Strona głównaWiadomości3DMark wzbogacono o test API Vulcan. Uaktualnienie dostępne tylko dla wersji Advanced...

3DMark wzbogacono o test API Vulcan. Uaktualnienie dostępne tylko dla wersji Advanced Edition

Nowa wersja popularnego benchmarka pozwala sprawdzić moc komputera w środowisku Vulcan. Patch opatrzony numerkiem 2.3.3663 jest już do pobrania.

3DMark to świetne narzędzie, które dostarcza ważnych informacji o możliwościach obliczeniowych karty graficznej, RAM-u i procesora. Do niedawna można było przeprowadzić testy wydajnościowe dla bibliotek DirectX w wersji 11 i 12 oraz Mantle. Dzisiejsza aktualizacja 2.3.3663 wprowadza kilka usprawnień działania programu, ale także podmienia jedno z dostępnych API na Vulcan.

AMD porzuciło projekt Mantle i skupia się teraz wyłącznie na potencjale raczkującego środowiska programistycznego. I nie tylko „Czerwoni” zareagowali na nadchodzące przemiany w obszarze komunikacji sprzętu oraz jego optymalizacji na poziomie systemowym. Futuremark postanowił wprowadzić test API Overhead tłumacząc to w następujący sposób:

Vulkan to nowy interfejs graficzny, który zapewnia wysokowydajny, niski dostęp do nowoczesnych GPU w szerokim zakresie urządzeń od komputerów osobistych aż do smartfonów. Interfejsy API, takie jak Vulkan czy DirectX 12, lepiej wykorzystują wielordzeniowe procesory do usprawnienia wykonywania kodu i eliminują wąskie gardła w oprogramowaniu, zwłaszcza w przypadku draw calls.

Gry zazwyczaj wykonują tysiące wywołań na klatkę, ale każda tworzy ograniczenie wydajności dla procesora. Vulkan i DirectX 12 redukują ich nagromadzenie , co oznacza, że na ekranie można rysować więcej obiektów, tekstur i efektów„.

 

Jak wspomniałem wcześniej, nowelizacja oprogramowania zahaczyła także o udoskonalenie całego tworu. Poprawiono między innymi demo Time Spy, które lubiło zawieszać się z powodu uszkodzonego shader cache. Twórcy bencha pogrzebali głębiej w technikaliach UI, by właściciele monitorów FHD nie mieli problemów ze skalowaniem na poziomie 150%. Udało się również pozbyć drobnego konfliktu powiadomień wyświetlanych na koniec testu API Overhead.

Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z uroków upiększonego 3DMarka. Update uaktywni się wyłącznie na wersjach Advanced Edition (na stronie producenta kosztuje $29,99, zainteresowanych zakupem odsyłam do źródła- www.futuremark.com/store). Kolejnym wymogiem jest posiadanie podzespołów potrzebnych do odpalenia testu. Ustawowym minimum jest 6 GB RAM i układ graficzny wyposażony w 1 GB VRAM. Gdy już wszystkie te punkty zostaną spełnione to pozostanie tylko zainstalować sterowniki dla środowiska Vulcan i oglądać ile fps-ów urodzi nasz ulubiony komputerek.

Źródło: futuremark.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię