Strona głównaWiadomościPierwsza prezentacja standardu USB 3.2 - co się zmieniło?

Pierwsza prezentacja standardu USB 3.2 – co się zmieniło?

Specyfikację standardu USB 3.2 poznaliśmy już w zeszłym roku, ale dopiero teraz pokazano jego możliwości w praktyce. O prezentację pokusiła się firma Synopsys. Na co pozwala USB 3.2?

Największa zmiana w porównaniu do USB 3.1 Gen 2 to dwukrotnie zwiększenie przepustowości do 20 Gb/s. W tym celu wykorzystano charakterystykę złącza USB typu C, które obsługuje komunikację wielopasmową. Dlatego też USB 3.2 wykorzystuje obie linie i właśnie dlatego osiąga dwa razy większą przepustowość w porównaniu z poprzednikiem. Niestety, USB 3.2 nie będzie współpracować ze standardowymi kablami USB typu A, ponieważ wiązałoby się to z brakiem wstecznej kompatybilności.

Firma Synopsys zaprezentowała pierwszy na świecie działający interfejs USB 3.2. W trakcie prezentacji udało im się uzyskać transfer na poziomie 1,6 GB/s, czyli zaledwie 12,8 Gb/s. To wciąż daleko do ideału, bowiem w teorii możliwe powinno być przesyłanie plików z prędkością nawet 2,5 GB/s. Wiadomo, że w praktyce takich transferów raczej nie uzyskamy, ale poziom powyżej 2 GB/s jest jak najbardziej możliwy.

Nie wiadomo jeszcze kiedy na rynku pojawią się pierwsze urządzenia z USB 3.2. Co prawda wciąż niewiele sprzętów wykorzystuje pełen potencjał USB 3.1 Gen 2, ale szybkich standardów nigdy za wiele.

Źródło: Overclock3D

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię