną się lepsze od IPS? Tak twierdzi...

W przyszłym roku monitory TN staną się lepsze od IPS? Tak twierdzi AOC

Nie ma monitorów idealnych, o czym doskonale wiedzą przede wszystkim gracze. Pojawia się jednak szansa, że w przyszłym roku na rynku zadebiutują modele, które ideałowi będą dość bliskie. Firma AOC zapowiedziała niespotykaną wręcz jakość w matrycach TN. Lepszą nawet od IPS!

Aktualna sytuacja z monitorami komputerowymi wygląda tak, że mamy trzy technologie produkowania matryc. Na jednym końcu są panele TN, które są tanie, szybkie, ale słabo odwzorowują barwy i mają kiepskie kąty widzenia. Po drugiej stronie znajdują się matryce IPS, które mają dobre kąty i świetne kolory, ale są droższe i dużo wolniejsze. Gdzieś po środku znaleźć można modele VA, która są pewnego rodzaju kompromisem. Poza tym, tuż za rogiem znajdują się modele OLED, które mają zrewolucjonizować rynek. Jednak sytuacja może się diametralnie zmienić już w przyszłym roku. Firma AOC zapowiedziała monitory TN o niespotykanej do tej pory jakości i kolorach lepszych niż w matrycach IPS.

W przyszłym roku firma AOC ma wprowadzić do sprzedaży nowe monitory dla graczy Agon3. Będą one wyposażone w 27-calowe matryce TN produkowane przez AU Optronics. Rozdzielczość ma wynieść 2560 x 1440 pikseli, a częstotliwość odświeżania to 144 Hz. Na sklepowe półki trafi model obsługujący AMD FreeSync 2 oraz Nvidia G-Sync. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma w nich nic nadzwyczajnego, ale pierwsze objawy „małej rewolucji” można dostrzec już przy czasie reakcji matrycy, który ma wynieść 0,5 ms. Zapewne chodzi o parametr GtG (między odcieniami szarości), ale i tak jest to krok w dobrą stronę. Dodatkowo modele z obsługą AMD FreeSync 2 ma obsługiwać HDR, chociaż jest to lekko naciągane. W przypadku technologii Czerwonych wystarczy bowiem jasność 400 cd/m2, aby do monitora przykleić naklejkę HDR. Nvidia wymaga przynajmniej 1000 cd/m2.

Jednak największa rewolucja ma przyjść w kwestii reprodukcji kolorów. Matryce TN wypadają pod tym względem zauważalnie gorzej od IPS, ale są za to szybsze i tańsze. Alfonso Clemente z AOC twierdzi, że w przyszłym roku się to zmieni. Według niego na rynku zadebiutują monitory z panelami TN o niespotykanej dotąd jakości obrazu i lepszej reprodukcji kolorów niż w technologii IPS. Clemente dodał, że cudów nie należy się spodziewać w kwestii kątów widzenia, ale te przecież nie są graczom specjalnie potrzebne, w czym należy przyznać mu sporo racji. Nie pozostaje nam zatem nic innego niż tylko niecierpliwie czekać na premierę nowych monitorów AOC AGON3. Model z FreeSync 2 ma zadebiutować w kwietniu, a wariant z G-Sync w maju. Ceny to odpowiednio 599 i 699 dolarów.

Źródło: PCGamesN

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię