Strona głównaRecenzjeAkcesoriaAOC 24G2U – recenzja monitora z odświeżaniem 144 Hz

AOC 24G2U – recenzja monitora z odświeżaniem 144 Hz

Czy zawsze gamingowy monitor musi być drogi? Okazuje się, że nie – w portfolio AOC znajdziemy model 24G2U, który kosztuje mniej niż 900 złotych i oferuje obraz Full HD z odświeżaniem 144 Hz. My sprawdziliśmy jak radzi sobie w warunkach bojowych zarówno podczas grania jak i codziennego korzystania.

Monitory gamingowe często tworzone są tak, że część ich parametrów sięga nieba, pozostałe z kolei znajdują się na wysokości podłogi. Jako gracze oczekujemy głównie szybkiej reakcji matrycy i braku smużenia. Często zapominamy jednak o innych parametrach, jak pokrycie przestrzeni barwnej czy wysoki kontrast.

AOC 24G2U

Tym razem na moje biurko trafił AOC 24G2U, którego miałem okazję przetestować podczas pracy nad kolejnymi artykułami jak i podczas grania. Wyniki tych testów możecie przeczytać poniżej. Zanim jednak przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się parametrom monitora jakie podane są przez producenta.

 • Producent: AOC;
 • Model: 24G2U;
 • Przekątna ekranu: 23,8 cala;
 • Rozdzielczość Full HD: 1920 x 1080p;
 • Częstotliwość odświeżania: 144 Hz;
 • Czas reakcji (MPRT): 1 ms;
 • Rodzaj matrycy: IPS;
 • Podświetlenie: WLED;
 • Pokrycie przestrzeni barw: sRGB 126%, Adobe RGB 108%;
 • Proporcje ekranu: 16:9;
 • Flicker-free: TAK;
 • Jasność typowa: 250 kandeli;
 • Kontrast statyczny: 1000:1;
 • Powierzchnia ekranu: 527,04 x 296,46 mm;
 • Kąt widzenia 178°/178°;
 • Porty: 2 x HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, VGA. 4 x USB 3.0;
 • Głośniki: 2x 2W;
 • PIVOT: TAK;
 • Ustawienie: Lewo/Prawo 30°/30°, Pochylenie Przód/Tył 4°/21,5°;
 • VESA: TAK 100×100;
 • Wymiary: 539 x 322 47,2 mm;
 • Masa 4,35 kg;
 • Pobór mocy: 25 W;
 • Cena: około 800 złotych.

Wygląd i jakość wykonania

W przypadku AOC 24G2U producent postawił na minimalizm i prosty design. Dzięki temu urządzenie idealnie dopasuje się do każdego stanowiska gracza. Jest to konstrukcja bezramkowa, co w praktyce oznacza 2-milimetrową ramkę wokół górnej oraz bocznych krawędzi. Dolna ramka o szerokości 20 mm została ozdobiona cienkim czerwonym paseczkiem oraz logo AOC na środku. Jest ona bardzo dobrze dopasowana do matrycy, dzięki czemu nie zbiera się pod nią kurz. Podobnie jak w innych modelach bezramkowych także i tutaj obraz nie jest wyświetlany na całej powierzchni matrycy. Po bokach i na górze, oprócz ramki fizycznej na matrycy, mamy dodatkowy pasek o grubości 4 mm, który nie wyświetla obrazu. W porównaniu z innymi modelami z jakimi miałem styczność jest on zaskakująco wąski. Co więcej, boczne krawędzie monitora pozwalają na niemal idealne ustawienie obok siebie dwóch, a nawet trzech egzemplarzy.

AOC 24G2U

Plecy monitora zostały wzbogacone o gamingowe elementy ozdobne w postaci czerwonych pasków po bokach, paska na ramieniu oraz czerwonej obręczy na stopie. W ramieniu znajdziemy także otwór, który ułatwia przeprowadzenie kabli. Brak podświetlenia LED, wydaje się zrozumiały w urządzeniu w tej klasie cenowej. Cała konstrukcja wykonana jest solidnie i z dobrej jakości materiałów. Podczas ustawiania matrycy nic nie trzeszczy i nie skrzypi.

AOC 24G2U

Ramię monitora z podstawą połączone jest przy pomocy śruby wyposażonej w zawleczkę, dzięki czemu złożenie zestawu nie wymaga od nas korzystania z narzędzi. Chyba, że chcielibyśmy skorzystać z VESA i powiesić monitor na ścianie lub wysięgniku. Konstrukcja jest stabilna, a sam ekran nie kołysze się na boki jak bywa w innych tanich konstrukcjach. Głębokość monitora z podstawą to 227 mm, zatem spokojnie zmieści się na większości biurek.

AOC 24G2U

Miłym zaskoczeniem dla monitora w tej klasie cenowej jest wsparcie funkcji PIVOT, czyli możliwość obrócenia ekranu o 90°. Dodatkowo ekran możemy obracać w lewo i w prawo o 3°, oraz w przód i tył odpowiednio o ok 4° i 21°.

AOC 24G2U

AOC zadbał również o możliwość dostosowania ustawienia wysokości na jakiej znajduje się ekran. Zakres regulacji wynosi 130 mm, co zdecydowanie wystarczy dla monitora o tej przekątnej.

AOC 24G2U

Producent nie poskąpił również dostępnych portów. Znajdziemy tu dwa złącza HDMI 1.4, 1 x DP 1.2 oraz obecnie rzadko spotykany port VGA. Co więcej, pojawia się tu także gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz wejście audio.

AOC 24G2U

Dodatkowo graczy powinny ucieszyć 4 gniazda USB 3.0, w tym jedno przeznaczone do ładowania urządzeń mobilnych.

AOC 24G2U

Menu ekranowe OSD

AOC 24G2U został wyposażone w „typowe” menu ekranowe z jakim spotkamy się w większości monitorów tego producenta. Jest to duży plus, ponieważ nawigacja po nim jest bardzo intuicyjna.

Odbywa się ona z wykorzystaniem zestawu przycisków znajdujących się pod dolną ramką. Jedyne zastrzeżenie to wrażenie przesunięcia przycisków względem piktogramów, które opisują ich funkcję.

Jak wcześniej wspominałem, menu jest bardzo czytelne i przejrzyste oraz dostępne w języku polskim. Poza standardowymi ustawieniami obrazu takimi jak kontrast czy jasności, dostępne są także opcje takie jak HDR, DCR, czy predefiniowane tryby przystosowane do gier FPS, RTS, wyścigowych oraz własnych ustawień użytkownika.

AOC 24G2U

Oprócz głównego menu OSD, za pomocą przycisków możemy przejść do menu podręcznego, pozwalającego na przełączenie się pomiędzy trybami gamingowymi oraz zmianę aktywnego wejścia i zmianę źródła sygnału pomiędzy komputerem a np. konsolą.

Pomiary matrycy

AOC 24G2U wyposażony jest w matrycę IPS o przekątnej 26,8 cala. Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 1920×1080 pikseli z odświeżaniem 144 Hz. Testy matrycy zostały wykonane przy użyciu kolorymetru X-Rite X1 oraz oprogramowania HCFR i DisplayCAL. Przed przystąpieniem do pomiarów ustawienia monitora zostały zrestartowane i odpowiednio wygrzane (praca przez godzinę).

Podświetlenie matrycy weryfikowane w 25 punktach mieści się akceptowalnych granicach. Największe odchylenia względem środka wskazane zostały dla dwóch pól znajdujących się w lewym górnym rogu ekranu.

AOC 24G2U

Jasność matrycy przy ustawieniu jasności na 100% wynosiła nieco ponad 375 candeli, przy kontraście 1390:1. Dla jasności matrycy 75% w środkowym polu uzyskano wynik 201 candeli i kontrast na poziomie 1386:1.

Temperatura punktu bieli przy ustawieniu jasności ekranu na 50% wynosiła 7005 K, z kolei przy jasności 75% 7132 K. Dla jasności 100% wynosiła 7132K. Wzorcowa temperatura bieli to 6500K. Matryca bardzo dobrze radziła sobie z pokryciem przestrzeni barw sRGB, które wynosiła 99,7%. Jednak daleko tu do wyniku deklarowanego przez producenta, wynoszącego 126%. Pokrycie przestrzeni Adobe RGB wynosiło 82%. Z koli przestrzeń DCI P3 została pokryta w 90,8%.

AOC 24G2U

Pomimo tak dobrego pokrycia przestrzeni barwnych matryca nieco słabiej radzi sobie z odwzorowaniem barw. Wyniki deltaE w zależności od ustawień jasności i wybranego trybu wahały się w granicach 5,9 do 6,4. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to monitor gamingowy, gdzie liczy się dynamika obrazu oraz bogata gama barw, a niekoniecznie ich dokładne odwzorowanie względem oryginału. Wyświetlane kolory są bardziej jaskrawe, co należy w tej sytuacji brać pod uwagę podczas obróbki zdjęć.

Na planszach kontrolnych obraz wyświetlany jest prawidłowo, gradienty przechodzą płynnie, z kolei kolory kontrastowe są ostro od siebie odcięte. Przy wyświetlaniu plansz czerń-biel można zaobserwować  powidoki. Należy jednak pamiętać, że czas reakcji matrycy 1 ms dotyczy koloru szarego. W grach nie jest to zauważalne.

AOC 24G2U

AOC 24G2U wyposażony jest w dwa głośniki o mocy 2W. Trzeba przyznać, że grają one dość głośno i spokojnie mogą być wykorzystywane podczas gry na konsoli czy do oglądania filmów. Jednak od takiego zestawu nie możemy wymagać głębokiego basu. Ważne jednak, że są.

Podsumowanie i ocena

AOC 24G2U jest wart polecenia zarówno jako sprzęt typowo gamingowy oraz do użytku domowego. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena oscylująca w okolicach 800 złotych. W tej kwocie dostajemy monitor z odświeżaniem 144 Hz oraz czasem reakcji wynoszącym 1 ms. Gracze docenią również wsparcie FreeSync, które zapewnia synchronizację pomiędzy monitorem a kratą graficzną, co zapewni płynniejszy obraz w grach. W grach nie odczujecie smużenia czy rozmycia obrazu.

AOC 24G2U

Kolejny plus to jest proste menu OSD oraz predefiniowane profile gamingowe. Miłym dodatkiem są również 4 porty USB 3.0, które przydadzą się zarówno do ładowania telefonu czy podłączenia myszy i klawiatury.

Prosty design sprawia, że będzie on pasował do każdego biurka, a dzięki cienkim ramkom możemy z powodzeniem ustawić obok siebie dwa lub trzy egzemplarze, zwiększając tym samym przestrzeń roboczą. Przydatne okazuje się tu również wsparcie dla PIVOT oraz VESA 100.

AOC 24G2U

Świetne pokrycie przestrzeni barw sRGB sprawia, że kolory są żywe i soczyste. Minusem może być przesunięcie względem barw wzorcowych, co może być małym utrudnieniem podczas obróbki grafiki. Jednak dla amatorów nie powinno to stanowić dużego problemu.

Podsumowując, jeżeli poszukujecie monitora gamingowego za mniej niż tysiaka to pierwszym wyborem powinien być właśnie AOC 24G2U.

Ocena 8/10

Zalety

 • odświeżanie 144 Hz;
 • niska cena;
 • pokrycie przestrzeni sRGB 99,7%;
 • czas reakcji 1 ms;
 • FreeSync;
 • aż 4 porty USB 3.0;
 • wysoki kontrast;
 • brak smużenia w grach;
 • bardzo dobry współczynnik jakości i możliwości do ceny;

Wady

 • lekkie przesunięcie barw względem wzorca;
 • przyciski do nawigacji menu wydają się być przesunięte względem piktogramów.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewłasne
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię