Strona główna Wiadomości AMD zdradza swoje plany. Architektura Zen 2 jest już gotowa

AMD zdradza swoje plany. Architektura Zen 2 jest już gotowa

AMD ujawniło swoje oficjalne plany na najbliższe lata. Okazuje się, że architektura Zen 2 jest już gotowa. A to oznacza, że procesory Ryzen 3000 zobaczymy już w przyszłym roku.

AMD stawia sobie bardzo ambitne cele. W zeszłym roku firma wprowadziła do sprzedaży procesory z architekturą Zen (Ryzen 1000), produkowane w litografii 14 nm. W tym roku na sklepowe półki trafiły modele Zen+ (Ryzen 2000), tworzone z wykorzystaniem procesu technologicznego 12 nm. Już w przyszłym roku Czerwoni chcą zaprezentować procesory Zen z litografią 7 nm i to nawet pomimo tego, że największy konkurent – Intel, od wielu miesięcy ma problemy z masową produkcją z wykorzystaniem procesu 10 nm. Co więcej, AMD twierdzi, że prace nad Zen 2 już praktycznie zostały ukończone.

Szczegółów jeszcze nie znamy, ale na roadmapie AMD możemy przeczytać, że architektura Zen 2 przyniesie wielowymiarowe usprawnienia. Już sama niższa litografia powinna przynieść spore usprawnienia nie tylko w wydajności, ale również energooszczędności. Już teraz pojawiają się plotki, że procesory z serii Ryzen 3000 będą miały nawet po 16 rdzeni. Czy ma to sens? W aplikacjach użytkowych na pewno. Czy w grach? W to można już wątpić, ale nie będziemy oceniać na rok przed premierą układów.

Rok po procesorach Ryzen 3000 (Zen 2) mają zadebiutować modele wykorzystujące architekturę Zen 3. W tym przypadku będą one produkowane z wykorzystaniem ulepszonej litografii, czyli 7 nm+. Dopiero w przypadku Zen 5 mamy mieć do czynienia z procesem 3 nm. Niektórzy sugerują, że AMD może całkowicie pominąć Zen 4 i litografię 5 nm, ale wydawałoby się to co najmniej dziwną decyzją.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE