Strona głównaRecenzjeAkcesoriaWD Black Game Drive P10 2 TB – test zewnętrznego dysku dla...

WD Black Game Drive P10 2 TB – test zewnętrznego dysku dla graczy

Żyjemy w czasach, gdy wszystko może być dla graczy – chłodzenie procesora, pamięci RAM, wentylator czy nawet zewnętrzny dysk twardy. Ten ostatni wprowadziła do swojej oferty marka WD, czyli Western Digital. Co ma do zaoferowania model Game Drive P10 o pojemności 2 TB?

Nie lubię trendu, w ramach którego producenci do wszystkiego przyklejają łatkę „sprzętu dla graczy”. Często wystarczy dodać diody LED, aby tego typu napis pojawił się na obudowie. Nie tak powinno to działać. Powiem też szczerze, że w przypadku WD Black Game Drive P10 też mi się nie podoba, że jest on reklamowany jako dla gamerów. Chociaż muszę być sprawiedliwy i w tym przypadku oddać, że jest to urządzenie, z którego gracze rzeczywiście mogą skorzystać. Co nie zmienia faktu, że to dość standardowy dysk zewnętrzny, tylko po prostu trochę szybszy od konkurencji.

WD Black Game Drive P20

Specyfikacja

Pod względem specyfikacji WD Black Game Drive P10 nie wyróżnia się niczym konkretnym. Testowany przez nas model ma pojemność 2 TB, czyli najmniejszą oferowaną w przypadku tego produktu. Z komputerem łączy się przy pomocy interfejsu USB 3.2 Gen 1, czyli po prostu USB 3.0 5 Gb/s. Możemy go podłączyć też do PlayStation 4 z oprogramowaniem w wersji co najmniej 4.50, Xbox One oraz macOS od 10.11. Jego wymiary to 118 x 88 x 12,8 mm. Metalowa obudowa częściowo pełni rolę radiatora, a gumowe nóżki powodują, że stabilniej trzyma się podłoża, np. blatu biurka. Na minus zasługuje natomiast brak złącza USB-C i krótki kabel dołączany w zestawie. No i to w sumie tyle.

 • Pojemność: 2 TB
 • Interfejs: USB 3.2 Gen 1
 • Złącze: USB micro B
 • Kompatybilność: PS4 (od 4.50), Xbox One, maOS 10.11+, Windows 8.1 i 10
 • Wymiary: 118 x 88 x 12,8 mm
 • WD Black Game Drive P20

Wydajność

No dobrze, to skoro dysk jest dedykowany graczom, to przynajmniej cechuje się wyższą wydajnością, prawda? Prawda (na szczęście). WD Black Game Drive P10 uzyskuje sekwencyjny odczyt i zapis w przedziale 130-140 MB/s, dzięki czemu może śmiało konkurować z napędami wewnętrznymi HDD o prędkości 5400 obr./omin. A to sprawia, że bez problemu zainstalujecie na nim gry. Powiem więcej, sprawdziłem to na kilku przykładach i poza dłuższym czasem wczytywania (na naszej platformie gry instalowane są na dysku SSD SATA) nie dało się zauważyć żadnych różnic. Zatem granie jest po prostu komfortowe. Tak samo powinno to działać na PlayStation 4 i Xbox One, które i tak korzystają z dysków HDD.

Standardowo przeprowadziłem też test kopiowania kilku plików pomiędzy tą samą partycją dysku. Wyniki możecie zobaczyć poniżej.

Podsumowanie

WD Black Game Drive P10 o pojemności 2 TB to bardzo solidny dysk. Jest świetnie wykonany i czuć, że mamy do czynienia z produktem premium. Jest przy tym szybki, oczywiście jak na zewnętrzny napęd HDD, dzięki czemu spokojnie można na nim instalować gry. To dobry, ładny i funkcjonalny sprzęt. Rzecz w tym, że kosztuje ponad 500 zł. To sporo, biorąc pod uwagę, że nie oferuje niczego nadzwyczajnego. Co więcej, ma kilka wad, a najważniejszą jest brak złącza USB-C. Nie jestem przekonany, czy to wystarczy. Mam wrażenie, że producent mógł się trochę bardziej postarać. Nie zmienia to faktu, że jeśli szukacie szybkiego, pojemnego, wytrzymałego i zewnętrznego dysk HDD do komputera lub konsoli, to WD Black Game Drive P10 będzie dobrą propozycją.

Ocena: 7/10

Zalety

 • jakość wykonania
 • wydajność
 • pojemność

Wady

 • brak USB-C
 • cena
 • nie oferuje nic nadzwyczajnego

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię