Strona głównaWiadomościAMD ujawnia plany na najbliższe miesiące - Ryzen 2, Navi i Threadripper...

AMD ujawnia plany na najbliższe miesiące – Ryzen 2, Navi i Threadripper 2

AMD ujawniło swoje plany na najbliższe miesiące. Wkrótce oferta Czerwonych powiększy się o mnóstwo nowych rozwiązań. Już teraz firma planuje procesory Threadripper 2, Zen 2, Zen 3 oraz kolejne generacje kart graficznych w litografii 7 nm. A to jeszcze nie wszystko.

Zen+ w drugim kwartale 2018 roku

Zacznijmy od procesorów Zen+, czyli lekko usprawnionej architektury Zen. Ich premiera przewidziana jest na drugi kwartał 2018 roku. Przy okazji prezentacji AMD dowiedzieliśmy się, że będą one produkowane w procesie technologicznym 12 nm zamiast aktualnych 14 nm. To pozwoli na osiągnięcie wyższych taktowań. Oprócz tego poprawione mają być opóźnienia i taktowania pamięci oraz cache. Według nieoficjalnych informacji Zen+ ma osiągać o około 10 procent lepsze wyniki od Zen.

Zen 2 i Zen 3

Następcą architektury Zen+ będzie Zen 2. Aktualnie jest ona planowana na 2019 rok. Największą nowością ma być litografia, która ma wynosić zaledwie 7 nm. I to w sumie tyle. AMD nie zdradziło nic więcej na temat układów. Wiemy jedynie, że Zen 3 zaoferuje proces technologicznym 7 nm+, czyli znowu lekkie poprawki, które jedynie usprawnią wcześniejsze rozwiązania.

Vega i Navi w 7 nm

Oczywiście nie zabrakło również informacji na temat kart graficznych. Jeszcze w tym roku na sklepowych półkach mają pojawić się pierwsze modele Vega, wyprodukowane w litografii 7 nm. Niestety, nie będą one stworzone z myślą o graczach. Po Vega przyjdzie czas na Navi (również w 7 nm). Kolejna, nienazwana jeszcze architektura, to już proces technologiczny 7 nm+.

AMD APU z grafikami Vega

AMD zaprezentowało dwa nowe procesory APU. Są to:

  • Ryzen 5 2400G – 4 rdzenie (8 wątków) taktowanie bazowe 3,6 GHz (do 3,9 GHz w Boost), zintegrowany układ graficzny Vega 11 (11 jednostek CU), cena 169 dolarów.
  • Ryzen 3 2200G – 4 rdzenie (4 wątki), taktowanie bazowe 3,5 GHz (do 3,7 GHz w Boost), grafika Vega 8 (8 jednostek CU), cena 99 dolarów.

Mocniejszy z procesorów ma oferować wydajność zbliżoną do duetu Core i5-8400 i GeForce GT 1030. Oznacza to przyzwoite możliwości, które pozwolą na uruchomienie wielu gier w niskich ustawieniach graficznych. Oba procesory mają trafić do sprzedaży w lutym. Są kompatybilne z istniejącymi płytami głównymi, chociaż konieczna będzie aktualizacja BIOS-u.

Threadripper 2

AMD nie zapomina też o procesorach do zastosowań profesjonalnych. W drugiej połowie 2018 roku zaprezentowane mają być procesory Threadripper 2. Najprawdopodobniej będą wykorzystywać architekturę Zen+.

Źródło: PCWorld

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię