Strona głównaWiadomościAMD Vega 20 z interfejsem PCI-Express 4.0

AMD Vega 20 z interfejsem PCI-Express 4.0

AMD całkiem nieźle radzi sobie na rynku procesorów, ale wciąż nie jest w stanie konkurować z Nvidią w segmencie kart graficznych. Być może ratunkiem będą modele z serii Vega 20, które mają wykorzystywać interfejs PCI-Express 4.0.

Informacja pochodzi z najnowszych sterowników AMD dla Linuksa. W nich znaleziono zapis na temat interfejsu PCI-Express 4.0. Prawdopodobniej miałby on być wykorzystywany w kartach graficznych z architekturą AMD Vega 20. Co to daje? Wystarczy wspomnieć, że PCIe 3.0 osiąga 8,0 GT/s oraz 8 Gbps przepustowości, a PCIe 4.0 podwaja te wartości do dokładnie 16,0 GT/s oraz 16 Gbps. To daje ogromne możliwości.

Zobacz także: Powstaje konkurencja dla PCIe. Gen-Z wspierane jest aż przez 50 firm z całego świata

Czy to pewne? Oczywiście, że nie. Informację należy traktować jako plotkę. Ale aż chcę się wykrzyczeć: „No w końcu!”. Interfejs PCIe 3.0 jest używany już od około 8 lat. W świecie technologii to wieczność. Dla porównania 8 lat temu debiutował Apple iPhone 4 oraz pierwszy Samsung Galaxy S. W czerwcu 2010 roku odbywały się też wybory prezydenckie w Polsce, w których wygrał Bronisław Komorowski. Tak, tak długo jest już z nami PCI-Express 3.0.

Układy Vega 20 mają być produkowane w litografii 7 nm i wyposażone w pamięci HBM2. Pierwszym modelem z tej serii ma być AMD Radeon Vega Instinct, czyli konstrukcja dedykowana profesjonalistom.

Źródło: SegmentNext

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię