Strona głównaRecenzjeHardwareAcer Predator Connect W6

Acer Predator Connect W6

Acer Predator Connect W6, to router przygotowany z myślą o graczach zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcji. Jest to jeden z niewielu routerów Wi-Fi 6E, jakie mamy obecnie na rynku, z pasmami 2,4 GHz 2×2, 5 GHz 4×4 i 6 GHz 2×2, wraz z 4+1 portami LAN. Ponadto system operacyjny jest dość łatwy w obsłudze z wyróżniającymi się opcjami, takimi jak Intel Killer Priorization Engine, VPN czy zabezpieczenia Trend Micro.

 

Acer Predator Connect W6 w swoim projekcie wyraźnie inspiruje się grami, decydując się na duży prostopadłościan z 6 wysuwanymi antenami o łącznych wymiarach boku około 27 cm i wysokości 11 cm. Konstrukcja urządzenia wykonana jest w całości z tworzywa sztucznego bez połysku, więc nie przyciąga odcisków palców.

Wygląd zewnętrzny

Na górnej powierzchni routera znajdziemy sporą kratkę, na której widać logo Predatora, co więcej, kratka na górze pozwoli chłodzić sprzęt pasywnie. Ale to nie wszystko: pod kratą znajduje się kwadratowy blok z logo Predator z podświetleniem LED, który pokazuje stan urządzenia w zależności od koloru, na jaki jest podświetlony. Jasny niebieski kolor oznacza dobry zasięg, a czerwony, oznacza błąd lub zły zasięg.

 

Anteny zainstalowane są ze wszystkich stron, choć na dwóch krawędziach wskazujących na przód urządzenia mamy tylko dwie umieszczone na krawędzi, będące składane bez możliwości ich odinstalowania. Dwie krawędzie, które pozostają w kierunku tyłu, będą tymi, które integrują porty i przyciski, którym zaraz się przyjrzymy.

Wreszcie podstawa routera zajęta jest niemal w całości przez kratki wlotu powietrza do płytki drukowanej, a także dwa punkty mocowania, które pozwalają na zawieszenie routera na ścianie lub meblach. Są też 4 małe gumowe nóżki, jeśli router ma być jak zwykle postawiony na biurku lub stole. Na naklejce znajdą się dane uwierzytelniające do pierwszego dostępu do urządzenia w momencie jego konfiguracji.

Porty

Jak wspomniałem, na dwóch tylnych bokach Acer Predator Connect W6 znajdą się porty połączeniowe.

Po prawej stronie mamy:

  • Przycisk „Reset
  • Przycisk WPS
  • USB 3.2 Gen1 Type-A
  • Gniazdo zasilania

A po lewej stronie:

  • Przycisk zasilania
  • 1x RJ-45 Ethernet 2,5 Gbps WAN/LAN
  • 4x RJ-45 Ethernet 1 Gbps LAN

Istotny dla łączności przewodowej jest port internetowy, który może służyć również jako LAN, jeśli router zostanie skonfigurowany jako punkt dostępowy.

Zwykłe porty nie obsługują Link Aggregation, a przynajmniej nie widzieliśmy takiej funkcji w systemie operacyjnym w momencie przeprowadzania recenzji. Port LAN nosi oznaczenie Gaming, ponieważ jest uważany za port o najwyższym priorytecie dla systemu QoS zaimplementowanego przez router.

Cechy charakterysatyczne routera Acer Predator Connect W6

Acer Predator Connect W6 wyposażono w dość mocny sprzęt oparty na czterordzeniowym procesorze opartym na rdzeniach ARM A53 o częstotliwości 2 GHz, wraz z 1 Gbps LPDDR RAM i 4 GB wewnętrznej pamięci masowej eMMC. Nie bardzo wiemy, po co mu taka pamięć masowa, skoro udostępnianie plików ma się odbywać za pomocą jedynie podłączonego dysku USB.

Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, to jest to router Tri-Band, pracujący jednocześnie na częstotliwościach 2,4, 5 i 6 GHz o łącznej przepustowości AX7800. Przepustowość ta rozkłada się następująco:

  • Pasmo 2,4 GHz: pracując w standardzie 802.11ax dostarczy maksymalnie 574 Mb/s w połączeniu 2×2 z kanałami 20 i 40 MHz. Dwie anteny przypisane do 2,4 GHz będą dzielić koncesję z 6 GHz.
  • Pasmo 5 GHz: zaoferuje przepustowość 4804 Mb/s w połączeniach 4×4 pracujących na kanałach 80 MHz i obsługujących modulację 1024-QAM.
  • Pasmo 6 GHz: zaoferuje maksymalną przepustowość 2402 Mb/s w połączeniach 2×2 na kanałach 160 MHz. Współdzielenie anten z 2,4 GHz ograniczy maksymalną przepustowość, jeśli obie będą używane w tym samym czasie.

Jak każdy inny router Wi-Fi 6/6E, będzie on obsługiwał MU-MIMO, co pozwala na przesyłanie danych do wielu klientów jednocześnie, OFDMA, co poprawia jednoczesną łączność klientów, a także BSS Color, który przypisuje różne częstotliwości nośne (kolory), dzięki czemu klienci mogą natychmiast zidentyfikować swoje bez konieczności analizowania całego spektrum. Beamforming jest wspierany i faktycznie w systemie operacyjnym jest funkcja kalibrująca anteny, aby zapewnić lepsze pokrycie w kierunku klientów.

Pasma 2,4 i 5 GHz obsługują zabezpieczenia WP2/WP3, natomiast 6 GHz obsługuje WP3, najsilniejszy jak dotąd algorytm szyfrowania. Wprowadzono zabezpieczenia oparte na Trend Micro, usługę, która z zasady wymaga subskrypcji i płatności, więc nie testowaliśmy jej w tym przypadku. Wprowadzono dodatkowe SSID Smart Home, które będą dedykowane tylko dla urządzeń inteligentnego domu, a także SSID dla Wi-Fi dla gości.

Oprogramowanie i konfiguracja

Pozostaje teraz podłączyć Acer Predator Connect W6 i zbadać najciekawsze aspekty zaimplementowanego systemu operacyjnego, bazującym na oprogramowaniu Merlin, które Acer dopasowało do swojego urządzenia.

 

Najpierw więc podłączamy router i czekamy aż się całkowicie włączy, w tym momencie wejdziemy na niego z przeglądarki z IP 192.168.76.1 lub z aplikacji mobilnej. Uwierzytelniamy się przy pomocy loginu admin i hasła, które widnieje na etykiecie na podstawie.

Przechodzimy do sekcji szybkiej konfiguracji, aby wskazać wygodny schemat podłączenia routera, tryb połączenia WAN, czy chcemy dedykowane DNS-y oraz konfigurację sygnałów Wi-Fi. Następnie polecamy sprawdzić aktualizacje firmware, aby od pierwszej chwili mieć je w najnowszej wersji.

Funkcje systemu

Pierwsza sekcja składa się z pulpitu nawigacyjnego pokazującego stan połączenia, sygnał Wi-Fi i ruch sieciowy w czasie rzeczywistym, choć nie możemy z nim wejść w interakcję, z wyjątkiem testu przepustowości poniżej.

Jedną z atrakcji Acer Predator Connect W6 jest w drugiej sekcji Intel Killer Prioritization Engine, system QoS, który inteligentnie zarządza ruchem sieciowym, dając pierwszeństwo grom i streamingowi w zasadzie najpierw na porcie gamingowym, a potem na reszcie sieci LAN i Wi-Fi. Tabela jasno wyjaśnia kroki priorytetowe i rodzaj urządzeń biorących w nich udział.

Sekcja Wi-Fi pozwala nam zarządzać 3 pasmami roboczymi indywidualnie, w kanałach i przepustowości, ale nie mamy funkcji Smart do ujednolicenia ich w jeden SSID. Domyślnie 2,4 GHz będzie ustawione na 20 MHz, a 5 GHz na 40 MHz, więc nie dawałyby one swojej maksymalnej przepustowości. Wprowadzono tryb Wi-Fi dla Smart Home i Wi-Fi dla gości, a także opcję kalibracji anten Wi-Fi. Acer nie implementuje jeszcze Wi-Fi mesh dla swoich routerów.

W WAN mamy możliwość skonfigurowania działania routera, zwykłego, lub punktu dostępowego, który zwolni port WAN 2,5 Gbps, aby wykorzystać go jako LAN. Z tej sekcji możemy skonfigurować usługę VPN w dwóch obsługiwanych protokołach. W sekcji LAN nie będziemy mieli odpowiednich opcji, gdyż nie obsługuje ona Link Aggregation ani VLAN. Dziwi obecność sekcji USB w System, choć obsługuje ona jedynie konfigurację użytkownika dostępowego.

Testy wydajności i zasięgu (pokrycia)

Na potrzeby niniejszej recenzji umieściliśmy router na pierwszym piętrze, aby odwzorować scenariusz z pozostałych recenzji.Router znajdował się dokładnie pośrodku tego piętra i rozsyłał sygnał na parter i drugie piętro. Poszczególne pietra mają około 65 metrów kwadratowych. Więc sprawdzając zasięg na pierwszym piętrze mamy warunki zbliżone do średniej powierzchni mieszkania w bloku. To te pomiary będą najbardziej liczące się dla nas. W przypadku większych domków jednorodzinnych zalecamy stosowanie systemów mesh, lub innego rodzaju połączeń. Co nie zmienia faktu, że też dokładnie sprawdziliśmy jak, ten router radzi sobie na całej powierzchni mojego domu.

Zakres 6 GHz nie mógł zostać poddany przez nas ocenie, ponieważ w momencie testów nie posiadaliśmy urządzenia mobilnego ani laptopa z Wi-Fi 6E.

Częstotliwość 5 GHz

Zasięg routera dla tej częstotliwości okazał się bardzo dobry, na testowym pierwszym piętrze, w każdym pomieszczeniu był zasięg, a średnia prędkość, z jaką router odbierał i wysyłał pakiety to było od 133 Mbps dla najbardziej skrajnego pomieszczenia oddalonego od routera o około 11 metrów, po 980 Mbps dla urządzenia znajdującego się dosłownie za ścianą. Opóźnienia występujące w teście były niewielkie dochodzące do 23 ms w najgorszym przypadku. Pozwalało to na przyjemną rozgrywkę w praktycznie dowolne gry, poczynając szybkich jednosobowych strzelanek, jak CS:GO, Valorant a kończąc na streamingu gier, wykorzystując usługę GeForce NOW.

Częstotliwość 2,4 GHz

Po przejściu na tę częstotliwość, średnia prędkość przesyłu spadła dość drastycznie, gdyż z poprzednich 980 Mbps pozostało zaledwie 380 Mbps, w najdalszych punktach prędkość spadła do około 53 Mbps, co ciekawe, wraz z przełączeniem się na niższą częstotliwość zmalały opóźnienia do około 17 ms. Granie był więc jeszcze responsywniejsze, niestety streaming gier z użyciem GeForce NOW, już nie działał tak dobrze, jednak niższy ogólny transfer spowodował, że jakość wyświetlanego obrazu co jakiś czas spadała do tak niskich wartości, że granie stawało się niemożliwe.

 

Podsumowanie

Predator Connect W6, to bardzo ciekawa propozycja dla graczy, którzy zamierzają skorzystać z dobrodziejstw połączenia bezprzewodowego. W przypadku tego routera do swojej dyspozycje będą mieli trzy pasma, 2,4 GHz, 5 GHz oraz najnowsze 6 GHz. To, z którego skorzystają będzie zależne tylko od posiadanych urządzeń zewnętrznych i tego, czy wspierają najnowszy standard WiFi 6E, który jest jednym z wyróżników tego routera.

Kolejną cechą, która wyróżnia router Predator Connect W6, jest system operacyjny, który jest wyjątkowo intuicyjny w obsłudze. Praktycznie nie miałem momentu, w którym któreś z menu byłoby dla mnie niezrozumiałe. Co więcej, uważam, że wbudowany system kolorystycznych podpowiedzi, umożliwi poprawne skonfigurowanie urządzenia nawet sieciowym laikom.

Dlatego z mojej strony mogę polecić to urządzenie wszystkim osobom, które potrzebują urządzenia, które jest przyjazne w użytkowaniu, i do tego cechuje się przyzwoitymi parametrami pokrycia i prędkości przesyłu danych.

Router w Polskiej dystrybucji został wyceniony na około 1399 złotych, czyli jest to jeden z najtańszych routerów z technologią WiFi 6E, ponieważ konkurencja pod tym względem jest średnio droższa o około 300 złotych, lub nawet tysiąc złotych więcej. Można go kupić m.in. w Media Expert.

Dzięki tak dobrej wycenie router Predator Connect W6 otrzymuje od nas wyróżnienie wyjątkowo opłacalnego urządzenia.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię