Strona głównaPoradnikiGry10 najlepszych gier hack’n’slash

10 najlepszych gier hack’n’slash

Wielu graczy zapytanych o pierwszą grę hack’n’slash, jaka w pierwszej kolejności przychodzi im na myśl, odpowie – Diablo. Jednak nie samym Diablo człowiek żyje i jest o wiele więcej tytułów, które warto wypróbować. Specjalnie dla Was wybraliśmy 10 najlepszych gier z gatunku, w które można zagrać zamiast w Diablo.

Istniej wiele innych świetnych gier z gatunku hack’n’slash, w które warto zagrać. Abyście nie musieli szukać długo i tracić pieniędzy na gry, które okażą się kiepskie, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych naszym zdaniem tytułów „diablopodobnych”. Kolejność teoretycznie czysto przypadkowa, chociaż nie w przypadku pierwszej pozycji.

Path of Exile

Chociaż nie zwracałem szczególnej uwagi na kolejność wymienionych gier, to zdecydowanie Path of Exile powinno znaleźć się na pierwszym miejscu, jako największa konkurencja dla Diablo. W zasadzie można pokusić się o twierdzenie, że jest to gra, która jest lepsza od serii Diablo i z pewnością będzie stanowić zagrożenie dla nadchodzącego Diablo 4.

Path of Exile zostało wydane w 2013 i pomimo blisko 7 lat na karku nadal ma rzeszę fanów i stanowi swoisty ewenement na tle innych gier hack’n’slash. Już od dnia premiery PoE zostało udostępnione całkowicie za darmo, ale w żadnym wypadku nie widać tego po samej grze. Ekipa odpowiedzialna za grę – Griding Gear Games – dała z siebie naprawdę dużo i przygotowała żywotny tytuł, który może konkurować z każdym płatnym przedstawicielem gatunku.

Grę rozpoczynamy w więziennym statku od wyboru klasy postaci, których do dyspozycji mamy aż siedem – maruder, łowca, wiedźma, szermierz, kapłan, cień, szlachcianka. Z czego ostatnią klasę musimy odblokować uwalniając podczas gry w trzecim akcie inną postacią.  Następnie trafiamy na wyspę Wraeclast, która jest miejscem gdzie trafiają skazańcy.

Dalej jest niemal klasycznie, czyli siepanie wrogów różnej maści w ilościach wręcz hurtowych, wymiana ekwipunku na coraz mocniejszy oraz rozwój drzewka umiejętności. I tu do chodzimy do małego problemu, bo drzewko umiejętności w praktyce nie jest drzewkiem tylko ogromnym rozgałęzionym drzewem. Jest ono wspólne dla wszystkich klas postaci, przez co początkowo wybrana profesja może być nieco bardziej uniwersalna. Maruder rzucający czary nie powinien nikogo dziwić. Jednak takie podejście do rozwoju postaci powoduje, że gra ma dość wysoki poziom trudności. Przejście niektórych bossów wymaga bardzo dużo doświadczenia ze strony gracza.

Co więcej, deweloperzy nie spoczęli na laurach i cyklicznie wprowadzają do gry ulepszenia oraz kolejne rozszerzenia, które uatrakcyjniają dodatkowo grę. Obecnie trwają prace nad PoE 2, które w rzeczywistości będzie aktualizacją gry, wprowadzającą dodatkowe lokacje oraz nowy wątek fabularny.

Path of Exile jest zatem pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów gatunku. Nie macie nic do stracenia, bo gra jest za darmo, a dostępne mikropłatności nie zaburzają balansu rozgrywki.

Path of Exile na: PC, Xbox One oraz PS4

Dungeon Siege II

Kolejną pozycją jest druga i zarazem najlepsza, moim zdaniem, część serii Dungeon Siege. Cechuje się ona poprawioną mechaniką rozgrywki, dzięki czemu (w przeciwieństwie do jedynki) gra nie gra się już sama. Tytuł trafił na PC w 2005 roku spod ręki ekipy Gas Powered Games. W porównaniu z jedynką zdecydowanie lepiej został potraktowany rozwój postaci. Kolejne poziomy umiejętności zyskujemy dzięki praktyce, podobnie jak w Skyrim. Im dłużej walczymy mieczem tym, lepiej sobie radzimy i tym większe obrażenia zadajemy oraz uczymy się nowych ataków specjalnych. Analogicznie wygląda sytuacja dla czarów.

To co wyróżnia Dungeon Siege II od innych gier to możliwość prowadzenia drużyny składającej się z maksymalnie 6 osób, z możliwością swobodnego przełączania aktywnego bohatrera. Reszta drużyny sterowana jest przez AI. Zrezygnowano tu z typowego wybierania klasy postaci, ta definiowana jest przez rozwój najczęściej używanych umiejętności. Dla każdej z klas dostępne są specjalne moce, których użycie w odpowiednim momencie może przechylić szalę zwycięstwa w walce i uratować drużynę od śmierci.

Dodatkowymi towarzyszami podczas przemierzania świata są muły, które możemy wykorzystać do dźwigania „śmieci” jakie będziemy zbierać po drodze, oraz bestie, które pomogą nam w walce. Za zachowanie się przeciwników odpowiedzialny jest autorski system Coach AI. Mapy oraz dostępne zadania zbudowane są tak, że będziemy musieli wracać do poprzednich lokacji w celu ich realizacji.

Akcja Dungeon Siege II rozgrywa się w znanym z pierwszej części świecie Aranna. Kraina pogrążona jest w wojnie domowej, a my, bo któż by inny, musimy położyć kres tyranii złego Valdisa. Droga do zwycięstwa jest oczywiście długa, a po drodze czeka nas praktycznie nieustanna walka.

Gra doczekała się również dodatku Broken World, wprowadzającego zupełnie nową kampanię oraz dwie nowe „klasy postaci”. Fabuła dodatku dzieje się w rok po wydarzeniach z podstawowej wersji gry, świat został niemal kompletnie zniszczony, rasa elfów odizolowała się od innych ras. Powrócił także nasz główny antagonista z pierwszej części gry, który teraz jej naszym głównym przeciwnikiem. Przejście dodatku to dodatkowe 10 godzin zabawy. Co więcej, gra premiuje przechodzenie na coraz wyższych poziomach trudności podobnie jak Diablo 2.

Dungeon Siege II dostępny jest na PC.

The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut

The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut to w zasadzie trzy gry w jednym. Jest to samodzielna produkcja, w skład której wchodzą trzy wydane wcześniej części Adventures of Van Helsing. Zostały one połączone w całość i wzbogacone o dodatkową zawartość. Za grę odpowiada ekipa ze studia Neocore Games.

Adventures of Van Helsing jest typowym przedstawicielem gatunku H’n’S, I sprowadza się do siekania kolejnych zastępów wrogów. Gracz wciela się w potomka Van Helsinga i kontynuuje jego działo. Wraz ze swoją towarzyszką, duchem o imieniu Katrina, udajemy się do krainy Borgovia, aby walczyć z nękającymi ją potworami. W walce wykorzystujemy zarówno broń białą, palną oraz czary. Do dyspozycji mamy 6 klas postaci, różniących się miedzy sobą stylem walki oraz preferowanym orężem. Całość dopełniają umiejętności specjalne, rozwijane w dedykowanym drzewku.

Gra zapewnia zabawę na około 50 godzin, potem na graczy czeka jeszcze multiplayer z trybami Touchdown, Arena oraz Battle Royale.

The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut dostępny jest na PC

Throne of Darkness

Throne of Darkness to nieco leciwa już produkcja pochodząca z 2001 roku, stworzona przez studio Climax Studios. Akcja gry rozgrywa się w feudalnej Japonii. Naszym zadaniem jest pokonanie Księcia Ciemności i jego armii. Grać możemy zarówno solo, jak i w drużynie. Gracz kieruje jednym z czterech samurajów , którzy szukają zemsty za zabicie mistrza klanu, do którego należą.

Naszymi przeciwnikami jest około 30 rodzajów potworów z mitologii japońskiej, wśród których są zarówno nieumarli, jak i różnego rodzaju demony. Na gracza czeka dziesięć poziomów, na których do wykonania mamy wiele misji pobocznych.

W grze dostępnych jest siedem postaci samurajów, z których możemy wybrać czterech. Każdy z nich ma unikalne cechy i atrybuty. Pozostałym członkom ekipy możemy wydawać rozkazy wybierając je z listy 30 dostępnych. W zanadrzu mamy również arsenał 80 czarów.

Throne of Darkness dostępny jest na PC.

Torchlight II

Torchlight II, podobnie jak pierwsza część, została stworzona przez Runic Games, studio założone przez twórców Diablo. Akcja dwójki rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z części pierwszej. Gracz wciela się w rolę archetypowego bohatera pogromcy wszelkiego zła. Naszym zadaniem jest odnalezienie opętanego przez mroczne siły alchemika, jednego z bohaterów  jedynki.

Świat przedstawiony w drugiej części jest znacznie bardziej rozległy i otwarty, nie jesteśmy już zamknięci w kopalniach, dlatego zdecydowanie dwójka bardziej przypadła mi do gustu. Dodatkowo na mapach generowane są losowo różne wydarzenia i potwory, których zabicie przynosi dodatkowe korzyści. Podobnie jest z generowanymi losowo lochami.

Do wyboru mamy cztery klasy postaci: maga, inżyniera, barbarzyńcę oraz przybysza posługującego się bronią palną. Każdej z postaci możemy dobrać płeć, wygląd oraz zwierzęcego towarzysza, który pomoże nam w walce, jak i będzie służył za kuriera zanoszącego niepotrzebne graty do miasta na sprzedaż.

Dwójka wprowadziła tryb kooperacji, który umożliwia wspólne przejście gry zarówno przez Internet, jak i sieć LAN. Dodatkowo wprowadzony został tryb Gra Plus, który umożliwia kontynuowanie rozgrywki na wyższym poziomie trudności. Całość została zrealizowana w nieco bajkowym stylu, co zdecydowanie pasuje do całości.

Fani Diablo podczas grania z pewnością rozpoznają znajome motywy muzyczne. Gra dodatkowo kipi humorem oraz zawiera wiele smaczków nawiązujących do filmów i innych elementów popkultury. We wrześniu zeszłego roku Torchlight II trafił również na konsole PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

Victor Vran

Victor Vran został stworzony przez bułgarskie studio Haemimont Games odpowiedzialne, ze kilka gier serii Tropico. W grze wcielamy się w tytułowego Victora Vrana, który jest łowcą potworów. Klimatycznie gra przypomina nieco Van Helisinga. Naszym głównym zdaniem jest odnalezienie starego przyjaciela w Zagoravii, krainie opanowanej, a jakże by inaczej, przez potwory.

Tak jak w przypadku każdej innej gry H’n’S  także tutaj czekają na nas zastępy potworów do ubicia. A pomoże nam w tym różnorakie uzbrojenie, od zwykłych mieczy przez topory aż po pistolety. W odróżnieniu jednak od innych gier tego typu, mechanika walki nastawiona jest bardziej na element zręcznościowy i stawia zarówno na moc oręża, jak i umiejętności samego gracza.

Do dyspozycji mamy wyłącznie jednego bohatera, jednak dzięki rozbudowanemu systemowi rozwoju postaci, opartemu na umiejętnościach przypisanych do poszczególnych broni, zyskujemy bardzo dużą swobodę w doborze stylu gry. Dodatkowo w czasie gry uczymy się posługiwać demonicznymi mocami, znacznie zwiększającymi naszą potęgę.

Dostępny jest tryb multiplayer, dający możliwość kooperacji jak i walki przeciwko innym graczom. Gra dostępna jest na PC, Xbox One i PS 4, a w wersji Overkill Edition również na Nintendo Switch.

Wolcen: Lords of Mayhem

Chociaż Wolcen zadebiutował w 2016 w ramach Wczesnego Dostępu na Steam to finalnej wersji doczekaliśmy się dopiero w tym roku. Premiera gry miała miejsce 13 lutego, więc jest to jeszcze świeżynka, która boryka się z popremierowymi bolączkami. Wolcen: Lords of Mayhem w swojej finalnej wersji doczekał się trybu sieciowego i licznych poprawek.

To co wyróżnia Lords of Mayhem spośród innych gier H’n’S to swoboda rozgrywki oraz rozwoju bohatera. Twórcy odeszli trochę od schematów gatunku i postawili na wiele autorskich rozwiązań, znacząco urozmaicających rozgrywkę. Cytując jedną z opinii w sieci:

To pierwsza gra, w której czuć potęgę maga.

Wolcen: Lords Of Mayhem utrzymany jest w mrocznej stylistyce dark fantasy. Gracz wciela się w postać ocaloną przez oficera Zjednoczonej Republiki Ludzi Geralda Heimlocka. Po tym, wraz z przyjaciółmi wstępuje do akademii wojskowej, gdzie staje się potężnym wojownikiem. Następnie główny bohater zostaje przydzielony do oddziałów Heimlocka, których celem jest przejęcie stolicy wroga. W czasie działań wojskowych zdobywane miasto niszczą podziemne istoty, które teraz stają się naszym głównym przeciwnikiem.

Ostatecznie czeka nas siepanie tysięcy potworów przy pomocy broni białej, łuków lub magii. Twórcy gry nie poszli jednak schematem typowym dla gier HNS  i prowadzili nieco świeżości w gatunku. Jedną ze zmian jest wprowadzenie asymetrycznej zbroi, dzięki czemu możemy nosić różne rodzaje pancerza na prawym i lewym ramieniu. Zrezygnowano również ze standardowych drzewek umiejętności, na rzecz zdolności pasywnych rozmieszczanych na obrotowej tarczy. Umiejętności te tworzą pomiędzy sobą różnorakie synergie, co w połączeniu z umiejętnościami aktywnymi oraz statystykami daje nam niesamowite możliwości w sposobie rozwoju postaci.

Wolcen: Lords Of Mayhem dostępny jest na PC.

Titan Quest: Anniversary Edition

Jest to odświeżona edycja nieco już leciwego, aczkolwiek nadal bardzo grywalnego H’n’S, osadzonego w czasach starożytnych. Gra bazuje na motywach mitologii Grecji, Egiptu, Babilonu oraz Chin. Nowa wersja zwiera również oficjalny dodatek Immortal Throne. Gra w swojej oryginalnej postaci premierę miała w 2006 roku.

Po wielu latach niewolni, tytanom udaje się zbiec. Wraz z nimi, na Ziemi pojawiają się tysiące mitologicznych potworów, terroryzujących mieszkańców. Naszym zadaniem jest zająć się tym towarzystwem i odesłać do Tartaru (nie mylić z tatarem). W dodatku trafimy do Hadesu gdzie po raz kolejny będziemy zabijać potwory znane z greckiej mitologii.

W Titan Quest do wyboru mamy aż 28 klas postaci, różniących się wyglądem, umiejętnościami oraz stylem walki. W czasie naszej misji odwiedzimy zarówno piramidy w Gizie, Parteon, Ogrody Babilonu oraz wielki Mur Chiński i walczymy z potworami oraz wykonujemy zadania poboczne dla napotkanych po drodze NPC. Większość z zadań będzie polegała oczywiście na zaciukaniu potworów. Wraz z rosnącą liczbą zgonów wzrasta także nasze doświadczenie oraz poziom umiejętności. Reszty dopełnia zróżnicowany rynsztunek, na który składa się około tysiąca różnych elementów.

Odświeżona wersja gry zawiera liczne poprawki balansujące rozgrywkę oraz umiejętności bohaterów i ich siłę. Dodatkowo, wprowadza nowe potwory oraz bossów. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać odświeżoną wersję gry.

Titan Quest: Anniversary Edition dostępny jest na PC, PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

Grim Dawn

Kolejny hit ostatnich lat, osadzony w klimatach dark fantasy Grim Dawn, stworzony przez studio Crate Entertainmnet, składające się z twórców omawianego wcześniej Titan Quest.

W grze trafiamy do mrocznego, ogarniętego wojną świata Cairn. Niegdyś potężne imperium obecnie doprowadzone jest do ruiny spowodowanej przez nieustanną wojnę rozgrywającą się pomiędzy dwiema siłami. Wyniszczająca wojna doprowadziła już prawie do całkowitej eksterminacji ludzkości. Wszystko przez to, że walczące ze sobą strony są niczym młot a kowadło, a ludzkość stoi pomiędzy. Jedna ze stron wykorzystuje ludzkie ciała, aby rosnąc w potęgę. Druga ze stron, eliminuje ludzi, aby nie dać wrogowi cennej pożywki. Nieustanna walka sprawdziła do Cairn potwory, które dodatkowo zagrażają ludziom.

W całym tym chaosie ludzie poukrywali się w małych enklawach codziennie walcząc o przetrwanie. Garstka ocalałych nabyła niezwykłych zdolności, które są ostatnią nadzieją na przetrwanie gatunku i skuteczne stawienie czoła przeciwnikom. Gracz do dyspozycji dostaje pięć klas postaci, przy czym, w przeciwieństwie do innych gier z tego gatunku, możemy stworzyć hybrydę, składającą się z dwóch klas. Każda z nich ma dostęp do kilku drzewek umiejętności, które rozwijamy wraz z awansem postaci na kolejne poziomy. Limit doświadczenia pozwala nam na awansowanie do 85 poziomu. Każdy z nich daje nam trzy punkty, które możemy przeznaczyć na rozwój umiejętności, zwiększających naszą skuteczność w walce. Głównymi atrybutami każdej z postaci jest spryt, budowa ciała i ducha, które odpowiadają za siłę trafienia, celność oraz magię. Uzupełnieniem jest crafting przedmiotów oraz ich modyfikacja w celu uzyskania dodatkowych bonusów w walce.

Do gry trafiły również dwa dodatki fabularne oraz trzy dodatki kosmetyczne. Dodatkowo twórcy dbają o to, żeby gracze nie nudzili i wprowadzają liczne darmowe aktualizacje.

Grim Dawn dostępny jest na PC oraz Xbox One.

Nox

I na sam koniec, Nox. Jedna z pierwszych gier w jakie miałem okazję grać po zakupieniu komputera. Jest to również jeden z niedocenianych tytułów. Protagonista w magiczny sposób zostaje przeniesiony z naszego świata do świata Nox. Naszym zdaniem będzie pokonanie Hecubah, królowej umarłych, która nęka tytułową krainę. Do dyspozycji mamy trzy klasy postaci: wojownika, czarownika oraz zdobywcy. W zależności od wybranej profesji grę zaczynamy w innym miejscu, a fabuła gry nieco różni się pomiędzy sobą. Dlatego warto przejść ją trzykrotnie.

To, co rzuca się w oczy to dość responsywne środowisko oraz wchodzenie w interakcje różnych obiektów. Wiele rzeczy ulega zniszczeniu: ogień pali przedmioty, z kolei zniszczenie beczki z wodą spowoduje zgaszenie ognia. Wybuchające beczki zmieniają się w drzazgi kaleczące naszą postać i wrogów. W grze możemy również tworzyć własne pułapki oraz zagadki, wprowadzając w nie nieświadomych wrogów. Całość dopełnia możliwość przywoływania potworów, którym możemy wydawać rozkazy. Jest to dość nowatorskie podejście jak na grę, która została wydana w 2000 roku.

Nox dostępny jest na PC.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię