Strona głównaGryAktualnościActivision pozwane za jedną z postaci z Call of Duty

Activision pozwane za jedną z postaci z Call of Duty

Pisarz z Karoliny Północnej pozwał Activision Blizzard, Major League Gaming Corp. do sądu za naruszenie praw autorskich. Spór dotyczy Mary, która według pozwu jest plagiatem.

Clayton Haugen, fotograf, pisarz i kamerzysta, pozwał m.in. Activision Blizzard. Twierdzi on, że Cade Janus została skopiowana w celu stworzenia operatora Mary z Call of Duty. Według pozwu Haugen stworzył Cade Janus jako główną postać opowiadania November Renaissance, który miał nadzieję, że zostanie zekranizowany.

Call of Duty Mara

Zobacz: Biomutant – gra powstaje długo, bo deweloper nie zmusza twórców do pracy w nadgodzinach

W 2017 roku Haugen zatrudnił streamerkę Alex Zedrę, aby przedstawić swoją postać na kilku zdjęciach, które trafiły na portale społecznościowe. Autor twierdzi, że zostały one wykorzystane przez Activision do stworzenia postaci Mary. Co więcej, mówi, że deweloper zatrudnił Zedrę do zeskanowania jej twarzy żeby odwzorować postać. Z kolei Zedra wykorzystała ten sam strój oraz makijażystkę co u Haugena.

Aby ukryć planowane naruszenie praw autorskich Haugena Cade Janus Photographs i jego postaci Cade Janus, pozwani zażądali od Zedry i wizażysty podpisania umów o zachowaniu poufności.

Haugen powiedział, że miał zarejestrowane prawa autorskie do swojej historii w 2012 i 2013 roku, ale zdjęcia zostały zarejestrowane dopiero w grudniu 2020 roku – prawdopodobnie umożliwi mu to wniesienie pozwu. W międzyczasie postać Mara została dodana do Call of Duty: Modern Warfare w 2019 roku w ramach battle passa pierwszego sezonu.

Pisarz ma nadzieję odzyskać pieniądze z tytułu naruszenia praw autorskich oraz zyski jakie uzyskały pozwane firmy dzięki wykorzystaniu jego postaci. Do tego żąda pokrycia przez Activision pełnych kosztów rozprawy.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceEurogamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię