Strona głównaWiadomościAMD oficjalnie zapowiada procesory Ryzen 2 oraz grafiki Vega 2. Co już...

AMD oficjalnie zapowiada procesory Ryzen 2 oraz grafiki Vega 2. Co już wiemy?

AMD oficjalnie zapowiedziało kolejne generacje tegorocznych procesorów Ryzen oraz kart graficznych Vega. Urządzenia zadebiutują na rynku już w przyszłym roku. Przy okazji firma zdradziła kilka istotnych szczegółów.

Zarówno procesory Ryzen 2, jak i karty graficzne Vega 2 będą produkowane w litografii 12 nm LP (low power) FinFET. Wytwarzaniem zajmie się firma GlobalFoundries, która ma już doświadczenie z takim procesem technologicznym. To ważna informacja, bo dzięki temu wiemy, że w przypadku procesorów nie będzie to nowa architektura Zen 2. Ona miała powstawać z wykorzystaniem litografii 7 nm. Zatem procesory Ryzen 2 będą najprawdopodobniej usprawnioną wersją aktualnych konstrukcji. To pozwoli AMD nie tylko na fizyczne zmniejszenie rdzeni, ale przede wszystkim podwyższenie referencyjnych taktowań, które w obecnej generacji nie są zbyt wysokie. Możemy się też spodziewać kilku usprawnień wewnątrz samych procesorów, ale w ogólnym rozrachunku będą to po prostu lepsze Ryzeny.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kart graficznych Vega 2. Chociaż tutaj również dojdzie do obniżenia litografii do 12 nm, to zmian powinno być więcej. Niższy proces technologiczny powinien wpłynąć na niższe zużycie energii, z którym karty aktualnie mają spory problem. Można też liczyć na nieco wyższe taktowania, co powinno przełożyć się na wyższą moc. Poza tym pojawiają się plotki o wykorzystaniu szybszych pamięci HBM2. Być może AMD zdecyduje się na zmniejszenie fizycznych rozmiarów samego rdzenia graficznego, gdyż aktualnie firma ma spore problemy z produkcją. Uzysk jest niewielki, więc sporo jednostek trzeba wyrzucić do kosza. Jest to częściowo spowodowane dużymi rozmiarami GPU.

Na ten moment wiemy jedynie, że Ryzen 2 i Vega 2 zadebiutują w przyszłym roku i będą produkowane z wykorzystaniem litografii 12 nm. Na pewno zaoferują wyższą wydajność od obecnej generacji i – miejmy nadzieję – będą zużywać mniej energii (szczególnie karty graficzne).

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię