Strona głównaGadżetyWorld of Tanks: Battlegrounds - planszówka w świecie WoT

World of Tanks: Battlegrounds – planszówka w świecie WoT [recenzja]

World of Tanks to już nie tylko gra na komputery i konsole czy telefony. Wspólnie z firmą TM Toys, Wargaming zaprezentował planszówkę World of Tanks: Battlegrounds.

World of Tanks ma sporą szansę stać się ewenementem jeśli chodzi o gry planszowe. Z dwóch powodów – po pierwsze, niewiele jest na rynku planszówek powiązanych z uniwersum gier komputerowych, a jeszcze mniej z tak mocnymi i znanymi markami jak World of Tanks. Po drugie – gra oferuje kilka trybów rozgrywki, w tym… wariant solo, którego byłem najbardziej ciekaw.

Zawartość pudełka i wykonanie

Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu gry było odrobinę… rozczarowujące. Nie znajdziemy tu żadnych figurek czołgów, większość elementów została wykonana z (grubego i solidnego, to trzeba przyznać) kartonu, jedyny wyjątek to pionki, wykonane z drewna. Moje rozczarowanie było wywołane bardziej faktem, że liczyłem na coś pokroju metalowych pionków do Monopoly niż jakimikolwiek zapowiedziami producenta, nie ma tu więc niczyjej winy. Plansza do gry również jest z grubej tektury i na pierwszy rzut oka wygląda całkiem porządnie, chociaż sposób składania może budzić pewne obawy co do tego, jak długo przetrwa.

World of Tanks Battlegrounds 1

Zestaw do gry jest całkiem pokaźny. Składają się na niego nie tylko pionki i plansza, ale też karty 12 czołgów, z których każdy ma inne właściwości poruszania się i strzału, żetony lokacji, karty niewypałów oraz punktacje czołgów. Nasze czołgi mogą też zyskiwać stałe lub tymczasowe modyfikacje, jak dodatkowy pancerz czy strzał. Niestety, dla fanów wirtualnego WoT mam złą wiadomość – statystyki poruszania się i strzału czołgów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, ani tą wirtualną, ani tym jak dany czołg sprawował się na polu bitwy – zostały określone jedynie na potrzeby rozgrywki na stole.

Tryby gry World of Tanks: Battlegrounds

W World of Tanks: Battlegrounds można grać na 4 sposoby:
– Bitwa (2-4 osób)
– Bitwa drużynowa (4 osoby)
– Tryb familijny (2-4 osób)
– Solo

Nie będę tutaj szczegółowo rozpisywał zasad każdego z trybów – po to w zestawie zawarto szczegółową instrukcję w kilku językach. W skrócie, w trybach dla kilku graczy losujemy lub wybieramy kilka z 12 dostępnych czołgów, poruszamy się po planszy zgodnie z parametrami danego modelu i zbieramy punkty za przejmowanie rozłożonych na planszy żetonów lokacji i / lub niszczenie czołgów przeciwników.

World of Tanks Battlegrounds 3

Uwierzcie mi – to duży skrót. Już dawno fani planszówek przyzwyczaili się chyba, że czasy prostego chińczyka i warcabów dawno minęły (jeszcze tylko szachy się jakoś trzymają) i teraz przygodę z grą trzeba zacząć od poświęcenia 30 minut na przestudiowanie zasad. Gry z pewnością zyskały przy tym na atrakcyjności i rozbudowaniu, ale nie czarujmy się – Battlegrounds to i tak zasady gry logicznej, ubrane w opakowanie z World of Tanks. Szczególnie wyraźnie widać to w trybie Familijnym, który jest wariacją Memory Game – zabawy w szukanie par obrazków wśród żetonów na stole. To absolutnie żadna wada – tyle, że trzeba mieć na uwadze, iż zasady gry w każdym z trybów dalekie będą od tego co znamy z komputerów i konsol.

Zobacz: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta do World of Tanks PC!

Najbardziej intrygujący jest w Battlegrounds tryb Solo. Gramy w nim przeciwko wirtualnej artylerii. Nasz czołg standardowo strzela i zbiera żetony lokacji, z których musi układać pary, a następnie losuje współrzędne, w które strzela artyleria. Strzał przeciwnika w lokację na planszy odbiera nam ją, a w nasz czołg – niszczy go. Każda zebrana para lokacji to jeden punkt, a punkty przekładają się na rangi (wyrażane gwiazdkami).

World of Tanks Battlegrounds 4

Czy w takim razie warto zainteresować się bliżej World of Tanks: Battlegrounds? Jeśli jesteś fanem WoT i oczekujesz czegoś bardzo wiernego grze – tutaj tego nie znajdziesz. Battlegrounds to po prostu ciekawa wariacja na temat gry logicznej, do pogrania z rodzinką albo znajomymi, gdy znudzi Wam się oglądanie śmiesznych filmików na Youtube. Choć oferuje tryb solo, jest on tylko ciekawostką i nie sądzę żeby ludzie spędzali przy nim długie godziny bo w planszówkach najważniejsza jest zabawa z drugim człowiekiem. Za to jako gra imprezowa sprawdzi się z pewnością znakomicie. A ponieważ do kompletu dołączony jest kod na konto premium w WoT, zapewne może być dobrym startem do wersji elektronicznej.

Ocena: 8/10

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię