Strona głównaGryAplikacje analityczne Hearthstone pozwalają na poprawienie wyników

Aplikacje analityczne Hearthstone pozwalają na poprawienie wyników

Gracze Hearthstone coraz częściej wykorzystują oprogramowanie analityczne do zdobycia przewagi nad swoimi przeciwnikami. Dotychczas najpopularniejszymi metodami było przekopywanie Internetu w poszukiwaniu najpotężniejszych talii stworzonych przez profesjonalnych graczy, albo składanie modłów do RNGesus’a.

Wykorzystanie nieoficjalnych nakładek w grze pozwala znacznie bardziej poprawić procent wygranych niż mozolne szukanie najlepszej talii. Nawet Blizzard przystępuje do tej akcji weryfikując dane z gry, aby zidentyfikować talie, które osiągają najlepsze wyniki.

Alex Zeir jest twórcą Hearthstone Deck Tracker, powszechnie uważanego za narzędzie dla graczy chcących poprawić swoje miejsce w rankingu. Podczas wywiadu z serwisem PC Gamer udzielił kilku informacji na temat historii aplikacji:

Deck Tracker zaczął jako narzędzie do liczenia kart w ręce. W końcu na Reddicie pojawił się post mówiący o tym w jaki sposób można odczytać informacje z plików dziennika gry. Więc zmodyfikowałem aplikację, aby za jego pomocą śledzić karty. Potem zdałem sobie sprawę, że mogę go wykorzystać również na inne sposoby np. śledzić karty jakie pozostały w talii i karty przeciwnika.

Obecnie aplikacja ma bardzo długą listę funkcji. Jej wpływ na przebieg rozgrywki jest tak duży, że wiele profesjonalnych turniejów zabrania jej używania. Niemniej jednak, Hearthstone Deck Tracker zawsze przestrzegał wytycznych Blizzarda dotyczących rozszerzeń oprogramowania stron trzecich.

Mówił o tym wpis na Twitterze Bena Brode, który powiedział:

Każda aplikacja, która pozwala robić to samo, co możesz zrobić za pomocą ołówka i papieru jest w porządku.

Andrew Wilson, dyrektor generalny HearthSim odpowiedzialnej za rozwój Deck Trackera skomentował to:

Naprawdę bardzo uważamy na tweet mówiący o papierze i ołówku. Istnieje wiele funkcjonalności, o które nas pytano i proszono o ich przygotowanie. Jednak musieliśmy odmówić ponieważ za bardzo ułatwiałoby to grę. Na przykład wiele razy byliśmy pytani o przewidywanie talii przeciwnika. Po zagraniu kilku rozdań prawdopodobnie możesz zgadnąć na jakiej talii gra przeciwnik i pokazać użytkownikowi znacznie więcej informacji. Taka opcja jest już czymś czego nie można zrobić na kartce papieru.

Drugim głównym produktem firmy jest HSReplay, witryna, która pobiera dane od graczy wykorzystujących Hearthstone Deck Tracker, aby udostępnić powtórki gier online. Aplikacja wykorzystuje te dane do tworzenia rankingów klas, list popularnych talii i procenta wygranych. Bardziej szczegółowe narzędzia, które umożliwiają filtrowanie według regionów i rang, są dostępne tylko dla posiadaczy pakietu premium.

HSReplay nie jest jedyną witryną, która buszuje w metadanych gry. Jej głównym konkurentem jest Projekt Vicious Syndicate’s Data Reaper publikujący kompleksowe raporty w tygodniowych odstępach.

Meta dane pozwalają również na analizę trybu Arena. Te najbardziej znane aplikacje dostarczają regularnie raportów na temat listy poziomów wraz z numeryczną oceną przypisaną do każdej karty jaką można sporządzić.

Jeden z twórców tego typu aplikacji powiedział:

Jest mnóstwo kart skonstruowanych na Arenie, które nie zostały użyte potem w rozgrywce. Mamy grupę graczy na arenie rankingowej, którzy oceniają karty. Odwołują się do ogromnej puli istniejących kart i specyficznych statystyk agregowanych według poziomu umiejętności klasowych graczy. Dzięki czemu jesteśmy w stanie podać dokładne wyniki dla nowych kart i jeżeli to konieczne ponownie ocenić te istniejące. Tego typu aplikacji jest wiele, wśród nich można wymienić choćby The Tempo Storm zapewniający cotygodniowe rankingi talii tworzonych przez elitarnych graczy.

Pozostaje pytanie czy tego typu aplikacje pozwalają na łatwiejszą wygraną?

Gracz Sebastian „Xixo” Bentert odpowiedział na to pytanie:

Sądzę, że są one dobrym sposobem analizowania aktualnych danych, jak również poziomu mocy kart, które posiadasz w talii. Dają też możliwość lepszego przygotowania. Aplikacje typu Deck Tracker pomogą Ci zmniejszyć liczbę popełnianych błędów jednak w dłuższej perspektywie czasu może sprawić, że będziesz wolniej się rozwijał.

Podsumowując: narzędzia analityczne są bardzo przydatne. Umiejętne wykorzystanie pozwoli na poprawienie wyników gry. Ale nie można ich traktować jako szklanej kuli, na której można polegać w 100%.

A skoro jesteśmy już przy temacie Hearthstone. Możecie zacząć przygotowywać się na kolejny dodatek zatytułowany Projekt Hukatomba. Tym razem będziemy mieli okazję zebrać 135 nowych kart przygotowanych przez Doktora Huka w jego laboratoriach.

Gracze, którzy zdecydują się na zakupienie zestawu 50 pakietów z rozszerzeniem Projekt Hukatomba otrzymają losową legendarną złotą kartę klasową oraz rewers Mecha-Jaraxxus. Dodatkowo w ramach przedsprzedaży można zaopatrzyć się w Megazestaw i wraz z nim otrzymać nowego bohatera: czarnoksiężnika Mecha-Jaraxxusa. Ponadto drugą legendarną złotą kartę klasową oraz kolejne 80 pakietów kart. Oferta przedsprzedaży ważna jest do 6 sierpnia.

A Wy korzystanie z programów analitycznych w grze? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: pcgamer

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię