Strona głównaWiadomościAMD szykuje trzy modele kart Vega. Najmocniejsza dorównuje GTX 1080 Ti

AMD szykuje trzy modele kart Vega. Najmocniejsza dorównuje GTX 1080 Ti

AMD najprawdopodobniej szykuje aż trzy karty graficzne z serii Radeon RX Vega. Do tej pory wiedzieliśmy tylko o jednym modelu i to tym najwolniejszym. Tym samym obawy o wydajność nowych kart były zdecydowanie przedwczesne.

Do tej pory pojawiały się doniesienia na temat karty graficznej AMD Vega o oznaczeniu 687F:C1. W kilku benchmarkach nie wypadała ona zbyt obiecująco. Co prawda konkurowała pod względem wydajności z GTX-em 1070, ale gracze z pewnością liczyli na więcej. Okazuje się jednak, że obawy były przedwczesne. Wszystko wskazuje na to, że AMD ma w zanadrzu jeszcze dwa modele, oznaczone jako 687F:C2 oraz 687F:C3. Co ważne, mają być one wydajniejsze.

Wszystkie trzy warianty pojawiły się w bazie programy 3DMark Time Spy. Według opublikowanych tam informacji korzystają one z 8 GB pamięci HMB2. Podstawowe różnice wynikają z taktowania. Najwolniejsza z kart ma zegary ustawione na 1200 MHz dla trybu Boost oraz 700 MHz dla pamięci. Tymczasem wariant 687F:C3 może pochwalić się wartościami odpowiednio 1600 i 1000 MHz. Dzięki temu, pod względem wydajności, uzyskuje wynik porównywalny do GeForce’a GTX 1080 Ti, co napawa dużo większym optymizmem.

Nie mamy co do tego pewności, ale spekuluje się, że AMD zamierza powtórzyć strategię wykorzystaną przy okazji kart Radeon R9 Fury X. Jeśli tak będzie, to na rynku zadebiutują trzy karty Radeon RX Vega – wersja Nano (687F:C1), która konkurować będzie z GTX 1070, wersja standardowa (687F:C2) porównywalna do GTX 1080 oraz model chłodzony cieczą (687F:C3) o wydajności zbliżonej do GTX-a 1080 Ti. Szczegóły powinniśmy poznać już niebawem, bowiem karty mają zadebiutować jeszcze w tym kwartale, co zostało potwierdzone przez AMD.

Źródło: Reddit

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię