Strona głównaWiadomościHardwareAMD Radeon RX 5700 – nowa seria kart graficznych AMD

AMD Radeon RX 5700 – nowa seria kart graficznych AMD

Na tragach Computex 2019 AMD zaprezentowało nową serię kart graficznych Radeon RX 5700. Wykorzystuje ona zupełnie nową architekturę RDNA. Jednak prawdopodobnie najważniejszą nowością jest obsługa interfejsu PCIe 4.0.

Nowe karty graficzne rezygnują raz na zawsze z nieco przestarzałej i mało efektywnej architektury AMD GCN (Graphics Core Next) na rzecz zupełnie nowego rozwiązania, które otrzymało nazwę RDNA. Czerwoni twierdzą, że nowa architektura zapewnia o 25 procent wyższą wydajność zegar do zegara w porównaniu z Vegą i aż o 50 procent lepszą efektywność energetyczną. Pomagają w tym między innymi: pamięci GDDR6 oraz interfejs PCIe 4.0.

Zobacz: Procesory AMD Ryzen 3000 oficjalnie. Znamy specyfikację, ceny i datę premiery

W trakcie prezentacji AMD porównało inżynieryjną wersję karty Radeon RX 5700 (nie wiemy, jakiego modelu dokładnie) do GeForce’a RTX 2070. Wykorzystano do tego benchmark gry Strange Brigade. Konstrukcja AMD okazała się o około 10 procent wydajniejsza. Problem polega na tym, że jest to gra, która od zawsze faworyzowała rozwiązania Czerwonych, więc nie jest najbardziej wiarygodnym źródłem na temat wydajności. Nie zmienia to faktu, że pierwsze informacje są obiecujące.

Premiera nowych kart odbędzie się w lipcu 2019 roku. Więcej szczegółów, w tym prawdopodobnie konkretne modele, ich specyfikację i ceny, mamy poznać już 10 czerwca, chwilę przed startem targów E3 2019 w Los Angeles.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię