Strona głównaRecenzjeHardwareAcer Nitro 5 - RTX 3050 w laptopie za rozsądne pieniądze?

Acer Nitro 5 – RTX 3050 w laptopie za rozsądne pieniądze?

Acer Nitro 5 z kartą graficzną RTX 3050 to rozsądny wybór dla gracza, który nie chce wydać fortuny na swojego nowego laptopa do gier.

Firma Acer podesłała nam na testy swój nowy przystępny cenowo laptop wyposażony w bardzo smakowite komponenty, jak na tę klasę cenową. W Acer Nitro 5 znajdziemy nową kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3050, procesor Intel Core i5-11400H oraz 8 GB DDR4 3200 MHz. Do tych komponentów został dodany ekran o odświeżaniu 144 Hz. Lapotop zapowiada się interesująco, pora sprawdzić jak sprawuje się w najnowszych grach.

Acer Nitro 5 — specyfikacja techniczna

  • Model: Acer Nitro 5,
  • Procesor: Intel Core i5-11400H 2,3 GHz (4,6 GHz Boost),
  • Pamięć: 8 GB GDDR4 3200 MHz,
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3050 4 GB — TGP 80W,
  • Ekran: IPS 15,6 cala, 1920 × 1080 pikseli, 165 Hz,
  • Nośnik SSD: Samsung OEM 500 GB,
  • System operacyjny: Windows 10 Home,
  • Cena: około 4200 PLN.

Złożenie przystępnego cenowo laptopa gamingowego to trudne zadanie, ponieważ by zachować rozsądną cenę, z czegoś trzeba zrezygnować, a ostatnim, z czego producenci powinni rezygnować to wydajne komponenty. W przypadku testowanego laptopa producent zachował się rozsądnie i we wnętrzu Acer Nitro 5 znajdują się komponenty, które zapewnią niezłą wydajność w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli.

Procesor to sześciordzeniowy, dwunastowątkowy Intel Core i5-11400H, jednostka ta pracuje z bazowym taktowaniem 2,7 GHz dla wszystkich rdzeni, ale dzięki technikom Turbo może osiągać częstotliwość pracy dla pojedynczego rdzenia wynoszącą nawet 4,5 GHz. przy TDP wynoszącym 45 W.

Laptop Acer Nitro 5 otrzymał 8 GB pamięci RAM DDR4 pracującej z częstotliwością 3200 MHz. Moim zdaniem jak na klasę prezentowanego laptopa to o 8 GB za mało, za standard w roku 2022 uważam 16 GB. Szczególnie jeśli mówimy o laptopie do gier.

Acer Nitro 5 — mobilny układ graficzny GeForce RTX 3050

Acer Nitro 5 otrzymał podstawowy układ graficzny z rodziny Ampere, to RTX 3050. Został on wykonany w procesie litograficznym 8 nm przez Samsunga. Rdzeń GA107M składa się z 2048 jednostek strumieniujących, 64 jednostek teksturujących i 32 jednostek renderujących. Dodatkowo w rdzeniu znajdują się jednostki Tensor wspierające obliczenia AI, jest ich 64, oraz przyspieszające obliczenia śledzienia promieni jednostki RT, których jest tylko 16.

Podsystem pamięci pracuje z referencyjnymi zegarami dla tego układu graficznego – 12000 MHz, jego pojemność to 4 GB GDDR6. Zastosowana szyna bitowa ma szerokość 128-bit, więc lepiej, żebyśmy ograniczyli się do rozdzielczości FullHD, ponieważ powyżej tej wartości mogą ujawnić się niedostatki układu pamięci.

Acer Nitro 5 — nośnik danych

Zastosowany nośnik SSD to OEM-owy SK Hynix o pojemności 512 GB. Wykorzystuje on interfejs NVMe PCIe 3.0 x4,dzięki czemu wydajność nośnika SSD jest na wysokim poziomie. System operacyjny uruchamia się dosłownie w kilka sekund, podobnie jak gry.

Acer Nitro 5 — wygląd zewnętrzny

Acer Nitro 5 w całości został wykonany z plastiku, to nie jest jeszcze wada, ponieważ laptop jest rozsądnie wyceniony i rozumiem, że producent musiał z czegoś zrezygnować, by we wnętrzu laptopa zmieścić jak najlepsze komponenty w zamierzonym budżecie. Więc do tego, że całość wykonana jest z plastiku nie będę się odnosił, lecz projektanci mogliby się bardziej postarać, by trochę unowocześnić wygląd gamingowego Acera. Najbardziej oczy rażą grube ramki w okół ekranu, są jak sprzed dekady. Agresywne stylistycznie wyloty powietrza z tyłu laptopa prezentują się trochę jarmarcznie, jak samochody po „grubym” tuningu z lat dwutysięcznych. To jest moja trochę prywatna krytyka, ale chciałbym, by producenci w tańszych seriach stosowali mniej tego typu zabiegów stylistycznych, by można było kupić laptopa z gamingowym sznytem, bez konieczności oznajmiania wszystkim wokoło, że to jest właśnie gamingowy laptop, bo ma agresywną stylistykę i czerwone elementy przyklejone do obudowy 🙂

Acer Nitro 5 — złącza

Laptop Acer Nitro 5 na swoim wyposażeniu ma wszystkie przydatne porty i złącza.

Po prawej stronie laptopa znajdują się USB 3.2 Gen. 1 (typ A) oraz USB 3.2 Gen.2 (typ C). Z tej strony znajdziemy też pełnowymiarowe złącze HDMI 2.0.

Z lewej strony umiejscowione są dwa złącza USB 3.2 Gen. 1 (typ A), gniazdo słuchawkowo-mikrofonowe 3,5 mm jack oraz złącze Gigabit LAN.

Na tylnej powierzchni laptopa poza otworami wentylatorów znajduje się port ładowania to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu z boku laptopa nie plącze się pod ręką przewód ładowarki.

Acer Nitro 5 — klawiatura i touchpad

Klawiatura w laptopie gamingowym powinna być responsywna i przekazywać w wyraźny sposób o tym, czy dany klawisz został użyty. Pod tym względem zastosowana klawiatura w Acer Nitro 5 spisuje się bez zarzutów. Trochę gorzej klawiatura spisuje się podczas pisania, dla mnie klawisze były zbyt miękkie i sprawiały wrażenie gąbczastych. Trochę jakbyśmy palcami uderzali w mokrą gąbkę.

Podświetlenie LED klawiatury jest tylko koloru czerwonego i w dodatku mocno świeci. Dla niektórych osób może to być problem, mi tak bardzo nie przeszkadzało.

Touchpad zastosowany w testowanym laptopie to branżowy standard i jest on w stu procentach poprawny. Bardzo dobrze reaguje na wszelkie komendy, plus ślizg palca po nim jest bardzo płynny.

Acer Nitro 5 — jakość dźwięku i głośniki

Jakość dźwięku w prezentowanym laptopie mogę podzielić na dwa przypadki. Przypadek pierwszy jeśli podłączymy do niego słuchawki o niskiej impedancji lub dedykowany gamingowy headset, wtedy jakość dźwięku jest poprawna. Drugi przypadek to jak chcemy skorzystać z wbudowanych głośników. Osobiście odradzam z ich korzystania, brzmią jak stare radio, które się popsuło, bo poza całkowitym brakiem jakichkolwiek tonów średnio-niskich, otrzymujemy bardzo dużo jazgotliwych tonów wysokich. Nie jest to przyjemne doznanie, lepiej go unikać.

Acer Nitro 5 — matryca

Laptop gamingowy powinien być wyposażony w szybką matrycę IPS. Tak też jest w przypadku Acer Nitro 5. Otrzymujemy ekran o odświeżaniu 144 Hz, rozdzielczości FullHD, który jest do tego kontrastowy 1450:1. Temperatura bieli to 7200 K więc obraz będzie przedstawiany w chłodnej tonacji, jasność to 248 c/m². W pomieszczeniach takie natężenie światła wystarczy, ale w jasny dzień ekran będzie prawie nieczytelny.

Ekran Chi Mei nie najlepiej sobie radzi odwzorowanie barw z wszystkich dostępnych palet sRGB, DCI-P3 czy Adobe RGB. Poziom odwzorowania dla najlepiej pokrytej palety sRGB wynosi DeltaE=3,9. Przy czym pokrycie tej przestrzeni barwowej wynosi zaledwie 61%, odpowiednio DCI-P3 42,7 %, a Adobe RGB 43,8%. Te wyniki nie predestynują tego ekranu do zadań profesjonalnych, ani półprofesjonalnych. Jest to ekran czysto gamingowy.

Skoro wiemy, że ten ekran służy tylko do zabawy, to nie będę się nad nim więcej wyzłośliwiać, bo ma on jeszcze jedną cechę, która jest zawsze przeze mnie mile widziana, a mianowicie równomierne podświetlenie ekranu. Łatwo to zobaczyć na tabeli równomierności podświetlenia poniżej.

 

Acer Nitro 5 — wydajność w grach

Shadow of the Tomb Raider

Metro Exodus

 

Wiedźmin 3: Dziki Gon

 

Cyberpunk 2077

 

 

Death Stranding

Red Dead Redemption II

 

Fortnite

 

Call of Duty: Warzone

Acer Nitro 5 — kultura pracy

Temperatura w spoczynku Temperatura podczas pracy
Intel Core i5-11400H 48-52°C 84-92°C
GeForce RTX 3050 – 80 W 45°C 72°C (Hot Spot 80°C)
Hałas w spoczynku [dB] Hałas podczas pracy [dBA]
54

 

Acer Nitro 5 nie należy do najcichszych laptopów gamingowych, wentylatory dosyć szybko rozkręcają się do 80%, by schłodzić kartę graficzną i procesor. Ostatecznie z tego zadania wywiązują się połowicznie. Rdzeń karty graficznej podczas długiej rozgrywki nie przekracza 72 °C, gorzej wychodzi schładzanie procesora. Temperatura rdzenia potrafi dochodzić do 92 °C, co powoduje załączenie się ogranicznika temperatury, który obniża taktowanie procesora. Podczas rozgrywki procesora pracował stabilnie z częstotliwością 4082 MHz.

Hałas, jaki przy tym generowały wentylatory, był znaczny – 50 centymetrów od laptopa na wysokości uszu wynosił 54 dBA. Dlatego, żeby w spokoju grać na tym laptopie, trzeba używać słuchawek.

Acer Nitro 5 — wydajność

Acer Nitro 5 to laptop, który został skrojony dla mniej wymagającego gracza, ale nadal oferuje przyzwoitą wydajność, w natywnej rozdzielczości w mniej wymagające tytuły AAA otrzymujemy wydajność zbliżoną do 60 klatek na sekundę np. Death Stranding od 50 do średnio 61 klatek na sekundę. Bardziej wymagające tytuły jak Cyberpunk 2077 potrafią zejść z wydajnością nawet do 27 klatek na sekundę, ale to pojedynczy przypadek, Shadow of the Tomb Raider jako przykład bardziej wymagającej sprzętowo gry działa średnio z wydajnością od 42 do 50 klatek na sekundę.

Acer Nitro 5 — podsumowanie

Laptop dla gracza, musi być drogi… tak uważa wiele osób. Firma Acer postanowiła z tym faktem się zmierzyć i zaproponować laptopa, który jest sensownie wyceniony i dodatkowo ma wydajność, która zadowoli mniej wymagającego gracza. Tak powstał prezentowany dzisiaj laptop Acer Nitro 5. Został on wyposażony w przyzwoite komponenty, które w większości przypadków zapewniają przyzwoite osiągi, a cena 4199 złotych dla wielu będzie jak najbardziej do zaakceptowania. Sprzęt ten oczywiście nie jest pozbawiony wad, dosyć głośna praca układu chłodzenia, może przeszkadzać, wielu może nie podobać się trochę archaiczna stylistyka, czy jakość zastosowanych plastików, ale te niedostatki są mocno rekompensowane przez rozsądną cenę. Ode mnie ten laptop otrzymuje ocenę 7 na 10.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię