Strona głównaWiadomościHardwareWedług AMD ray tracing ma sens dopiero, gdy obsłużą go nawet karty...

Według AMD ray tracing ma sens dopiero, gdy obsłużą go nawet karty budżetowe

Nvidia w tegorocznych kartach graficznych lansuje technologię ray tracingu, która ma być dostępna tylko dla najmocniejszych modeli. Konkurent Zielonych – AMD – póki co nie zamierza inwestować w podobne rozwiązanie. Ich zdaniem śledzenie promieni będzie miało sens dopiero wtedy, gdy technologię obsłużą wszystkie kart graficzne, nawet budżetowe.

Ray tracing ma być jedną z tych technologii, które skłonią graczy do zakupu nowych kart graficznych Nvidia GeForce RTX z serii 20. Jednak póki co rozwiązanie jest to dostępne tylko w trzech modelach – RTX 2080 Ti, RTX 2080 oraz RTX 2070 i według zapowiedzi nie będzie obsługiwane przez wolniejsze konstrukcje. Poza tym wciąż na rynku nie ma gier, które wspierałyby śledzenie promieni, a zapowiedzi mówiące o sporym spadku wydajności w przypadku włączenia raytracingu nie napawają optymizmem. Zatem nie powinno dziwić, że AMD póki co nie zamierza inwestować w podobne rozwiązanie.

David Wang z Radeon Technologies Group w ostatnim wywiadzie przyznał, że ray tracing to ciekawa technologia, która będzie miała wpływ na cały rynek graficzny, a nie tylko gry. Jednocześnie dodał, że na razie nie mamy co liczyć na wiele gier z obsługą śledzenia promieni.

– AMD z pewnością odpowie na DirectX Ray tracing. Jednak liczba gier obsługujących tę technologię nie będzie się zwiększać dopóki ray tracingu nie obsłużą wszystkie segmenty kart graficznych od najtańszych do tych najdroższych.

Dlatego AMD na razie zamierza skupić się na zwiększaniu wydajności swoich kart, a dopiero później zacznie myśleć o implementacji technologii śledzenia promieni. Myślicie, że takie podejście ma sens? Biorąc pod uwagę, w jaki sposób Nvidia zrealizowała obsługę ray tracingu i jak negatywny wpływ ma ta technologia na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, minie jeszcze sporo czasy zanim każdy gracz będzie mógł zobaczyć efekt śledzenia promieni na swoim komputerze. Kto wie… może już w 2020 roku?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourcePCGamesN
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię