Strona głównaWiadomościAMD ogłasza światową premierę procesorów Threadripper 1950X i 1920X

AMD ogłasza światową premierę procesorów Threadripper 1950X i 1920X

Dzisiejsza premiera procesorów AMD to wazny dzień nie tylko dla producenta, ale także wszystkich graczy oraz profesjonalistów. Najnowsze modele z serii Threadripper to klasa sama w sobie.

Ten dzień prędzej czy później musiał nadejść. AMD wypuściło na świat swoje najnowsze dzieci, które bez oporów wystawiły środkowy palec Intelowi. Procesory z serii Threadripper są lepsze, bardziej ekonomiczne i mają przed sobą świetlaną przyszłość.

Laury zwycięstwa spłyną na modele 1950X oraz 1920X. Pierwszy z nich to 16-rdzeniowiec o 32 wątkach logicznych i prędkości 3,4/4,0 GHz. Obok niego zadebiutowała wersja 12-rdzeniowa z odlokowaną warstwą logiczną o mocy 24 wątków. Mimo mniej rozbudowanej struktury logicznej, nadrabia delikatnie wyższym zegarem pracy 3,5 GHz/4,0 GHz. Obydwa modele opierają swoją siłę na architekturze Zen i do działania wymagają płyty głównej o chipsecie X399.

Z ich istotnych właściwości należy wymienić obsługę 4-kanałowej pamięci DDR4 oraz umiejętność współpracowania z 64 liniami PCIe. Wyśrubowaną moc obliczeniową obydwu modeli podkreśla zaawansowana funkcja SMT, która odpowiada za jednoczesne wykonywanie instrukcji w wielu wątkach logicznych. Nowoczesne rozwiązania sprzyjają pracy procesora, który nie musi kolejkować zadań, a radzi sobie z nimi w tym samym czasie bez konsekwencji energetycznych i w wydajności działania. Zarówno 1950X, jak i 1920X poradzą sobie z symultaniczną pracą w dekodowaniu materiałów wideo, obróbką grafiki i strumieniowaniem uruchomionych gier.

Krótko mówiąc, seria Threadripper to nie cyrk na kółkach, a poważna sprawa. Tak poważna, że Intel będzie musiał mocno pogłówkować zanim zarzuci swojemu rywalowi brak wyobraźni. AMD po dłuższej przerwie wróciło do gry i natychmiast przejęło koronę króla wydajności.

Aczkolwiek by przyssać się do „Czerwonego” źródełka mocy będzie trzeba odłożyć naprawdę sporą sumkę. Za model 1950X nerki oddać nie musimy, ale $999 piechotą nie chodzi. Wersja 1920X również nie należy do strefy budżetowej. Zanim usadzimy ją na podstawkę płyty, wpierw muszą zaszeleścić grube dolary – $799.

Za niedługi czas, a dokładnie 31 sierpnia, zestawienie serii Threadripper uzupełni jeszcze jeden model procesora. Będzie nim 1900X wyposażony w 8 rdzeni fizycznych i 16 logicznych. Przez wzgląd na niższą cenę $549, można uznać, że jest w zasięgu kieszeni większej liczby graczy.    

     

Źródło: theinquirer.net

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię